KTO w podróży

Ballada o Janie Wnęku - Teatr Gry i Ludzie (Katowice)

opis


Scenariusz spektaklu
powstał z inspiracji wydarzeniami jakie miały miejsce w drugiej połowie XIX wieku w Galicyjskiej wsi Odporyszów. Tytułowy Jan Wnęk - cieśla, rzeźbiarz, konstruktor samouk, człowiek niepiśmienny, ale obdarzony niezwykłymi talentami, skonstruował rodzaj "lotni", na której z powodzeniem wykonywał kilkukilometrowe loty ślizgowe. Startował z usytuowanej na wzgórzu, liczącej 45 metrów wysokości, kościelnej wieży. Począwszy od 1866 regularnie powtarzał swój wyczyn z okazji świąt kościelnych, jarmarków i odpustów, budząc wśród współczesnych podziw, zachwyt, ale też lęk i przerażenie. W roku 1869 doszło w trakcie pokazu do wypadku, obrażenia jakie odniósł w nim nasz bohater spowodowały jego rychłą śmierć. Mieszkańcy spalili lotnię, upatrując w niej przyczyny nieszczęścia.

Po Janie Wnęku pozostało kilkaset rzeźb i legenda. Współcześni nie docenili jego dokonań, a w oficjalnej historii lotnictwa tytuł pierwszego lotnika przypadł niemieckiemu inżynierowi Otto Lilienthalowi, który swe udane loty wykonywał blisko 25 lat po naszym rodaku...

Przedstawienie przypomina tę zapomnianą nieco, pełną niejasności i tajemnic historię. Twórcy nie koncentrowali się jednak na szczegółach, faktach i zdarzeniach. Interesował ich raczej fenomen jednostki przekraczającej własną kondycję. Jednostki, która wyrasta ponad społeczność i w jakimś sensie odmienia ją.
Przedstawienie w warstwie plastycznej odwołuje się do sztuki ludowej i malarstwa prymitywistów. Podobne ludowe inspiracje i brzmienia odnaleźć można w tle muzycznym. Język spektaklu to szeroko rozumiany teatr ruchu.

premiera 2005
czas trwania 55 minut

Trailer spektaklu

---

Teatr Gry i Ludzie powstał w 1997 roku. Od początku istnienia w obszarze zainteresowań zespołu znajdował się zarówno teatr uliczny jak i ten realizowany na tradycyjnych deskach scenicznych. Na  repertuar zespołu składają się przedstawienia plenerowe, sztuki sceniczne oraz spektakle dla dzieci.  
Teatr Gry i Ludzie jest zespołem podróżującym. Swoje spektakle prezentował na wielu festiwalach oraz podczas innych wydarzeń w wielu miastach Polski i za granicą. Zespół tworzą ludzie o różnych korzeniach i doświadczeniach artystycznych.

Strona internetowa teatru
Fanpage teatru

 

krytyka

Tunis.msz.gov.pl:
Aktorzy teatru Gry i Ludzie zaprezentowali urzekający dynamiką i zmiennością obrazów plastycznych i nastroju spektakl plenerowy pt. Ballada o Janie Wnęku, który spotkał się z ogromnym uznaniem i żywym przyjęciem publiczności tunezyjskiej, zjednując sobie jej sympatię i aplauz.

red. Gazeta Wasilkowska:
Zespół Teatru Gry i Ludzie z Katowic zagrał świetną sztukę. Zachwycała narracją, reżyserią i, co najważniejsze, opowiadała ciekawą historię ludzką, element często pomijany lub marginalizowany przez teatry uliczne. (…) Muzyka harmonizowała z opowieścią, kiedy trzeba, była tylko tłem lub grzmiała w pierwszym planie. Scenografia nie krzykliwa, ale logicznie wynikająca z fabuły. Maszyna imitująca lot, unosząca głównego bohatera w scenie finałowej była znakomitym rozwiązaniem.
Aktorzy grali równie dobrze, mimika twarzy i choreografia były spójne z ideą dramatu, ekspresja aktorska precyzyjna i zharmonizowana ze scenariuszem. W wielu momentach potrafili także wyłuskać sporo humoru i ironii z opowieści. (…) Niech żałują ci, którzy nie widzieli

 

realizacja

scenariusz i reżyseria: Maciej Nogieć
współpraca scenograficzna: Anna Sąsiadek i Michał Tramer
współpraca choreograficzna: Krzysztof Włosiński
muzyka:Tomasz Podgórski
ponadto wykorzystano utwory: "Polonezem na wschód" i "Ubinie" Kwartet Jorgi, "Pieśń Girolamy"Ossjan

występują: Anna Kandziora, Magda Tramer, Szymon Pilch, Maciej Nogieć, Michał Tramer, Janusz Niedbał, Jacek Gwóżdż, Grzegorz Lamik

 

Festiwal współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013

 

galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie