KTO w podróży

Osmędeusze - Teatr Pijana Sypialnia (Warszawa)

opis

 

Nagroda Publiczności na Festiwalu Teatrów INNY w Krośnie, Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego Garderoba Białołęki w Warszawie, Najlepszy Reżyser i II miejsce na I Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Studenckich Teatr Collegium Nobilium (Akademia Teatralna w Warszawie)

Osmędeusze Mirona Białoszewskiego to jeden z najciekawszych współczesnych dramatów. O Warszawie i miłości. Sztuka przedstawia niezwykły świat handlarzy, artystów cyrkowych i żebraków.
Miejscem, w którym wtedy pulsowało życie były… Powązki. To tam spotykali się ludzie. Żeby poplotkować. Ponarzekać na sąsiadów. Dowiedzieć się, co nowego na mieście.
Spektakl przywołuje tajemniczy i rozśpiewany klimat Warszawy, której dzisiaj już nie ma...
Oratorium szyldowe wystawiono po raz pierwszy w 1957 r. Poeta zderza w tekście przedwojenne ballady z awangardową poezją i nowoczesnym teatrem.

premiera 2012
czas trwania 50 minut

Trailer spektaklu

---

Teatr Pijana Sypialnia to grupa młodych aktorów oraz doświadczonych kierowników artystycznych. Zespół, w którym udało się połączyć młodość i doświadczenie. Postanowili iść własną drogą. Znani są z występów w nieteatralnych miejscach. Nie mają stałej siedziby. Pokazują się na podwórkach starych kamienic, w klubach, a nawet w... tramwajach. Chcą, żeby ich spektakle można było oglądać bez "wbijania się" w garnitur. "Chodzi o robienie teatru, do którego można się uśmiechać". Działają od 2012 roku. Szefem artystycznym teatru jest Stanisław Dembski.

Strona internetowa teatru
Fanpage teatru

 

krytyka

Edward Wojtaszek, Scena nr 2/70, lato 2012:
Podwórzowe Ojatorium w reżyserii Stanisława Dembskiego iście "białoszewska" propozycja, w której aktor, prosty rekwizyt i tekst - wystarczą, by stworzyć wielce poetycki świat.

Weare.pl:
I tak jak Osmędeusze kiedyś, tak Teatr Pijana Sypialnia dzisiaj skutecznie zakłócają rutynę codziennego dnia warszawiaków. I dzięki im za to

Dlastudenta.pl:
Są młodzi, świeży, energiczni, a przede wszystkim pełni pomysłów i pasji.

Busola24.pl:
Artyści z ogromną swobodą bawią się formą. Tańczą, śpiewają, krocząc po scenie w groteskowo-strasznym korowodzie. Zmieniają tempo, nastroje, kostiumy, a nawet postaci, które grają. Przedstawienie jest bardzo plastyczne. Nie brakuje też nowatorskich rozwiązań inscenizacyjnych.

 

realizacja

autor: Miron Białoszewski
koncepcja inscenizacji: Ziuta Zającówna
szef muzyczny: Daniel Zieliński
reżyseria: Stanisław Dembski

występują: Katarzyna Lasota, Karolina Lichocińska, Zuzanna Szpura, Denis Brzeziński, Sławomir Narloch, Sebastian Słomiński
akompaniator: Wojtek Gawrych

 

Festiwal współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013

 

galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie