“Ira w krainie bocianów” – czytanie performatywne książki dla dzieci (wstęp wolny)

Udostępnij:

19 sierpnia o godz. 17.00 w ramach projektu ICEBREAKING nasi aktorzy Paulina Lasyk, Sławek Bendykowski i Mieszko Syc zapraszają na czytanie performatywne książki dla dzieci “Ira w Krainie Bocianów” autorstwa Anny Mączki (Emmy Boo).

 

Na czytanie wstęp jest wolny (konieczna rezerwacja miejsc: kasa@teatrkto.pl)

 

Jedynym co mogło wyróżniać Irę spośród innych sześciolatek, miał być nie tak często spotykany kolor włosów. Niczym u wiewiórki. Była jak większość dzieci. Podjadała mleczną czekoladę i lubiła zwierzęta.

 

Pewnego dnia jednak w jej pokoju przez dziurę w suficie można było zacząć oglądać niebo. To jej dziecięca kryjówka z zabaw stała się schronem na kilka dni, podczas gdy na zewnątrz słychać było odgłosy, bynajmniej nie fajerwerków.

 

„Ira w Krainie Bocianów” to czuła opowieść o najtrudniejszych doświadczeniach spadających na barki małej dziewczynki takich jak rozstanie z tatą i dziadkami oraz chwilowy brak mamy. Jak poradzić sobie w tak trudnej sytuacji, żeby spełnić przy tym jeszcze swoje marzenie o byciu królową, zjeść najpiękniejszą kolację w sześcioletnim życiu przygotowaną przez samego…jelenia i tańczyć tak, by odpędzać złe siły?

 

Opowiadane i czytane bajki mają niezwykłą moc. Potrafią zostawić słuchającego z poczuciem, że ma się wszystko i niczego więcej się nie potrzebuje. Niełatwe doświadczenia Iry dowodzą jednak, że jest jakaś nieziemska siła, która zawsze unosi nas w stronę wyjścia. Szczęśliwego rozwiązania.

 

Bajka opowiada o doświadczeniach wojennych związanych z sytuacja na Ukrainie

 

Występują: Paulina Lasyk, Sławek Bendykowski, Mieszko Syc

 

Zdjęcie portretowe, czarno-białe. Ujęcie od klatki piersiowej w górę. Młoda kobieta, twarz szczupła, pociągła, z trójkątną brodą. Długie, jasne włosy, zebrane na jedną stronę, w odsłoniętym uchu mały kolczyk. Oczy duże, jasne, brwi delikatnie podkreślone. Usta pełne w łagodnym uśmiechu. Ubrana w dzianinową bluzkę lub sukienkę z dużym, łódkowatym dekoltem, ramiona do połowy odkryte. Na szyi łańcuszek z wisiorkiem w kształcie serca.
Paulina Lasyk / fot. Bartek Cieniawa

 

Popiersie około trzydziestoletniego mężczyzny na szarym tle. Mężczyzna ubrany w czarną koszulę. Ramiona ułożone pod kątem, głowa ustawiona na wprost. Włosy ciemne, po bokach krótkie a na górze dłuższe i ułożone na bok. Na twarzy gęsta broda i długie wąsy, zaczesane na boki. Oczy rozpromienione, przy kącikach zmarszczki, tak zwane „kurze łapki”. Nad nimi gęste brwi. Wydatny nos, na ustach delikatny uśmiech.
Sławek Bendykowski / fot. Bartek Cieniawa

 

Mieszko Syc / fot. Bartek Cieniawa

 

Książka autorstwa Anny Mączki (Emmy Boo) – Fundacja Idź Pod Wiatr

 

 

 

Anna Maria Mączka (pseud. Emma Boo)

Urodzona w Krakowie absolwentka łódzkiej filmówki.  Niezależna reporterka i reżyserka.

Autorka reportażu fabularyzowanego o siostrach Betankach z Kazimierza, nagrodzonego przez TVN pt. „Betanki”, kolejnego pt. „Terroryści z Marsa” – pierwszy w Polsce film dokumentalny odkrywający problem afgańskich uchodźców uciekających do Europy (TVP), „Bramy Raju” ostatni film dla TVP o pomocy dla uchodźców w Serbii i za węgierską granicą.

Dwukrotna stypendystka PISF’u: scenariusz filmu o Robercie Dziekańskim pt. „Bilet do Matki” i scenariusz filmu dok-anim pt. „Mirek Nahacz” (film został nominowany do nagrody dziennikarskiej).

Jako pierwsza dziennikarka w Polsce zajęła się tematyką uchodźców.  W 2010 roku zrealizowała film dokumentalny pt. „Terroryści z Marsa” odkrywający problem afgańskich uchodźców uciekających do Europy (na zlecenie TVP Rzeszów). Kolejne filmy dokumentalne: „Wojna dopiero się zacznie”, „Bitwa o  Nangar   Khel” poruszają tematykę powrotu z misji oraz  obnażają kondycję polskiej armii (TVP).

Autorka scenariusza filmu fabularnego „Tarcza Rolanda” oraz filmu dokumentalnego o dzieciństwie i młodości Zdzisława Beksińskiego w Sanoku pt. „O tym czego jeszcze nie wiecie. Beksiński” (2023 -produkcja na zlec TVP Kultura).

W 2021 stypendystka Ministra Kultury w dziedzinie film. Obecnie uczy się w Warszawskiej Szkole Wajdy.

 

 

Celem projektu ICEBREAKING  jest stworzenie przez czterech partnerów z grupy V4 działań zmniejszających dystans między obywatelami krajów wyszehradzkich, a uchodźcami z Ukrainy. Teatr w tym projekcie przełamuje uprzedzenia, pokazuje korzyści płynące z globalnego współistnienia i zbliża ludzi.
Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji w ramach Grantów Wyszehradzkich z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promocja zrównoważonej współpracy w Europie Środkowej.
              
Aktualności
[FM_form id="1"]
Skip to content