KTO w podróży

Symbioza - Premiera - Scena Plastyczna KUL (Lublin)

opis

6/07 24.00 Park Jordana

Scenariusz i reżyseria: Leszek Mądzik
Muzyka:
Paweł Odorowicz
Choreografia:
Bartłomiej Ostapczuk
Wykonawcy:
Zespół Warszawskiego Centrum Pantomimy – Paulina Staniaszko, Ewelina Grzechnik, Magdalena Kultys, Renata Birska, Bartłomiej Ostapczuk, Karina Saczuk oraz Sławomir Szondelmajer, Klara Tomczuk, Janusz Obuchowicz, Krzysztof PetkowiczSymbioza opowiada o współistnieniu człowieka z naturą, o ich relacji i wzajemnym przenikaniu w przestrzeni czasu. Czasu, który zbiera swoje żniwo, tak w świecie przyrody, jak i w życiu ludzkim. Świat, wykreowany w spektaklu poprzez światło, ruch i dźwięk, zostanie zderzony z otwartą przestrzenią nocy, która zbliża nas do tajemnicy człowieka, potwierdzając jego zagadkę istnienia.


Czas trwania: 50’


Scena Plastyczna Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (KUL) powstała w 1969 roku jako niezawodowy, autorski teatr Leszka Mądzika. Zrodzony z zainteresowania możliwościami plastyki, przestrzeni i światła, wypowiada się za ich pomocą, całkowicie eliminując słowo Nieliczne postacie i przedmioty, gra aktorów oraz muzyka wyznaczająca rytm spektakli – to kolejne środki tego teatru, klasyfikowanego jako autorski „teatr narracji plastycznej”. Leszek Mądzik w swoim teatrze od początku podejmuje rudymentarne zagadnienia filozoficzne - byt człowieka na Ziemi i w przestrzeni Kosmosu, jego obcowanie z potęgami nadprzyrodzonymi; przedstawia człowieka w sytuacjach ostatecznych: samotności, cierpienia, śmierci; pokazuje uczucia, wyznaczające skalę i sens istnienia – miłość, tęsknotę, pożądanie, zmysłową radość. Spektakle zespołu były prezentowane na licznych festiwalach w kraju i za granicą, zdobywając prestiżowe nagrody.

Leszek Mądzik – urodził się w 1945 w Bartoszowinach w Górach Świętokrzyskich. Ukończył Wydział Tkactwa Artystycznego w Państwowym Liceum Technik Plastycznych w Kielcach. Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, od 2010 roku prof. nadzwyczajny. W 1969 założył Scenę Plastyczną KUL, gdzie zrealizował 20 spektakli autorskich, m.in. Ecce homo, 1970; Wieczerza, 1972; Ikar, 1974; Zielnik, 1976; Wilgoć, 1978; Brzeg, 1983; Wrota, 1989; Tchnienie, 1992; Szczelina, 1994; Kir, 1997; Odchodzi, 2003;  Bruzda, 2005; Przejście, 2010., Lustro 2013r., Gorset 2016r.

Ma na swoim koncie wiele realizacji teatralnych, które przygotował poza działalnością Sceny Plastycznej, tak w Polsce jak i za granicą. Jest autorem scenografii, które poczynając od 1967 roku, wykonał dla szeregu teatrów w kraju i poza jego granicami.
Swój teatr prezentował na ponad sześćdziesięciu  międzynarodowych festiwalach, zarówno w warunkach rodzimych, jak i szeroko na świecie. Efektem udziału w międzynarodowych konfrontacjach teatralnych były liczne nagrody i wyróżnienia, które otrzymał m.in.: w Kairze, Japonii,  USA i Pradze. Niektóre spośród jego spektakli doczekały się wersji filmowej (Zielnik, Wrota, Wilgoć, Pętanie). Zrealizowano również kilka filmów i powstało szereg publikacji o Scenie Plastycznej Leszka Mądzika.

Od 1976 członek Związku Polskich Artystów Plastyków, od 2003 członek Związku Polskich Artystów Fotografików, w 1981 przyjęty został do ITI, zaś w 1983 do OISTAT. W 1986 założył Galerię Sztuki Sceny Plastycznej KUL, w ramach której  zaprezentowanych zostało wiele wystaw wybitnych współczesnych twórców polskiej kultury plastycznej. Jest projektodawcą Muzeum Współczesnej Sztuki Sakralnej w Kielcach, dyrektorem artystycznym Festiwalu Scenografii i Kostiumów w Lublinie.
Autor licznych plakatów i grafiki książkowej.

Laureat wielu nagród, m.in.: nagrody Polskiego Ośrodka ITI Sekcji Krytyków Teatralnych, nagrody Ministra Spraw Zagranicznych , Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, Złotego Medalu „Gloria Artis”, Krzyża Zasługi Pro Ecclesia et Pontifice. Szeroko zakrojona jest jego działalność dydaktyczna. Prowadził zajęcia ze studentami na zaproszenie uniwersytetów i szkół artystycznych m.in.: w Helsinkach, Berlinie, Amsterdamie. Waszyngtonie, San Francisco, Sao Paulo, Bonn, Hamburgu, Lyonie, Pradze, Buffalo, Rennes, Dublinie, Baku, Tbilisi, Teheranie.

Jest profesorem w Katedrze Scenografii Teatralnej i Operowej na Wydziale Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Korzenie jego teatru mają charakter egzystencjalny, odnoszący się do najgłębiej ulokowanych sensów istnienia, miejsca człowieka we wszechświecie, z jego odwiecznym poczuciem kresu, odchodzenia, przemijania i niespełnienia. Ten magiczny - rozgrywający się bez słów - spektakl reżyseruje światło, dopowiada muzyka, organizuje rytm. Widz wkomponowany w mrok, samotny w tłumie, chłonie - przez filtr własnej wrażliwości - widowisko, które fascynuje go grą cieni i rytmicznych ruchów wysmakowanych form plastycznych. Przesłanie i refleksja filozoficzna zawarte w przekazie Twórcy Sceny Plastycznej oparte są na konkretnych przeżyciach Autora. Dopowiada je myśl świętego Jana od Krzyża i świętej Teresy z Ávili, których dzieło od początku inspiruje dorobek Leszka Mądzika.

http://www.kul.pl/scena-plastyczna-kul,art_2894.html

https://www.facebook.com/ScenaPlastycznaKUL/

 

galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie