KTO w podróży

Maruczella - Teatr Nikoli (Polska)

opis


Maruczella
łącząc w sobie humor, niezwykłą stylistykę Niemego Kina i filmów Federica Felliniego tworzy niezwykły spektakl, który od pierwszych chwil porywa publiczność.
Momentami nostalgiczna, innym razem zabawna przykuwa uwagę widzów aż do ostatnich sekund przedstawienia. Tracąc poczucie czasu i teraźniejszości przenosimy się wraz z aktorami na stary Dworzec Kolejowy, gdzie dym dawno zapomnianych już Parowozów zaprasza nas w romantyczną podróż.
Podróż, podczas której gra aktorów niczym delikatna, utkana koronka rysuje przed nami obrazy zalotów, flirtów i scen miłosnych. Perfekcyjnie łącząc pantomimę z taneczno-komicznymi scenkami, Maruczella bawi, a jednocześnie wzbudza ciepłą nostalgię za niepowtarzalnym klimatem czasów, które już nie powrócą.

Spektakl Maruczella zdobył: - I nagrodę publiczności i III nagrodę jury na Warszawskim Konkursie Teatrów Ogródkowych (2005) oraz specjalną nagrodę Gubernatora Odessy na Międzynarodowym Festiwalu "Komediada 2011" za wkład w rozwój teatru pantomimy i klownady.

Premiera: styczeń 2003, Kraków
Czas trwania: 50 min.

Trailer

Facebook

---

Teatr Nikoli od 1992 r. funkcjonuje w Polsce. Uczestniczy zarówno w festiwalach krajowych, jak i zagranicznych. Prowadzi warsztaty teatralne na terenie całego kraju i poza jego granicami. Był pomysłodawcą i realizatorem projektu "Terapia przez Śmiech" (1992-2002): Polska, Lyon - Francja, Skopie - Macedonia, Gaza-Palestyna, Baku – Azerbejdżan; pomysłodawcą i realizatorem "Festiwalu Uśmiechu" w Krakowie (2002), Festiwalu "Science Fiction" w Wieliczce (2003) oraz I Mim Festiwalu w Krakowie (2013). 13 czerwca 2013 Teatr Nikoli oraz Mikołaj Wiepriew indywidualnie uhonorowany został odznaką HONORIS GRATIA miasta Krakowa za całokształt działalności na rzecz godnego reprezentowania miasta Krakowa na arenie lokalnej i międzynarodowej.

W 2013 roku jego spektakl Lolita Dolly został uznany za jeden z najlepszych przedstawień offowych w plebiscycie krytyków teatralnych miesięcznika Teatr - "NAJLEPSZY, NAJLEPSZA, NAJLEPSI W SEZONIE 2012/2013" - "za fenomen aktorski Dominiki Jucha jakby żywcem wyjętej z kina niemego (...)" - Łukasz Drewniak.

Założycielem oraz reżyserem Teatru Nikoli jest Mikołaj Wiepriew absolwent Kijowskiej Miejskiej Akademii Cyrku i Sztuki Teatralnej, wykładowca pantomimy w Kijowskiej Miejskiej Akademii Cyrku i Sztuki Teatralnej w latach 1985-1987, wykładowca w Instytucie Sztuki Teatralnej im. I. K. Karpenko-Kary 1987-1989.
Od 2002 r. współtwórczynią Teatru Nikoli jest Dominika Jucha – aktorka, tancerka, laureatka licznych nagród i wyróżnień teatralnych.

 

krytyka


(...) Przedstawienie Teatru Nikoli to interesująca kompilacja pantomimy, teatru dell’arte i sztuki cyrkowej (...) to spektakl magiczny. Potwierdza tezę, że po okresie poszukiwań i eksperymentów teatr żywy powraca do swoich źródeł (...)
Bożena Fortuna-Skibińska, Życie Podkarpackie Przemyśl

 

realizacja


Reżyseria, scenariusz, scenografia: Mikołaj Wiepriew

Występują: Mikołaj Wiepriew, Dominika Jucha

 

galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie