Klub Twórczych Odkryć – wywiad z Jolą Kogut

Udostępnij:

Marta Gebhardt rozmawia z Jolą Kogut – pomysłodawczynią i moderatorką spotkań Klubu Twórczych Odkryć w Teatrze KTO.

 

Marta Gebhardt: Zastanawiam się, po co zapraszać rodziców na spotkanie dla dzieci? Przecież ciągle jesteśmy z dziećmi, nieraz trzeba odpocząć, a tu jeszcze niedzielne spotkania?
Jola Kogut: Może zacznę od tego, że zaproszenie jest na spotkanie rodzinne, a nie tylko na imprezę dla dzieci. To ważne rozróżnienie, ponieważ nie chodzi o wypełnienie wolnego czasu dziecka po to, aby dorośli mogli mieć wolne. Chcemy w Teatrze KTO stworzyć przestrzeń do spotkań, które mają służyć wzajemnemu poznaniu się, posłuchaniu siebie nawzajem, ale również dania możliwości wypowiedzi bez cenzurowania, oceniania czy wykluczania.
Z jednej strony oczywiście znamy się – przecież jesteśmy rodziną, ale z drugiej strony mamy więcej wyobrażeń na swój temat niż wiedzy. Bo skąd mamy ją czerpać, jeśli chodzimy różnym drogami. W szkole czy przedszkolu dziecko jest z rówieśnikami i tylko od opiekunów czy nauczycieli dowiadujemy się o tym, jak się zachowuje. Ale i tak, to jest najczęściej wartościująca informacja: grzeczne lub niegrzeczne, aktywne lub bierne i tak bez końca. Nikt nie ma czasu na odpowiedź, ale dlaczego takie właśnie jest? Z czego wynika złe lub dobre zachowanie, bierność czy aktywność? Czy ktoś dzieci pyta o to, co myślą na jakiś temat? Wiadomo co mają myśleć. Myślą inaczej – źle. To oczywiście uproszczenie.

 MG: W takim razie, co ma być największą wartością tych spotkań?
JK: Doświadczenie bycia razem na równych prawach. Chcemy zaskakiwać siebie tym, co możemy odkryć poprzez szukanie odpowiedzi na ważne pytania, które często wydają się oczywiste, a które dla dzieci wcale oczywiste nie są. A jeśli się dobrze zastanowić, to dla nas dorosłych również nie, jednak my już nie szukamy na nie odpowiedzi. Kiedy ktoś z nas zadał sobie pytanie: Co nas uszczęśliwia? Co sprawia, że czujemy się nieszczęśliwi? Czy wolno nam być innymi niż wszyscy? Jaką moc mają słowa? To są pytania „luksusowe” na które trzeba mieć czas, a kto z nas ma czas? (…)

CAŁY WYWIAD PRZECZYTASZ NA PORTALU www.miastodzieci.pl >>> tutaj

 

[FM_form id="1"]
Skip to content