TEATR OTWARTY NA ŚWIAT – zwiedzanie kuratorskie Teatru KTO z Aleksandrem Janickim oraz wystawa fotografii Adama Golca w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich

Udostępnij:
fot. Robert Siwek

Zaledwie rok temu wszystkich Widzów zachwycił wspaniały budynek nowej siedziby teatru, na którego otwarcie Jerzy Zoń wraz z artystami z całej Europy przygotował spektakularne widowisko. W kolejnych miesiącach na scenie KTO prezentowane były spektakle twórców związanych z instytucją, jak również zapraszane w ramach projektu „Teatr KTO otwarty na świat”. Sezon 22/23 zapowiada się równie ciekawie. Jego inauguracja zbiegła się z wrześniowymi obchodami Jubileuszu 45-lecia Teatru KTO oraz premierą spektaklu Jerzego Zonia pt. „ARCADIA – seans lamentacyjny bez słów”. Natomiast już 7 i 8 października 2022 będzie okazja, by w kameralnej atmosferze, dokładnie przyjrzeć się nowo powstałemu budynkowi Teatru KTO.

 

ZAPRASZAMY NA ZWIEDZANIE KURATORSKIE TEATRU KTO ORAZ WYSTAWĘ FOTOGRAFII ADAMA GOLCA
W RAMACH DNI OTWARTYCH FUNDUSZY EUROPEJSKICH

 

Całość poprowadzi artysta interdyscyplinarny Aleksander Janicki, autor koncepcji i projektu architektonicznego Teatru KTO stworzonego wraz z architektem Mariuszem Twardowskim i z zespołem, autor koncepcji projektu sceny plenerowej i tarasowego układu przestrzennego ogrodu, autor projektu architektury wnętrz we współpracą z projektantką wnętrz Mają Gralak, oraz autor identyfikacji wizualnej obiektu.

 

Aleksander Janicki / performance „BlackSatori”

 

fot. Robert Siwek

 

Jeżeli z jakiegoś powodu jeszcze nie byliście w nowej siedzibie Teatru KTO, lub chcecie zwiedzić wszystkie jego zakamarki, poznać historię, dowiedzieć się więcej o wizji, projekcie i wykorzystanej technologii, to wydarzenie będzie dla Was idealne. 7 i 8 października Aleksander Janicki oprowadzi Was i opowie o scenie, ogrodzie, garderobach i każdym innym pomieszczeniu… I nie tylko! Dodatkowo, zobaczycie również wystawę zdjęć uznanego na całym świecie fotografa – Adama Golca.

 

fot. Robert Siwek

 

Pomysł budynku i wykorzystanie terenu ogrodów, już na etapie koncepcji zakładał wielofunkcyjność. Zasadniczą cechą współczesnego teatru jest jego interdyscyplinarny charakter. Symbolicznym ujęciem tego wyzwania jest historyczna fasada przywrócona do stanu jej świetności, ale zarazem forma zastawki: oddzielona przeszklonym foyer i ukrywająca black box nowoczesnej sceny. Zwieńczeniu projektu budynku, w rozumieniu nie tylko symbolicznym, ale i literalnym, jest otwierany dachu nad przestrzenią sceny. Jak przesłona w obiektywie – sufit nad scena otwiera się na niebo. To nawiązanie do teatrów szekspirowskich, ale też symboliczne nawiązanie do roli teatru KTO – będącego teatrem przestrzeni otwartych (stąd np. festiwal teatrów ulicznych) – tak o budynku opowiada Alek Janicki autor koncepcji i projektu architektonicznego.

 

Chcecie dowiedzieć się więcej? Weźcie udział w zwiedzaniu kuratorskim Teatru KTO:

7.10. g. 17.00

8.10. g. 16.00

Teatr KTO, ul. Zamoyskiego 50, Kraków

WSTĘP WOLNY

Na zwiedzających czekają liczne pamiątki i gadżety ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i Fundusze Europejskie.

 

Więcej o budynku >>> tutaj

 

Zwiedzanie teatru to naprawdę ciekawe doświadczenie. Niecodziennie mamy okazję przyjrzeć się pomieszczeniom dostępnym przeważnie tylko artystom, realizatorom i pracownikom. Dzięki takim wydarzeniom Widzowie jeszcze lepiej mogą poczuć magię sztuki i wyobrazić sobie jak powstaje spektakl. Instytucje kultury przestają być niedostępnymi, hermetycznymi miejscami dedykowanymi tylko wąskiej grupie twórców. Otwierają się, by służyć i cieszyć mieszkańców miast i wszystkich gości.

 

 

fot. Robert Siwek

 

Siedziba Teatru KTO jest miejscem z niezwykłą historię. W latach 1887-1889 powstał tu Przytułek Zgromadzenia Św. Wincentego á Paulo, który został przebudowany dopiero w latach 70’ ubiegłego wieku jako Kino Wrzos, przez lata będące kultowym miejscem na kulturalnej mapie Krakowa. Warto posłuchać opowieści o dziejach dzielnicy, które powoli odchodzą w zapomnienie. Dzięki temu wciąż będą żywe i przekazywane kolejnym pokoleniom.

 

fot. Robert Siwek

 

Niebanalną atrakcją wydaje się również możliwość zobaczenia zdjęć światowej sławy fotografa, trzykrotnego laureata Nagrody Grand Press Photo – Adama Golca. W obiektywie nikt inny jak aktorzy Teatru KTO.

 

Ujęcie z góry na grupę osób klęczących w okręgu. Wszyscy w takich samych, szarych koszulkach z brązowymi szelkami. Oparci są o siebie ramionami, ustawieni plecami w swoją stronę. Głowy mają spuszczone w dół, a sylwetki zgarbione. Pośladki leżą na piętach, rozwarte dłonie zewnętrzną stroną położone na udach. Grupę okala masywna, prostokątna stalowa konstrukcja. Na jej dwóch przeciwległych rogach kucają dwie kobiety, ujęte od ramion w dół. Ręce mają położone na kolanach. Ubrane podobnie: biała koszula oraz szara marynarka i spódnica. Oświetlona jedynie grupa osób w środku konstrukcji, co nadaje zdjęciu mroczny i tajemniczy klimat. Pozostałe elementy fotografii w półmroku.
fot. Adam Golec

 

Zapraszamy.

 

Więcej o Dniach Otwartych Funduszy Europejskich >>> tutaj

 

 

Teatr KTO realizuje projekt „Rewitalizacja dawnego obiektu kinoteatru Wrzos na potrzeby Teatru KTO”.

Program otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, w dwóch Osiach:

Aktualności
[FM_form id="1"]
Skip to content