30.ulica_plakat2

Fahrenheit 451° 2017:

  • 110 000 widzów
  • 5 (wyjątkowo!) dni festiwalu
  • 29 teatrów z 10 państw
  • 89 wydarzeń teatralnych i towarzyszących
  • 10 miejsc prezentacji spektakli: w Krakowie (Rynek Główny, Mały Rynek, Plac Szczepański, Rynek Podgórski, Plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed Galerią Krakowską, Teatr Łaźnia Nowa, Scena im, St. Wyspiańskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej) oraz w Alwerni, Oświęcimiu i Tarnowie.

Temat przewodni / idea:

Głównym tematem 30. edycji ULICY był sugestywny obraz życia ludzi, którym zabroniono czytania książek – wykreowana przez Raya Bradbury’ego w powieści Fahrenheit 451 wizja przerażającego świata przyszłości, w którym dokonuje się ostateczna cywilizacyjna i kulturowa katastrofa. Świat, w którym zakazana jest literatura, sztuka i filozofia, a wszelkie indywidualne, wolne czy wyzwolony myśli i uczucia muszą zostać wyeliminowane. Świat, w którym pali się ocalałe jeszcze nieliczne książki, będące realnym i symbolicznym skarbcem ludzkiej wiedzy, mądrości i wolności. Świat „zniewolonych umysłów”, dusz i serc. Świat, w którym wszechobecna i wszechpotężna „kultura obrazkowa” – z jej najstraszliwszą bronią czyli telewizją – wtłacza świadomość pojedynczego człowieka i całych społeczności w schematyczne, odczłowieczone, uproszczone, pozbawione sensu egzystowanie. Świat zwycięskiego i okrzepłego totalitaryzmu, w którym niepotrzebny jest już nawet jawny terror, bowiem zastępuje go jeszcze bardziej przerażająca i groźna medialna manipulacja świadomością, wyobraźnią i emocjami.

Większość przedstawień zaproszonych do jubileuszowej, 30. edycji festiwalu była mocnym, wyrazistym ostrzeżeniem przed takim światem, przed zagrożeniami takiej cywilizacji.

[FM_form id="1"]
Skip to content