Stacja Świadek – Teatr Brama

Udostępnij:

“Stacja Świadek” – nierozerwalnie związana z miejscem i jego mieszkańcami

13 listopada o godz. 19.00 w Teatrze KTO przy ul. Zamoyskiego 50

Bilety dostępne >>> tutaj

Stacja Świadek, to autorski spektakl Teatru Brama, oparty na wywiadach przeprowadzonych z byłymi i obecnymi mieszkańcami Goleniowa. Społeczność “Ziem Odzyskanych” przed i po II Wojnie Światowej tworzyli Polacy i Niemcy, którzy ze względu na sytuację polityczną, zostali zmuszeni do migracji. Inspiracją do powstania spektaklu stały się autentyczne historie ludzi, którzy po II Wojnie Światowej musieli odnaleźć się w nowej, zupełnie odmiennej rzeczywistości. Autorzy poszukują mitu nowego miejsca, pytają o własną i wspólną tożsamość.

Spektakl Stacja Świadek to próba odnalezienia łączników pomiędzy dwiema społecznościami, które w trudnych dla siebie okolicznościach musiały opuścić swoje domy i wyruszyć w nieznane, by znaleźć bezpieczne miejsce do życia.

Istotnym elementem „Stacji Świadek” jest muzyka grana na żywo przez Kapelę Teatru Brama. Utwory Kapeli, to melodie grane przez założoną po wojnie Orkiestrę Bolechowską. Muzycy orkiestry po przyjeździe do Bolechowa (wieś koło Goleniowa) odnaleźli poniemieckie instrumenty muzyczne oraz nuty do niemieckich pieśni. Stało się to dla nich impulsem do założenia własnej orkiestry i rozszerzenia repertuaru o nowe melodie. Po upływie lat nuty zostały zapomniane, a orkiestra Bolechowska została rozwiązana. Przez lata istniała tylko w pamięci mieszkańców Goleniowa, aż do maja 2020, gdy jeden z muzyków dostał informację o ponownym odnalezieniu nut. Kapela Teatru Brama na ich podstawie stworzyła własny, unikatowy i lokalny repertuar, który towarzyszy aktorom w trakcie spektaklu.

 

(…) Teatr Brama nie „pokazał” historii wypędzonych i przypędzonych: robiąc teatr uczestnictwa, zaproponował doświadczenie w zasadzie organiczne i (…) jednorazowe. Wyjątkowe.

Piotr Olkusz, teatralny.pl

 

 

 

Reżyseria

Daniel Jacewicz

Dramaturgia

Dorota Porowska, Edyta Rogowska, Thomas Avenhaus, Marcin Kęszycki

Scenografia

Kinga Dalska

Video

Michał Żak

Muzyka

Kapela Teatru Brama, utwory tradycyjne, Jacek Hałas

Obsada

Evanthi Athanasiadi, Jennifer Crissey, Aleksandra Ślusarczyk, Weronika Więzowska, Konrad Bartoszewicz, Patryk Bednarski, Bartłomiej Kwaśniewicz, Aleksander Kwietniak, Aleksander Sielicki, Wojciech Rosiński, Kamil Więzowski

Premiera

2 września 2021 r.

Czas trwania

70 min

 

Projekt Stacja Świadek realizowany jest w ramach Programu OFF Polska, realizowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 

 

[FM_form id="1"]
Skip to content