KTO w podróży

Dźwiękowiązałka Wehikuł (Bez)czasu - Sambor Dudziński (Lubiąż)

opis


Dźwiękowiązałka to interaktywne widowisko muzyczne.  
Celem widowiska jest wspólne z publicznością tworzenie poezji i dalej całej przestrzeni spektaklu. Fabułę spektaklu tworzą widzowie wspólnie z prowadzącym całe działanie aktorem wykorzystującym szerokie instrumentarium, m.in. elektroniczny fortepian, organy, zestaw perkusyjny, akordeon dęty, saxofon, a także instrumenty etniczne: duduk, flety, drumle, didgeridoo, berimbao, kopytnik, cabasa, dzwonki chromatyczne oraz wokal i chórki.

premiera 2009
czas trwania 45 minut-5 godzin

Dźwiękowiązałka na festiwalu Fringe w Edyburgu 2009

---

 

Sambor Dudziński - polski aktor teatralny i musicalowy, wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista oraz wynalazca. Z zawodu aktor-lalkarz. 
Zajmuje się kompozycją muzyki teatralnej i filmowej, wykłada piosenkę w Krakowskiej PWST. Współpracował z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Obecnie realizuje własne projekty na scenach teatralnych i muzycznych.
Jednym z jego wynalazków jest "Time(less) Machine – Wehikuł Bezczasu" zwany także "Dźwiękowiązałką" (premiera na festiwalu Fringe Edinburgh 2009).
Dudziński jest prezesem Stowarzyszenia "Ale Wiocha" - organizacji powołanej do "stwarzania i pielęgnowania piękna". W malowniczym krajobrazie dolnośląskiego skansenu od 2009 roku Stowarzyszenie rewitalizuje i przystosowuje zabytki na potrzeby kultury. Powstają tam rozmaite pracownie rzemiosła artystycznego, dając możliwość rozwoju w wielu dziedzinach.

Strona internetowa Sambora Dudzińskiego
Fanpage Stowarzyszenia Ale Wiocha

 

krytyka

Magdalena Mikrut, Dziennik Teatralny Katowice:
Dźwiękowiązałka Sambora Dudzińskiego to pewne novum stanowiące nietuzinkową mieszaninę dźwięków zakrapianą odrobiną niezłego performensu. Organizatorzy Teatromanii (Bytom) zastrzegli w swym programie, iż twórczość Dudzińskiego przybierze postać akcji lub koncertu, lecz można posunąć się o krok dalej i traktować Dźwiękowiązałkę także w kategoriach widowiskowego performensu.
Dźwiękowiązałka to wyjątkowe widowisko, ponieważ zachwyca zdolnościami multiinstrumentalisty i ciekawym konceptem. Sama postać Sambora Dudzińskiego jest niezwykle intrygująca, gdyż pod fasadą całkiem zwyczajnego, skromnego mężczyzny kryje się twórczy demon, aktor-lalkarz, wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista oraz performer. To typowy "zwierz sceniczny", swobodnie prowadzi dialog z przypadkowymi interlokutorami, odbiorcami tworzonego przez niego spektaklu wizualno-dźwiękowego (przykład pana Gruszki, oburzającego się na wypowiedź Dudzińskiego, proszącego publiczność o pisanie fantazmatów, przypadkowych testów, będących niczym "gruszki na wierzbie", a które on potem wyśpiewa).

 

realizacja

pomysł, realizacja i wykonanie: Sambor Dudziński

 

Festiwal współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013

 

galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie