KTO w podróży

Don Kichote - Walny-Teatr (Ryglice)

opis


Don Kichote
- kino manualne

Potrzeba poruszenia obrazu własnymi dłońmi towarzyszyła człowiekowi od pierwszego obrazu, który stał się udziałem jego wyobraźni. Problemem poruszanego obrazu dłońmi były same dłonie – widoczne dłonie, nici, czempuryty, wysięgniki, etc. Widoczna dla oczu technologia wprowadzała w perspektywę obrazu znaczenia często przypadkowe, obce idei czy koncepcji obrazu.
Dążenie człowieka do obrazu pozbawionego cienia ludzkich dłoni zaowocowało wynalezieniem najpierw teatru cieni, potem fotoplastikonu czy animacji poklatkowej. Technologia wygrała, natomiast potrzeba poruszenia obrazu pozostała. Z tej potrzeby narodził się autorski pomysł poruszania obrazu strumieniami powietrza.

Jeden z pierwszych obrazów w literaturze ze szczególnym udziałem wiatru to obraz Don Kichota walczącego z wiatrakami. Ten opis stał się przyczyną do opowiedzenia historii Don Kichota przy pomocy obrazu poruszanego powietrzem - oddechem innego współczesnego Don Kichota - lalkarza, który w dialogu ze śpiewającą i sceptyczną Dulcyneą porusza opowieść o sobie wiatrem swoich płuc.

premiera 2013 (podczas ULICY 26)
czas trwania około 50 minut

---

Walny-Teatr powstał w roku 1999 z inicjatywy Adama Walnego, absolwenta Wydziału Reżyserii Teatru Lalek Warszawskiej Akademii Teatralnej.
Teatr w swych poszukiwaniach penetruje zarówno tradycyjne jak i współczesne techniki teatru przedmiotu: lalka, maska, cień. Efekty tych poszukiwań sprawdza w warunkach studyjnych, teatralnych, plenerowych i estradowych. Warsztat artysty-lalkarza wykorzystuje w edukacji, terapii oraz dydaktyce.
Od 1999 roku Walny-Teatr zrealizował trzynaście premier. Wielokrotnie nagradzany na festiwalach w kraju i za granicami teatr najchętniej współpracuje z kompozytorami, muzykami, konstruktorami instrumentów. W swym dorobku posiada również spektakle realizowane razem z instytucjonalnymi teatrami dramatycznymi, muzycznymi i lalkowymi.
Walny-Teatr spektaklem Opus Hamlet jako pierwszy otwierał lalkową scenę szekspirowską na duńskim zamku Elsynor.
Adam Walny jest autorem pierwszego podręcznika teatru przedmiotu, jest również wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Strona internetowa teatru

 

krytyka

---

realizacja

pomysł i wykonanie: Adam Walny
śpiew: Katarzyna Walny-Bytowska

 

Festiwal współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013

 

galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie