Cicindela - Krakowski Teatr Tańca

opis


uwodzący taniec owadziej femme fatale...
bezwzględna gra nienasyceń...
konwulsyjny taniec śmierci poczęty w słodyczy rajskiego owocu...

(*) Cicindele - owady z rzędu chrząszczy, z rodziny trzyszczy, będące zajadłymi drapieżnikami. Poruszają się krótkimi skokami, największą sprawność osiągają w trakcie upału. Charakteryzują się dziwnym sposobem ucieczki: odlatują, odwracają się i czekają na oprawcę, wyciągając go w ten sposób w głąb pustyni. Oprawcy stają się ofiarami, padają z głodu i wyczerpania. Cicindele żywią się nimi. Na pierwszy rzut oka ich sylwetki są pełne wdzięku. W rzeczywistości posiadają jednak ostre szczęki i są tak okrutne, że pożerają się nawet wzajemnie.

"ZWABIĆ, UCIEC, POCZEKAĆ, ZNISZCZYĆ…"

Spektakl nagrodzony na XXXIV Tyskich Spotkaniach Teatralnych za "poprowadzenie pięknego dialogu ruchu" (2007 rok) oraz na X Jubileuszowych Konfrontacjach Tańca Współczesnego w Koninie (2009 rok – nagroda główna).

 

Premiera: wrzesień 2006, Kraków
Czas trwania: 30 min.

---

Krakowski Teatr Tańca powstał w 2008 roku. Założycielem i kierownikiem artystycznym Teatru jest Eryk Makohon. Zespół działa w ramach Krakowskiego Centrum Choreograficznego, które zainicjowało swoją działalność w Nowohuckim Centrum Kultury w styczniu 2014 roku.

Operowanie plastycznym obrazem, montaż scen, indywidualna, procesualna praca z tancerzem to podstawowe elementy wpływające na charakter proponowanego przez Teatr stylu, w dużej mierze inspirowanego także słownikiem teatralnym Jerzego Grotowskiego i Eugenio Barby. Krakowski Teatr Tańca funkcjonuje w oparciu o wysiłek i zaangażowanie jedenaściorga tancerzy oraz choreografa.

Konsekwencja w realizacji własnej wizji artystycznej oraz specyficzny model funkcjonowania Teatru, pozbawionego własnego budżetu, wpisanego w struktury Nowohuckiego Centrum Kultury, a mimo to skupiającego tancerzy na stałe, czyni Krakowski Teatr Tańca zjawiskiem oryginalnym i wyjątkowym na polskiej scenie tańca.

W 2008 roku zostało utworzone Stowarzyszenie Krakowski Teatr Tańca, którego celem jest wspieranie inicjatyw Teatru. Stowarzyszenie jest producentem wszystkich spektakli Teatru.

Strona internetowa teatru
Fanpage teatru

 

krytyka


Napięcie między tancerzami i intensywność choreografii odczuwa się jak smak, zapach czy kolor – wszystkimi zmysłami. Spektakl jest soczysty i zaskakujący, pełen napięcia i rozedrgania…
Teresa Fazan, taniecpolska.pl

 

realizacja


Choreografia i reżyseria: Eryk Makohon

Występują: Agata Syrek, Paweł Łyskawa

 

galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie