Peregrinus - Teatr KTO

opis

„Peregrinus” to wędrujący spektakl uliczny, inspirowany twórczością poetycką T.S. Eliota, który pokazuje jeden dzień z życia człowieka XXI wieku. To groteskowy moralitet przemieszczający się przez ulice dzisiejszej cywilizacji. Aktorzy w wielkich, sugestywnych maskach, budują szereg z pozoru zabawnych scen, będących w istocie gorzką satyrą na świat współczesnego Everymana, w codziennej podróży pomiędzy domem a korporacją. Homo Peregrinus to sformatowana jednostka ludzka, odarta z uczuciowości, przewidywalna i pozbawiona indywidualnych cech, która  swoją drogę przez życie identyfikuje z drogą do pracy, a konsumpcja staje się dla niego dominującą religią. Jak trafnie napisał w swojej recenzji Paweł Wrona (www.teatralia.com), „Peregrinus” to metafora współczesnej rzeczywistości, przedstawiona w formie podróżnego happeningu. Ilość nawiązań do aktualnie obowiązujących kanonów sukcesu skłania widza do refleksji”.
Spektakl prezentowany był w Anglii, Chinach, Chorwacji, Iranie, na Litwie, w Niemczech, Rosji, Rumunii, we Włoszech, w USA, Korei, Gruzji oraz w wielu miastach Polski.
Spektakl otrzymał Nagroda Teatru im. Tony’ego Bulandry dla najlepszego spektaklu ulicznego na festiwalu Babel w Târgovişte (Rumunia) w 2016 roku.

 

Teatr KTO powstał w 1977 roku, a swoją działalność zainaugurował spektaklem „Ogród rozkoszy”. Pierwszych dziesięć zamkniętych pokazów obejrzało kilkuset widzów; po ocenzurowaniu ponad rok później – niemal 3 tysiące w Krakowie i różnych miastach Polski. W 40. sezonie Teatru KTO statystyki wyglądają zgoła inaczej: ponad 30 (z widowiskami okazjonalnymi ponad 50) tytułów, zarówno tych na scenie jak i na ulicy, obejrzało w Polsce i na świecie około dwa miliony widzów. Teatr gościł w blisko 250 miastach w ponad 40 krajach na 5 kontynentach. Podczas ponad 200 zagranicznych podróży Teatr KTO odwiedził Kolumbię, Meksyk, Brazylię, Kostarykę, Tunezję, Iran, USA, Koreę Południową i niemal wszystkie kraje Europy. Brał udział w prestiżowych festiwalach m.in w Seulu, Bogocie, Nowym Jorku, Sankt Petersburgu, Berlinie, Wiedniu, Pradze, Tiranie, Edynburgu, Mińsku i Kijowie.
Teatr KTO jest organizatorem 30 edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie, a także realizatorem krakowskich projektów artystycznych - Noc Teatrów (10 edycji w latach 2007-2016) i Noc Poezji (5 edycji w latach 2011-2015).

06.07 g. 16.00 Rynek A; 07.07 Tarnów; 08.07 g. 16.00 Rynek Podgórski; 09.07 g. 16.00 Rynek B

Premiera: maj 2015 roku
Czas trwania: 50 minut
Scenariusz, opracowanie muzyczne i reżyseria script: Jerzy Zoń
Scenografia i kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka
Koncept masek: Spitfire Company
Projekt masek: Joanna Jaśko-Sroka
Ruch i choreografia: Eryk Makohon
Występują: Karolina Bondaronek, Martyna Malcharek, Grażyna Srebrny-Rosa, Justyna Wójcik, Marta Zoń, Sławek Bendykowski, Bartek Cieniawa, Paweł Monsiel, Michał Orzyłowski

http://teatrkto.pl

kto w internecie