KTO w podróży

Podglądanie rodaków czyli na Zapupiu Dalekim - Teatr Satyry Zielona Mrówa (Polska)

opis


Satyra przeważnie kojarzy się z silną dawką złośliwości, drwiny. Wiersze Kerna, choć satyryczne, pozbawione są zapiekłości. Nadal nas bawią jak przed dwudziestu czy trzydziestu laty, co nie zmienia faktu, że jest to zarazem poważny zbiór rymowanych esejów o półwieczu naszego kraju. Ich autor nie ustawał w satyrycznym komentowaniu dramatycznie zmieniającej się rzeczywistości.
Fragm. art. "Ludwik Jerzy Kern życie i twórczość", Janusz R. Kowalczyk, październik 2010, culture.pl

W bliżej nieokreślonym czasie bo na przestrzeni wieków. W miejscu o trudnej do określenia szerokości i długości geograficznej, na Zapupiu Dalekim, wykorzystując zabawę rekwizytem, artyści starają się zachować ducha twórczości Ludwika Jerzego Kerna, tworzą, idąc tropem autora, przy pomocy własnej stylistyki i swobodnej interpretacji, portret własny nas i naszych rodaków, nasze słabości, ułomności, przypadłości i śmiesznostki, to znaczy wszystko to co łączy się w określeniu "niedoskonałość człowieka".

Spektakl nagrodzony został m.in. na :
I Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Młodzieżowych "Kalejdoskop" w Świdniku (I Nagroda "Złoty Kalejdoskop" oraz Nagroda Publiczności i Nagroda za reżyserię)
42. Wadowickich Spotkaniach Teatralnych "Zgraja" (II miejsce oraz "Maska Młodych" - nagroda Młodzieżowego Jury)

Premiera: 9 kwietnia 2015, Bursa Szkół Artystycznych w Lublinie
Czas trwania: 40 min.

Facebook

---

Teatr Satyry "Zielona Mrówa" powstał w październiku 2008 roku. Tworzą go wychowankowie Bursy Szkół Artystycznych w Lublinie, czyli uczniowie szkół artystycznych i innych lubelskich szkół średnich, zebrani w jeden zespół przez osobnika znanego w pewnych kręgach jako Zielona Kaczka. I tak też pierwotnie miał nazywać się teatr, niestety nikt nie wie skąd przywędrowała Zielona Mrówa. Zespół tworzą młodzi ludzie w wieku 16-19 lat.

Teatr Satyry Zielona Mrówa jest kontynuacją Teatru Owczym Pędem po Wielbłądzie. Swoje pierwsze spektakle teatr opierał na Teatrzyku Zielona Gęś K. I. Gałczyńskiego i właśnie ten Najmniejszy Teatrzyk Świata ukształtował charakter teatru i stał się inspiracją kolejnych inscenizacji.

 

krytyka


---

 

realizacja


Scenariusz na podstawie tekstów Ludwika Jerzego Kerna: zespół Teatru Zielona Mrówa
Muzyka i przygotowanie wokalne: Łukasz Osiecki
W spektaklu wykorzystano piosenkę z repertuaru zespołu Tropicale Thaiti Granda Banda Na chorobowem (słowa Ludwik Jerzy Kern, muzyka Zbigniew Raj)
Reżyseria: Robert Kaczorowski
Opiekun teatru: Katarzyna Andruszczyszyn
Opiekun techniczny: Marek Zdolski

Wykonawcy: Anna Kosek, Dominika Kozik, Magdalena Zając, Zuzanna Hałas, Justyna Makolus, Adam Lipiński, Mikołaj Zieńczuk, Patryk Zabielski
Zespół muzyczny: Teresa Albińska - skrzypce, Piotr Ostrowski – akordeon
Wiktor Staszewski (pomoc techniczna, oświetlenie, nagłośnienie)

 

galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie