KTO w podróży

Stroiciel grzebieni - Teatr KTO

kup bilet

opis

 

"Czy umieraliście już kiedyś ze śmiechu? Jeżeli nie, warto spróbować"
Krzysztof Niedźwiedzki, autor i reżyser

Najnowszy spektakl Krzysztofa Niedźwiedzkiego przenosi widza w obszar na granicy światów. Umrzeć jest łatwo, ale zapewnienie sobie komfortu "po drugiej stronie" może być nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza gdy zamiast w rodzinnym Krakowie, zostało się pomyłkowo pochowanym na podhalańskim cmentarzu.
Tadeuszowi – głównej postaci tej komedii – przydarzyła się właśnie taka historia. W zasadzie mógłby się z tym pogodzić, gdyby nie pewien wyjątkowo irytujący szczegół, który nie pozwala mu spoczywać w pokoju. Próby wybrnięcia z kłopotu rodzą całą serię komicznych sytuacji powodujących, że można się przewrócić w grobie – oczywiście ze śmiechu.
Stroiciel grzebieni to spektakl teatralny z pięknym widokiem na Tatry, humorem nie tylko w czarnym kolorze, góralskim folklorem w tle, urną z prochami w roli głównej i jazdą bez trzymanki Zakopianką na trasie Murzasichle – Kraków. A wszystko w myśl zasady: dobry humor to nie są żarty!

 

krytyka


Dowcipny, lekki, inteligentnie ironizujący spektakl opowiada historię krakowianina Tadeusza (fenomenalny Maciej Słota), który umarł, został skremowany, ale na skutek pomyłki zamiast w rodzinnym grobowcu na Rakowicach został pochowany na podhalańskim cmentarzu w Murzasichlu, w grobie zasłużonego górala. (...) Góralski folklor z przymrużeniem oka, duża dawka dobrego humoru, minimalizm w formie, maksimum solidnie zrobionego teatru.
Anna Kańska-Małachowska, nascenie.info

W trakcie wyszło na jaw, że nie wiedząc o tym, przyszedłem jednak na aktorów. Na Macieja Słotę, którego w Krakowie dawno nie widziano, i Tadeusza Łomnickiego, którego podobnie, bo gra w Nowej Hucie, nawet jeżeli na Rynku. Wspaniali aktorzy i mieli nawet jedną scenę wspólną. Słota w ogóle nie schodzi ze sceny, zaczyna show i kończy etiudą "czacha dymi". Łomnicki gra księdza, to widać, słychać i czuć. W czarnej koszuli prasowanej W KRZYŻ.
Marcin Stroiński

Spektakl Krzysztofa Niedźwiedzkiego daleki jest od nadęcia i stawia na inteligentny humor. Publiczność wciągnięta w pośmiertne problemy jest zaangażowana w historię, dobrze się bawi, a aktorów nagradza gorącymi brawami.(...) "Stroiciel grzebieni" to wbrew pozorom nie jest spektakl o śmierci. Koniec życia jest tylko pretekstem do rozmyślań o uczuciach, wartościach i perspektywie z jaką patrzymy na świat. To bez wątpienia piękna opowieść o miłości.
Agnieszka Gałczyńska, teatrdlawas.pl

Do czego mogą służyć trzy krzesła, najzwyklejszy w świecie stół i mała szafka z szufladami? Oczywiście, że do stworzenia przezabawnego, zgrabnego w formie i treści przedstawienia. Oczywiście, jeśli dodamy jeszcze kunszt pisarski Krzysztofa Niedźwiedzkiego połączony z diabelnym wyczuleniem na słowo oraz szatańską energią sceniczną aktorów Teatru KTO.
Agnieszka Dziedzic, teatralia.pl

To co przede wszystkim zasługuje na pochwałę, to prosfesjonalna, naturalna, przekonywująca gra aktorska. Bez niej zestawienie dwóch pozornie bliskich, lecz w gruncie rzeczy przeciwległych światów, nie wypadłoby tak humorystycznie, energicznie i realistycznie. Minimalizmowi w formie (całą scenografię tworzą właściwie stół, krzesła, komoda i pojedyncze rekwizyty) przeciwstawia się bogata fabuła oraz szybkie tempo wydarzeń. Komizm budują groteskowe sytuacje, ironiczne dialogi, zabawne zachowania i nonsensowne rozwiązania – a to wszystko z wyczuciem okraszone garstką wulgaryzmów oraz błyskotliwych żartów. Bohaterowie "Stroiciela grzebieni" to postacie-modele, w których widzowie mogą przejrzeć się niczym w lustrze, odnajdując swoje wady i przywary.
Wioleta Nowak kulturatka.pl

 

realizacja


Premiera: 25 i 26 lutego 2017

Tekst i reżyseria: Krzysztof Niedźwiedzki
Muzyka: Jerzy Zając

Występują: Elżbieta Wójcik, Jacek Buczyński, Tadeusz Łomnicki/Jacek Joniec, Paweł Rybak, Maciej Słota


galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie