Kinoteatr WRZOS

Udostępnij:
https://www.inyourpocket.com/

Historia Kinoteatru WRZOS

Podgórze, ul. Zamoyskiego 50 w Krakowie – pod tym adresem dawno temu był DOM Kinoteatru Wrzos, a już za kilka tygodni to będzie nowy DOM Teatru KTO. Jednak zanim przeprowadzimy
44 – letni dorobek działalności artystycznej i zaprosimy Państwa na pierwsze spotkanie lub kilkudniową celebrację otwarcia

chcemy przywołać wspomnienie o Kinoteatrze WRZOS. Niestety w przestrzeni internetu nie zostało wiele informacji i niemal ślad po Wrzosie „zaginął”, wraz ze zniknięciem oficjalnej witryny www Kinoteatru. Dlatego nasz ukłon wydaje nam się niezwykle ważny – nie pozwoli zapomnieć o kulturalnej przeszłości miejsca przy Zamoyskiego 50. Rozpoczynając poszukiwania zaginionej historii poprosiliśmy o pomoc w Centrum Kultury Podgórza i dzięki uprzejmości oraz dobrej woli Pani Dyrektor Annie Grabowskiej uzyskaliśmy obszerną bazę wiedzy o działalności Kinoteatru Wrzos, którą chcemy się z Państwem podzielić.

Jako jednostka organizacyjna Domu Kultury „Podgórze” Kinoteatr Wrzos rozpoczął swoją działalność 1 lutego 1990 roku (wcześniej: Kino Wrzos wchodziło w struktury instytucji dystrybucji filmowej IDF Apollo Film). W pierwszych miesiącach działalności repertuar Kinoteatru Wrzos oparty był głównie na projekcjach filmów artystycznych, wchodzących do tzw. repertuaru otwartego. Niezależnie od tego repertuaru, Kinoteatr Wrzos organizował wiele specjalnie przygotowanych przeglądów filmowych o charakterze tematycznym, monograficznym, retrospektywnym, opartych o historię filmu światowego i polskiego. Działania te wynikały ze ścisłej współpracy z Dyskusyjnym Klubem Filmowym Klatka (powstał we Wrzosie w 1987 r.), który miał oficjalny dostęp do pozycji archiwalnych oraz zbiorów filmowych ambasad kilkunastu krajów oraz międzynarodowych ośrodków kultury. Wszystkie filmowe formy upowszechniania sztuki filmowej poparte były prelekcjami, wykładami i dyskusjami z publicznością. Wśród wybitnych twórców, uczestniczących w spotkaniach z publicznością należy wymienić takie nazwiska, jak m. in. : Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Wojciech Marczewski, Janusz Zaorski, Marek Piwowski, Witold Giersz, Jerzy Kucia, Krzysztof Kiwerski, Piotr Dumała, Zdzisław Kudła.

W 1993 roku został zorganizowany Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych OFAFA, który stał się najważniejszą imprezą w kraju, poświęconą w części konkursowej w całości polskiemu filmowi animowanemu. W dniu 27 lutego 2015 roku w kinoteatrze Wrzos odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Śladami historii Podgórza”, zrealizowanego w ramach obchodów 100-lecia połączenia Krakowa i Podgórza. W 2008 kino zmieniło nazwę: z „Ośrodka Sztuki Filmowej Wrzos” na „Kinoteatr Wrzos”.

Niezależnie od działalności filmowej w Kinoteatrze Wrzos stale realizowane były inne formy upowszechniania kultury jak pokazy, teatr, kabaret, muzyka czy wystawiennictwo.

 

Od 2005 roku Kinoteatr był siedzibą Teatru Otwartego TO, prezentującego repertuar dziecięcy. W latach 2009 – 2013 prezentowano regularnie spektakle dla dzieci starszych oryginalnego w swojej formie teatru cieni „Teatr Figur” lub grup teatralnych – profesjonalnych i amatorskich (np. młodzieżowy teatr Rozdźwięk czy profesjonalny Saggitarius). W październiku 2013 roku rozpoczął swą działalność „Teatr Clowna Feliksa” znany i uwielbiany do dzisiaj, co mogliśmy zobaczyć podczas 34. ULICA Festival Teatru KTO w 2021 r.

W latach 2013/ 2014 realizowany był program kabaretowy „Wydarzyło się w Podgórzu” w ramach „Podgórskich Targów Wspomnień”, na podstawie historii, przygód i opowieści. Jednocześnie organizowano występy profesjonalistów kabaretowych m.in. Grzegorz Halama, Koń Polski, Ani Mru  Mru, Kabaret Hrabi oraz festiwale kabaretu: „Podgórek”, „Mini Podgórek” współorganizowane z formacją kabaretową „7 minut Po”.

 

Regularnie odbywały się recitale muzyczne, poetyckie, występy chórów i orkiestr, koncerty jazzowe (np. grupy Pink Freud), rockowe (np. zespołu HBB) oraz cykliczne koncerty muzyki kameralnej (Kwartet Manus). Zaprezentowano kilkadziesiąt wystaw i wernisaży (średnio 4 razy w roku),   poświęconych głównie grafice filmowej, sztuce plakatu i ekslibrisu, fotografii i projektom filmów animowanych. W 2013 roku na terenie Kinoteatru Wrzos i jego zaplecza miała miejsce jedna z              części 5. Grolsch ArtBoom Festival – instalacja dźwiękowa „Spekulacje” Katarzyny Krakowiak.

 

Kinoteatr współpracował ze Szkołą Artystyczną SPOT, której uczniowie kilka razy do roku prezentowali swoje umiejętności artystyczne. Natomiast sala Kinowa wykorzystywana była również na imprezy komercyjne, uroczystości szkolne (m.in. Fundacja Szkolna DONA, Ośrodek Szkolno- Wychowawczy nr 2, IV Liceum Ogólnokształcące), konferencje (np. Związek Nauczycielstwa Polskiego), imprezy integracyjne (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej).

 

Proszę pozwolić, że w tym miejscu zatrzymamy się na chwilę, ponieważ w dalszej części materiałów udostępnionych przez Centrum Kultury Podgórza znajdujemy 35 stron precyzyjnych informacji o spektaklach, występach, koncertach, imprezach wraz z datami i tytułami. Jednak mamy wrażenie, że tego rodzaju zestawienie nie pomoże nam spełnić naszej intencji – przywołania wspomnienia o Kinoteatrze WRZOS. Dlatego zanurzamy się w lekturze wydanych przez CK Podgórze książek Andrzeja Nowaka: „Listy podgórskie”;, „To podgórskie, ludwinowskie tango..” oraz piszemy List do Sąsiadów – do Mieszkańców Podgórza – z uprzejmą prośbą o pomoc w odnalezieniu żywych wspomnień, wrażeń, zdjęć. Zatem nasz ukłon w stronę historii będzie wieloetapowy – o czym już wkrótce opowiemy…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności
[FM_form id="1"]
Skip to content