KTO w podróży

31. ULICA. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych

wiatr od wschodu

31. ULICA

Celem 31. ULICY będzie przybliżenie polskiemu widzowi najnowszych koncepcji, motywów i trendów teatru ulicznego z azjatyckiego obszaru kulturowego. Podczas tegorocznej edycji festiwalu będziemy szukać, pod hasłem "Wiatr od Wschodu", odpowiedzi na pytanie – na ile azjatycki teatr uliczny, plenerowy, inspiruje się kulturą europejską (teatrem), a na ile stanowi samodzielną jakość wyrosłą z tradycji Wschodu. Ważne jest również kryterium stricte geograficzne – celem organizatorów jest pokazanie teatrów ulicznych i plenerowych tworzących swoje spektakle na Wschód od Europy.

Chcemy także pokazać na ile obrzędowość – bardzo żywa w kulturze Wschodu – może mieć wpływ na język teatru. Fascynujące może być zderzenie dwóch odmiennych sposobów myślenia o teatrze – europejskiego i azjatyckiego.

Liczymy, że z takiej artystycznej konfrontacji wielką korzyść odniesie polski widz, a artyści z Azji uzyskają wspaniałą szansę poznania kultury europejskiej i promowania swojej twórczości.

Szczególnie mocnym akcentem festiwalu będzie prezentacja teatru południowokoreańskiego w jego najlepszych odsłonach. W trzydziestoletniej historii festiwalu nie występował ani jeden zespół południowokoreański. Tak silna obecność koreańskiego teatru jest czymś wyjątkowym nie tylko dla Krakowa, ale także w skali całej Polski.

Oddzielny segment prezentacji stanowią propozycje teatru familijnego adresowanego do dzieci i do rodziców. Planowane są również warsztaty, pokazujące techniki teatru wschodniego, a także spotkania wokół tematu teatru azjatyckiego.


ULICA – Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych jest jednym z najstarszych w tej część Europy wydarzeniem, poświęconym światowemu teatrowi plenerowemu. Organizowany przez Teatr KTO od 1988 roku stał się rozpoznawalny w Polsce i na świecie, z coroczną widownią rzędu 60-100 tys. osób.

Każdego roku na 4 dni lipca Kraków zmienia się w wielką plenerową scenę, a sztuka wychodzi poza budynki teatralne, galerie czy muzea. Festiwal koncentruje na krakowskich placach zarówno mieszkańców miasta i regionu, jaki i licznie przybywających w tym czasie do Krakowa turystów z całego świata.

Podczas 4-dniowego święta teatralnego, na najpiękniejszych scenach plenerowych Krakowa (Rynek Główny, Mały Rynek, Rynek Podgórski, Park Jordana, Park Bednarskiego), stutysięczna widownia podziwiać będzie około 80 wydarzeń teatralnych.

 

galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie