Magdalena Huzarska-Szumiec, dziennikarka
Józef “Żuk” Opalski, reżyser teatralny, teatrolog, literaturoznawca, publicysta
Piotr Gaszczyński, recenzent
Spektakl „ARCADIA” to malownicza opowieść o życiu i wszystkich jego etapach. Dzięki impresyjnym obrazom, pełnym ruchu, kolorów i dźwięków możemy na chwilę zwolnić i dostrzec to, co jest naprawdę ważne. W wielu momentach będziemy śmiać się w głos, w innych zrobi się nostalgicznie. Nowoczesność podkreślona choreografią, minimalistyczną scenografią (9 ławek) i różnorodną gatunkowo muzyką (m.in. Dead Can Dance, Stevie Wonder, Doris Day, aranżacja popularnej piosenki żołnierskiej „Rezerwa” skomponowana przez Janusza Grzywacza, wreszcie aria z „Madame Butterfly”) zetknie się z typowym dla Jerzego Zonia klimatem lat 50. i 60. Spektakl, inspirowany poezją Tadeusza Różewicza zostawia nas z odwiecznym pytaniem o sens życia. Et in Arcadia Ego – I ja żyłem w Arkadii. Gdzież więc jest ta nasza Arkadia? Gdzie jej szukać? I przede wszystkim – czy warto?
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć autorstwa Klaudyny Schubert z premiery spektaklu >>> GALERIA
W„ARCADII” osnową i tematem zasadniczym przedstawienia jest lament po śmierci bohatera, pokazujący jego dobre i złe uczynki. Życie współczesnego Everymana ( od narodzin po śmierć) jawi się jako w szalonym tempie, odtańczony rytuał przemijania.
Nieodparte poczucie tęsknoty – za światem, za sztuką, za sobą samym – towarzyszy nam od pierwszej do ostatniej sceny spektaklu. Komicznym i tragikomicznym obrazom towarzyszy melancholijny dystans wobec upływającego czasu.
W spektaklu nie spotykamy goryczy, ni żalu za tym co bezpowrotnie mija. W ich miejsce pojawiają się za to dziecięca radość, śpiew i zabawa. W nich ukryty jest raj.
Zoń tym przedstawianiem powraca do najpiękniejszych obrazów ze wszystkich swoich dotychczasowych sztuk. Tka arkadyjski pejzaż z wszystkiego, co najpiękniejsze i najokrutniejsze w ziemskim życiu.
W seansie Teatru KTO bierze udział dziesięcioro aktorów, a dominującym elementem scenografii jest ławka, a właściwie… dziesięć ławek. To one, w różnych konfiguracjach, budują przestrzeń spektaklu, są tworzywem uniwersalnym i ponadczasowym. Przypominają nam o życiu przedmiotów, często wielokroć dłuższym niż ludzka egzystencja.
Twórcy i aktorzy spektaklu “ARCADIA” zostali laureatami 12. edycji krakowskiej Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego
Więcej informacji >>> tutaj
Spektakl „ARCADIA” został uznany przez Gazetę Wyborczą Kraków za jedno z 5 najważniejszych wydarzeń teatralnych 2022 roku.
Więcej informacji >>> tutaj
Spektakl “ARCADIA” został zwycięskim spektaklem festiwalu Grudziądzka Wiosna Teatralna 2023.
Więcej informacji >>> tutaj
Spektakl “ARCADIA” został jednym z 15 finałowych przedstawień w programie TEATR POLSKA 2023.
Więcej informacji >>> tutaj
Spektakl “ARCADIA” otrzymał główną nagrodę na AMPLIFIER Festival w Banskiej Štiavnicy na Słowacji w 2023.
Więcej informacji >>> tutaj
Spektakl “Arcadia” powstał w ramach projektu Cztery Odcienie Teatru, który korzysta z dofinansowania w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021
Opowieść o everymanie, kolaż scen z życia człowieka dowolnej epoki. (…) Wszystko to na tle pięknej muzyki, jest jakieś stare nagranie Scuoti Quella Fronda di Ciliegio z Butterfly, jest George Fenton, Starrfyha, Naria Elena Armando Romeau, jest liryczny Satin Birds z WE Abla Korzeniowskiego i Dead Can Dance i symfoniczne Children of the Sun. To wszystko elementy istotne dla zmian i przeplatania się nastrojów. (…) Są cytaty z Felliniego, są obrazy Breughla z ich pochwałą zwyczajności, i schematy egzystencji w jednym ogarnięciu spojrzenia. Jerzy Zoń daje ramy, w których wyzwalają się rozmaite pokłady wyobraźni.
W 57 minut całe życie. Czy można w niespełna godzinę opowiedzieć wszystko? Można.
Spektakl piękny i mądry, wzruszający i porywający.
Jak zawsze spektakle Teatru KTO, prawie pozbawione tekstu, są pełne ruchu, plastyki, nieokiełznanej werwy aktorów, w końcu doskonale wszystko obrazującej muzyki.
Scenariusz, reżyseria, opracowanie muzyczne
Jerzy Zoń
Ruch sceniczny, choreografia
Eryk Makohon
Scenografia
Marek Braun, Jerzy Zoń
Kostiumy
Jolanta Łagowska-Braun, Elżbieta Kwasek
Kompozycja utworu “Viva la arcadia”
Michał Warmusz
Aranżacja utworu “Rezerwa”
Janusz Grzywacz
Występują
Magdalena Dymsza / Karolina Daniec-Franczyk, Paulina Lasyk, Grażyna Srebrny-Rosa, Marta Zoń, Sławomir Bendykowski, Bartek Cieniawa, Krzysztof Cybulski / Paweł Monsiel, Tomasz Łukawski, Franciszek Muła, Mieszko Syc
Czas trwania
60 minut
Premiera
19, 20 września 2022, Kraków