“Serena – traktat o samogłoskach” – premiera spektaklu Joanny Braun

Udostępnij:

Instalacja teatralna „Serena – traktat o samogłoskach”, inspirowana baśnią H.C. Andersana pt. „Mała syrenka” to opowieść o przekraczaniu granic własnej egzystencji. Tutaj miłość nieustannie przeplata się z poczuciem pustki. Bohaterowie postawieni są w sytuacjach granicznych, w których nie istnieją jednoznaczne wybory. Tytułowa Serena (pół-kobieta, pół-ryba) postanawia totalnie zdekonstruować swój świat. Przekracza wszelkie granice istnienia. Znając konsekwencje, zarówno ona jak i Książę, decydują się oddać ostatecznej miłości. Spektakl jest swego rodzaju walką między życiem, a śmiercią, żonglerką bytem i niebytem, elegią o niespełnieniu.

Tekst pełen jest metafor. Karnawał staje się pretekstem do przeprowadzenia widza przez wielość światów. Woda to azyl, w którym syreny czują się bezpiecznie, jednocześnie nie mogąc dotknąć istotny egzystencji. Opuszczenie tej przestrzeni przez Serenę, tytułową bohaterkę, daje jej szansą na spełnienie pragnień o czystym uczuciu, równocześnie będąc ryzykiem i cierpieniem. Świat zewnętrzny, choć oferuje relację z  Księciem, naznaczony jest wszechobecną Śmiercią.

W opowieści występują Maski, symbolizujące nas – ludzi, którzy na co dzień mierzą się z niemożnością wyrażenia uczuć. Emocje są bowiem często nienazywalne. W ich uwolnieniu mogą pomóc samogłoski, będące swoistymi dźwiękami duszy.

Przedstawienie, choć w dużej mierze oparte na formach ruchowych i wokalnych, jest niezwykle ciekawe w samej sferze tekstu. Bardzo osobisty scenariusz Joanny Braun daje możliwość zupełnie nowej jakość „czytania”. Pełny tytuł „Serena – traktat o samogłoskach” nie jest przypadkowy, wspomniane bowiem samogłoski stanowią integralną część historii. Autorka zamyka w nich wszystkie uczucia towarzyszące bohaterom. Samogłoski nie są zatem pojęciem lingwistycznym, a żywym nośnikiem służącym do przekazywania emocji.

Spektakl łączy w sobie pierwiastki profanum i sacrum, wyrażane poprzez intensywny ruch i pulsującą muzykę. Słowo jako narzędzie pojawia się w najbardziej intymnych momentach, tylko wtedy gdy bohaterowie mogą sobie pozwolić na szczere wyznania.

Pragniemy zaprosić widza na bal, którego dramaturgia jest nieprzewidywalna.

 

Premiera 21 I 2022 >>> bilety

Premiera 22 I 2022 >>> bilety

 

Scenariusz, scenografia, kostiumy:

Joanna Braun

Reżyseria, choreografia

Katarzyna Anna Małachowska

Dramaturgia, współpraca reżyserska

Aleksandra Skorupa

Muzyka, opracowanie muzyczne

Dawid Sulej Rudnicki

Reżyseria świateł

Tomasz Schaefer

Kostiumy – współpraca i wykonanie

Elżbieta Kwasek

Asystentka scenografa

Katarzyna Pawelec

Wykonanie scenografii

Jacek Jastrzębski, firma Daul

Producent

Sebastian Godula

Producent wykonawczy

Urszula Swałtek

 

Obsada:

Grażyna Srebrny-Rosa (Serena)

Bartek Cieniawa / Jacek Tyszkiewicz (Książę)

Marta Zoń (Śmierć – Narzeczona)

Szymon Pater (Tryton)

Aleksandra Sroka (Syrena 1)

Aurora Lipartowska (Syrena 2)

Paulina Dziuba (Syrena 3)

Magdalena Pietnoczka (Maska 1)

Mieszko Syc (Maska 2)

Elena Khutsidze (Maska 3)

Michał Orzyłowski (Maska 4)

Magda Dymsza / Wiktoria Łuczak (Maska 5)

Tomasz Łukawski (Maska 6)

 

Czas trwania

do 60 min

 

Instalacja teatralna “Serena – traktat o samogłoskach” realizowana jest w ramach projektu Teatru KTO „Cztery odcienie teatru”, współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021, Program Kultura, Działanie 2 Poprawa dostępu do kultury i sztuki.

[FM_form id="1"]
Skip to content