KTO w podróży

WESELISKO w ramach Nocy Poezji

2017-10-06 11:43:03

Zapraszamy 7 października o godz. 18.00 na Rynek Podgórski.

Specjalnie na Noc Poezji Teatr KTO przygotował plenerowe "Weselisko" oparte na motywach dramatu Stanisława Wyspiańskiego według scenariusza Bronisława Maja i Jerzego Zonia. Wystąpią m.in. Anna Dymna, Dorota Segda, Edward Linde Lubaszenko, Ryszard Łukowski, Adam Nawojczyk, Krzysztof Orzechowski, Tomasz Schimscheiner, Jerzy Trela oraz aktorzy Teatru KTO, tancerze i Zespół Pieśni i Tańca "Krakowiacy".

- Rynek Podgórski to przestrzeń bardziej kameralna niż Rynek Główny. Spektakl rozpocznie się o 18 i jak na prawdziwym polskim weselu będzie poczęstunek, nie wyobrażamy sobie jego zaczęcia bez naparstka wódki. Będą krzesła dla publiczności, wystarczy się tylko ciepło ubrać - mówił w czwartek na konferencji prasowej dyrektor Teatru KTO Jerzy Zoń. - Pokażemy, polskie typowe wesele AD 2017 - podkreślił.

- Tak, jak to było w "Weselu" Wyspiańskiego będziemy starali się dać może gorzką, może krytyczną diagnozę naszego stanu świadomości i tożsamości teraz - powiedział Bronisław Maj. - W słowie "Weselisko" zawarte są jeszcze inne słowa: "disco", "igrzysko" z wszelkimi konotacjami. Będziemy się starali bardziej zadać pytania niż na nie odpowiedzieć - dodał. Maj powiedział, że ułożył tekst korzystając z utworów kilkunastu autorów m.in. Wyspiańskiego, Krasickiego, Mickiewicza, Słowackiego, Norwida. Fredry, Tuwima, Witkacego, Miłosza, Herberta, Młynarskiego. - Obracamy się w kręgu poetów i pisarzy, którzy starali się tę naszą świadomość w rozmaitych momentach historycznych opisywać. I ten chór głosów będzie w naszym "Weselisku" słyszalny - mówił Maj.

Małgorzata Wosion-Czoba PAP


kto w internecie