Projekt z pogranicza teatru lalek, teatru wizualnego, teatru fizycznego oraz tańca w powietrzu porusza trudne aspekty współczesnej migracji.

Spektakl „Bezimienny/Nieznany” realizowany jest w ramach projektu “Cztery odcienie teatru”współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021, Program Kultura, Działanie 2 Poprawa dostępu do kultury i sztuki.

 

Spektakl „Bezimienny/Nieznany” powstał z inspiracji serią „Wojny dorosłych, historie dzieci”, powieścią̨ graficzną „Przybysz” Shauna Tana, „Wędrówką Nabu” Jarosława Mikołajewskiego, reportażem „Dzieci z dworca Brześć́” Mariny Huli i Moniki Głuskiej – Durenkamp oraz wspomnieniami emigrantów.

Opowiada o przyczynach i okolicznościach, w których bezimienni bohaterowie podejmują̨ decyzję o opuszczeniu swoich domów. Twórcy stawiają̨ pytania: Co pcha ludzi do porzucenia dotychczasowego życia i podjęcia wyprawy do innego kraju? Dlaczego ruszają̨ do miejsc, gdzie nie ma rodziny i przyjaciół, gdzie wszystko jest bezimienne, nieznane a przyszłość niepewna?

Historie wplecione w dramaturgię spektaklu dotyczą̨ poszukiwania bezpiecznej przystani w okrutnym świecie, w którym często trzeba poświęcić cały swój dobytek i przyszłość, aby mieć jakąkolwiek przyszłość dla siebie i najbliższych. Dotykają̨ tematu poczucia osamotnienia, obcości, zagubienia człowieka skazanego na nową rzeczywistość wymuszoną – będącą̨ zazwyczaj ucieczką przed zagładą.

Spektakl jest formą wspólnej podroży z widzem, podczas której na świat wydostają się̨ kolejne historie migrantów pozamykane w walizkach, opowiadane bez słów, przy akompaniamencie dźwięków muzyki tworzonej na żywo, za pomocą̨ instrumentów muzycznych i przedmiotów codziennego użytku. Ten teatr wizualny i fizyczny operuje bogactwem dźwięku i obrazu oddziałującym pośrednio na wyobraźnię̨ widza, a przy tym pobudza do samodzielnej interpretacji tego spektaklu, w którym wszystko jest płynne dosłownie i metaforycznie, w ciągłym ruchu. Widz wchodząc na pokład statku, będącego głównym elementem scenografii, towarzyszy bohaterom w wyprawie do miejsca mającego być ich nowym domem. Ta długa, niebezpieczna droga to jedyny sposób na rozwiązanie problemów, z którymi borykają̨ się̨ w swojej ojczyźnie, a końca jej nikt nie może być pewny. Czy dane im będzie poczuć zapach lądu, otrzymać pomoc, skonfrontować się̨ z obcą kulturą, językiem? Trzymając w dłoni bilet podróżny widzowie sami decydują̨ o przebiegu historii, która zostanie im opowiedziana.

Nagrody:

– Nagroda Jury Dziecięcego oraz Najlepszy spektakl nurtu off podczas 11. Międzynarodowego Festiwalu Ożywionej Formy Maskarada 2021 w Rzeszowie.

– Grand Prix na V Festiwalu małych Prapremier w Wałbrzychu w 2021 r.

– Nagroda Publiczności na 29. Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych Klamra w Toruniu 2021r.

BEZIMIENNY/NIEZNANY

Poetyckie piękno tego przedstawienia bierze się z precyzyjnego operowania skrótem i symbolem; chyba dlatego spektakl Łukasza Batki jest naraz konkretny i angażujący. Bezimienny/Nieznany, opowieść o uciekinierach-tułaczach, którzy całe swoje życie musieli zmieścić w jednej walizce, przypomina o tragedii, która wciąż się dzieje, a do której my zdążyliśmy się przyzwyczaić. Twórcy pozbawiają nas tego komfortu zobojętnienia.

Cała recenzja >>> tutaj

Piotr Olkusz, teatralny.pl

Pomysł i realizacja
Łukasz Batko

Opieka artystyczna
Magdalena Miklasz

Muzyka
Łukasz Batko

Scenografia
Anna Adamiak, Radosław Pacholczyk, Aleksandra Batko, Masza Lesiak-Batko, Żaneta Małkowska, Łukasz Batko

Lalki
Justyna Bernadetta Banasiak

Kostiumy
Renata Batko

Wizualizacje
Piotr Osak

Plakat
Monika Kryszczyńska, Piotr Osak

Ilustracje
Marta Kazimierczak

Światło
Mariusz Rapała

Obsada
Aleksandra Batko, Masza Lesiak-Batko, Żaneta Małkowska, Łukasz Batko

Czas trwania
60 minut

Spektakl przeznaczony dla widzów 13+

Spektakl został zrealizowany w ramach stypendium Młoda Polska 2020 finansowanego ze środków MKiDN.

[FM_form id="1"]
Skip to content