451 - Periplum & Corn Exchange Newbury, UK

opis

Prowokujące widowisko Periplum i Corn Exchange Newbury, inspirowane wizjonerską powieścią Raya Bradbury’ego “Fahrenheit 451”, które łączy efekty dźwięku surround z działaniami teatralnymi i pirotechniką. Opowiada ono o świecie czasu post-prawdy, kiedy to ludzie odwracają się od wiedzy i nic już nie jest tym, czym być się wydaje. Społeczeństwo zagubione w zniekształconym obrazie świata kształtowanego przez media elektroniczne staje się zakładnikiem strachu przed obcymi. Książki są zakazane, a zadaniem strażaków jest spalenie ich …

Spektakl sfinansowany przez Art Council England. Wyprodukowany na terenie przestrzeni do tworzenia plenerowych widowisk artystycznych „101 Art Creation Space”. Zamówiony przez takie instytucje jak: Without Walls Street Arts Consortium, Brighton Festival, Greenwich & Docklands Festival oraz Norfolk & Norwich Festival.

 

Periplum tworzy ambitne przedstawienia plenerowe dostosowane do wybranych miejsc w przestrzeni publicznej, łącząc intymność ludzkiego dramatu ze specyfiką skali wielkoformatowego widowiska. Zespół powstał w 1999 roku i od tej pory odbył szereg podróży artystycznych, prezentując spektakle i uczestnicząc w projektach edukacyjnych w Stanach Zjednoczonych, Europie, Chinach i Meksyku. We współpracy z kompozytorami, projektantami, technikami i pirotechnikami, zespół tworzy atrakcyjne wizualnie, ważne społecznie i silnie emocjonalne spektakle, przemawiające do wszystkich zmysłów.

Corn Exchange Newbury rozwija od siedmiu lat program plenerowych działań artystycznych, stając się jednym z głównych producentów i wykonawców widowisk wielkoformatowych tworzonych we współpracy z głównymi zespołami brytyjskimi i zagranicznymi. Corn Exchange dysponuje terenem do produkcji artystycznych działań plenerowych o powierzchni 3 000 m2, zwanym 101, zlokalizowanym na terenie dawnej bazy amerykańskich sił powietrznych Greenham Common.

06.07 g. 22.00 Galeria Krakowska

 

 

 

 

krytyka

Wybrane recenzje:

The Times: Jedno z 10 najlepszych wydarzeń plenerowych 2015 roku.

The Stage: Mrocznie piękna adaptacja klasycznej antyutopijnej powieści, która wywiera ogromne wrażenie.

The Guardian: Zespół Periplum znakomicie przedstawił świat przesycony lękiem, nad którym słychać odgłos lecących samolotów, gdzie ludzie wierzą we wszystko, co powiedzą im środki masowego przekazu i w którym ogromne mechaniczne psy gończe przeszukują teren w poszukiwaniu dysydentów i wolnomyślicieli. Są tam przerażające obrazy: setki kartek z książek, które fruną w powietrzu jak spadające na ziemię przerażone ptaki; postać składana w ofierze na płonącym stosie książek, niczym bibliofilska Joanna D’Arc.

 

realizacja

Czas trwania: 45’

Premiera: 05.2015, Brighton

Adaptacja, projekty, scenariusz i reżyseria: Claire Raftery & Damian Wright (Periplum)

Oryginalne kompozycje muzyczne: Barry Han, Mike Simmonds & Periplum

Pirotechnika: Lightfires

Wykonawcy: Steven Grainger, Florence Leon, William Strange, Danielle Corbishley, Michael Simmonds, Milo Foster-Prior, Alasdair Jones, Benjamin Phillips

http://www.periplum.co.uk/content/home/

https://cornexchangenew.com/

 

galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie