Zniekształcony horyzont | pokaz – finał warsztatów

09.07: 16.00 Kraków | Rynek Główny od strony Wieży Ratuszowej

PAS - Performance Art Studies #67, Performance Roza Kootstra, fot. Monika Deimling

Zniekształcony horyzont 

Finałowa prezentacja pięciodniowego programu edukacyjnego poświęconego sztuce performatywnej w przestrzeni miejskiej, prowadzonego w Teatrze KTO w dniach 5–10 lipca 2022 roku. 

Program warsztatowy poprowadzą: 
BBB Johannes Deimling jako prowadzący warsztaty – artysta wizualny zajmujący się sztuką performansu, filmem, rysunkiem i dźwiękiem. Założyciel i dyrektor artystyczny platformy PAS. 

Monika Deimling jako krytyczna obserwatorka i fotografka warsztatów – artystka wizualna zajmująca się fotografią, haftem i filmem. Jest menedżerem kreatywnym i fotografem PAS. 

Horyzont jest często opisywany na sposób romantyczny: jako coś szerokiego, otwartego, odległego i nieosiągalnego. A przecież horyzont mamy też w mieście, a gdy je przemierzamy, zmienia się on na każdym zakręcie, z każdym krokiem, z każdym naszym ruchem wśród miejskiej architektury. Wydaje się dostępny, choć wiemy, że kiedy się do niego przybliżamy, przemienia się w inny horyzont. W Zniekształconym horyzoncie artyści badają miasto z perspektywy tego, co znajduje się pomiędzy jego określonymi obiektami, tego, co dzieje się w drodze pomiędzy nimi; sprawdzają też, jak wykorzystać te obserwacje do tworzenia sztuki performatywnej skoncentrowanej na osobistych horyzontach ludzi i ich przemieszczaniu się. Starają się oddać energię, która przepływa przez ulice, i zaskakujący, fascynujący i bogaty dialog z życiem miasta. 

Finalny performans bazujący na badaniach PAS zobaczymy w sercu Krakowa: na Rynku Głównym, w przestrzeni, która w wyjątkowy sposób skupia wszystkie te aspekty. Spektakl będzie poszukiwać odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób poprzez zniekształcenie można przyciągnąć uwagę i zainicjować artystyczny dialog. 

 

Warsztaty są realizowane w ramach projektu Cztery odcienie teatru, który korzysta z dofinansowania w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014–2021. 

Performance Art Studies | Niemcy

PAS | Performance Art Studies to niezależna platforma artystyczno-edukacyjna zajmująca się badaniami i szkoleniami w obszarze sztuki. Od 2008 roku dla osób zainteresowanych sztuką performatywną prowadzi intensywne studia, warsztaty, szkolenia oraz kursy mistrzowskie, kształcąc zarówno w aspekcie praktycznym, jak i teoretycznym czy filozoficznym. W centrum uwagi PAS znajduje się proces artystycznych poszukiwań – pełna otwartości i dynamiczna atmosfera pracy skupionej na wspólnym odkrywaniu, w jaki sposób sztuka performatywna może stać się narzędziem działań artystycznych i społecznych. 

[FM_form id="1"]
Skip to content