19 sierpnia o godz. 17.00 w ramach projektu ICEBREAKING nasi aktorzy Paulina Lasyk, Sławek Bendykowski i Mieszko Syc zapraszają na czytanie performatywne książki dla dzieci „Ira w Krainie Bocianów” autorstwa Anny Mączki (Emmy Boo).
Na czytanie wstęp jest wolny (konieczna rezerwacja miejsc: kasa@teatrkto.pl)
Jedynym co mogło wyróżniać Irę spośród innych sześciolatek, miał być nie tak często spotykany kolor włosów. Niczym u wiewiórki. Była jak większość dzieci. Podjadała mleczną czekoladę i lubiła zwierzęta.
Pewnego dnia jednak w jej pokoju przez dziurę w suficie można było zacząć oglądać niebo. To jej dziecięca kryjówka z zabaw stała się schronem na kilka dni, podczas gdy na zewnątrz słychać było odgłosy, bynajmniej nie fajerwerków.
„Ira w Krainie Bocianów” to czuła opowieść o najtrudniejszych doświadczeniach spadających na barki małej dziewczynki takich jak rozstanie z tatą i dziadkami oraz chwilowy brak mamy. Jak poradzić sobie w tak trudnej sytuacji, żeby spełnić przy tym jeszcze swoje marzenie o byciu królową, zjeść najpiękniejszą kolację w sześcioletnim życiu przygotowaną przez samego…jelenia i tańczyć tak, by odpędzać złe siły?
Opowiadane i czytane bajki mają niezwykłą moc. Potrafią zostawić słuchającego z poczuciem, że ma się wszystko i niczego więcej się nie potrzebuje. Niełatwe doświadczenia Iry dowodzą jednak, że jest jakaś nieziemska siła, która zawsze unosi nas w stronę wyjścia. Szczęśliwego rozwiązania.
Bajka opowiada o doświadczeniach wojennych związanych z sytuacja na Ukrainie
Występują: Paulina Lasyk, Sławek Bendykowski, Mieszko Syc
Anna Maria Mączka (pseud. Emma Boo)
Urodzona w Krakowie absolwentka łódzkiej filmówki. Niezależna reporterka i reżyserka.
Autorka reportażu fabularyzowanego o siostrach Betankach z Kazimierza, nagrodzonego przez TVN pt. „Betanki”, kolejnego pt. „Terroryści z Marsa” – pierwszy w Polsce film dokumentalny odkrywający problem afgańskich uchodźców uciekających do Europy (TVP), „Bramy Raju” ostatni film dla TVP o pomocy dla uchodźców w Serbii i za węgierską granicą.
Dwukrotna stypendystka PISF’u: scenariusz filmu o Robercie Dziekańskim pt. „Bilet do Matki” i scenariusz filmu dok-anim pt. „Mirek Nahacz” (film został nominowany do nagrody dziennikarskiej).
Jako pierwsza dziennikarka w Polsce zajęła się tematyką uchodźców. W 2010 roku zrealizowała film dokumentalny pt. „Terroryści z Marsa” odkrywający problem afgańskich uchodźców uciekających do Europy (na zlecenie TVP Rzeszów). Kolejne filmy dokumentalne: „Wojna dopiero się zacznie”, „Bitwa o Nangar Khel” poruszają tematykę powrotu z misji oraz obnażają kondycję polskiej armii (TVP).
Autorka scenariusza filmu fabularnego „Tarcza Rolanda” oraz filmu dokumentalnego o dzieciństwie i młodości Zdzisława Beksińskiego w Sanoku pt. „O tym czego jeszcze nie wiecie. Beksiński” (2023 -produkcja na zlec TVP Kultura).
W 2021 stypendystka Ministra Kultury w dziedzinie film. Obecnie uczy się w Warszawskiej Szkole Wajdy.