perspektywa: granica – debata o kryzysie humanitarnym

Udostępnij:

10 stycznia 2022 r. g. 19.00

Teatr KTO ul. Zamoyskiego 50, Kraków

wstęp wolny

 

Od wiosny 2021 roku na granicy Polsko Białoruskiej trwa kryzys humanitarny zwany wojną hybrydową wymierzoną w Polskę i Unię Europejską. „Użycie” migrantów, szerzenie dezinformacji i propaganda mająca na celu destabilizację sytuacji w tej części Europy, to działanie na taką skalę, bez precedensu. Moderowanie kryzysu humanitarnego przez reżim Łukaszenki jest aktem cynicznej gry wymierzonej w fundament ideowy wspólnej Europy wyrażonej w Karcie Praw Podstawowych.

Organizatorzy pragną zastanowić się czy reakcja państwa polskiego, w tym „strategia informacyjna” spełniają swoją rolę. Czy jest adekwatna do zagrożenia? Czy przynosi zamierzony efekt? To także pytanie o stanowisko Unii Europejskiej i kreowanie strategii na najbliższe lata w skali globalnej: Jak ma być kreowana polityka migracyjna Polski i Europy w obliczu nieuniknionych kolejnych grup uchodźców.

Dramatyczne wydarzenia dnia codziennego na wschodniej granicy Polski, nie tracąc z pola widzenia innych zapalnych miejsc na mapie świata, stanowią tło do pytania natury moralnej, pytania o przyszłość wspólnoty opartej na wartościach.

Pragniemy na ten temat porozmawiać, słuchając rożnych stanowisk, w tym wsłuchując się w doświadczenia migrantów.

 

Organizatorzy:

Salam Lab || https://salamlab.pl/pl/

Międzynarodowe Forum Kultura Futura || https://aptekagallery.com/

Teatr KTO || https://teatrkto.pl/

 

DEBATA

Performance: Aleksander Janicki / Shoichi Yabuta – BlackOut

Zasadnicze wątki debaty:

  • Sytuacja na Granicy polsko-białoruskiej – kontekst Białorusi, Rosji oraz skąd pochodzą migranci i jaka jest ich motywacja.
  • Polityka Polski i Unii Europejskiej wobec migracji.
  • Sztuka w kontekście dramatu.
  • Granica w perspektywie globalnej
  • Prezentacja prac artystów związanych z tematem granicy oraz migracji i Inicjatywy Rodzin na Granicy.

 

ZAPROSZENI ROZMÓWCY

 

Prof. Bogdan de Barbaro

Polski lekarz psychiatra i terapeuta, profesor nauk medycznych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 Ziyad Raoof

Od ponad trzydziestu lat zabiega o niepodległość dla swojego kraju. Pełnomocnik rządu Kurdystanu w Polsce.

 Safia Rabati

Afganka, Krakowianka od 35 lat. Absolwentka Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na UJ. Pracowała jako tłumaczka dla rożnych instytucji oraz mediów. Współpracuje z Centrum Pomocy Prawnej Haliny Nieć w Krakowie, Salam Lab, Grupą Granica, Fundacją Wolno Nam i Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Działa na rzecz uchodźców mieszkających w Krakowie.

Marcin Mamoń

Działacz organizacji antykomunistycznych. Reżyser filmów dokumentalnych, producent. Pracował m.in. w Syrii, Iraku, Ukrainie, Czeczenii. Należy do organizacji Reporters Without Borders. W 2020 roku objął stanowisko zastępcy ambasadora RP w Gruzji w randze I sekretarza. Zaangażowany w pomoc ludności Czeczeńskiej.

Mieczysław Puzewicz

Absolwent Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Inicjator Katolickiego Stowarzyszenie Młodzieży, twórca lubelskiego Centrum Wolontariatu oraz członek prezydium Rady Głównej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym przy Ministerstwie Sprawiedliwości. W latach 1997 – 2011 roku był rzecznikiem arcybiskupa Józefa Życińskiego. Do 2017 roku kierował też Rozgłośnią Archidiecezji Lubelskiej – Radiem eR.

 Marta Górczyńska

Prawniczka zajmująca się ochroną praw człowieka. Od lat związana m.in. z Helsińską Fundacją Praw Człowieka i Fundacją La Strada. Pracowała jako ekspertka krajowa dla Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców. Autorka i współautorka publikacji, artykułów i podręczników o tematyce uchodźczej i migracyjnej. Doktorantka wydziału prawa na Uniwersytecie Warszawskim.

Wiktoria Kozioł

Krytyczka sztuki, wykładowczyni, pracowniczka Katedry Nauk o Sztuce UP im. KEN w Krakowie. Podczas debaty przybliży dzieła artystów stanowiące kontekst spotkania, m. in. prace Joanny Rajkowskiej, Dominika Lejmana, Łukasza Skąpskiego, Alka Janickiego i Łukasza Surowca.

 

PROWADZĄCY

 

Karol Wilczyński

Współzałożyciel Salam Lab. Publicysta i strateg komunikacji, reporter. Wykładowca w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ oraz nauczyciel etyki i edukacji globalnej w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Reja w Krakowie.

Mateusz Janicki

Aktor, improwizator. Związany z Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie i grupą Impro KRK. Absolwent stosunków międzynarodowy Wyższej Szkoły Europejskiej im. Ks. J. Tischnera. Zaangażowany w działalność Salam Lab i Grupy Granica.

[FM_form id="1"]
Skip to content