KTO w podróży

Wodewil Warszawski - Teatr Pijana Sypialnia (Polska)

opis


Scenariusz spektaklu został skonstruowany w oparciu o komedię Feliksa Szobera Podróż po Warszawie 1876 roku, jednak sporą jego część stanowią teksty własne. Historyjka o dziewczynach, które przyjeżdżają do stolicy w celu znalezienia dla siebie bogatych mężów jest pretekstem do pokazania, jak Warszawa zmienia się i wciąga każdego dnia. Pojawią się przedwojenne szlagiery, takie jak Andzia, ale także mniej znane utwory rozbrzmiewające niegdyś wśród warszawskich podwórek. Spektakl nawiązuje do tradycji teatrzyków ogródkowych, które były niegdyś bardzo popularnymi miejscami spędzania wolnego czasu. Artyści z przymrużeniem oka traktują Warszawę oraz hipsterski styl życia.

Premiera: 4 lipca 2013 roku, Festiwal Teatralny WrzAWA, Warszawa
Czas trwania: 75 min.

Trailer

Facebook

---

Teatr Pijana Sypialnia działa od 2012 roku w Warszawie. Swoje spektakle prezentują w miejscach, gdzie teatr w Warszawie nie gości na co dzień. Możemy spotkać ich w kawiarniach, na ulicy, na podwórkach starych kamienic i w barach mlecznych. Ich cykl "Teatr na leżakach" zdobył wielotysięczną widownię, a przez redakcję portalu teatrdlawas.pl został uznany za "najlepszy pomysł teatralny" w ostatnim sezonie.
W rankingu krytyków miesięcznika Teatr podsumowującym sezon artystyczny 2012/2013 Teatr Pijana Sypialnia został aż dwukrotnie wyróżniony w kategorii OFF za zespół i spektakl Wyjowisko. Są laureatami festiwali teatralnych w całej Polsce, m.in. Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim, Tyskich Spotkaniach Teatralnych, Biesiady Teatralnej w Horyńcu Zdroju, Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku.

Razem z BOOM Bardzo Oryginalna Oferta Marketingowa są twórcami Festiwalu Teatralnego WrzAWA, którego pierwsza edycja odbyła się w lipcu 2013 roku w Warszawie, na patio budynku PAST-y.

W plebiscycie WARSZAWIAKI 2014 przeprowadzonym przez portal CO? GDZIE? KIEDY? WARSZAWA zdobyli drugie miejsce w kategorii TEATR ROKU.

 

krytyka


Dembski i jego aktorzy nie są jednak tylko rekonstruktorami, nie żądają bezwzględnej wierności dawnemu teatrowi, potrzebują go raczej jako napędu, konwencja retro patronuje ich pracy, ale zawsze przyszpilają ją współczesnością. To trochę tak, jakby wiernie kopiując stary, czarno-biały obrazek, odgrywali nagle pod nim garstkę komputerowych pikseli.
Łukasz Drewniak, Teatralny.pl (Kołonotatnik 42: Wojna stuletnia)

Warszawa od lat nie miała teatru, w którym artyści śpiewają bez mikrofonu, tańczą i wykonują poważne zadania aktorskie, a orkiestrę stanowią wyłącznie instrumenty klasyczne. (…) Zobaczcie koniecznie!
Bronisław Tumiłowicz, Tygodnik "Przegląd"

Niech wszystkie teatry muzyczne w Warszawie przyjdą i zobaczą!
Magazyn Portal Kulturalny

 

realizacja


Scenariusz: Karolina Lichocińska, Stanisław Dembski
Choreografia: Izabela Massalska
Szef muzyczny: Daniel Zieliński
Reżyseria: Stanisław Dembski

Wykonawcy: Karolina Lichocińska, Dorota Ptaszek, Agnieszka Kijewska, Katarzyna Lasota, Aleksandra Dudczak, Maria Jankowska, Gloria Gierlach, Sebastian Słomiński, Jakub Pawlak, Wojciech Urbanowski, Sławomir Narloch, Wojciech Gawrych, Adam Hadi, Łukasz Zgórka, Michał Zieliński oraz Orkiestra Teatru Pijana Sypialnia pod kierownictwem Daniela Zielińskiego

 

galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie