Wspólnie działamy na rzecz Europy sprzyjającej integracji społecznej.
Teatr KTO ZAPRASZA
19 sierpnia w godzinach 16.00–21.00
na Rynek Podgórski w Krakowie.
Motywem przewodnim Podgórskiej Parady Teatralnej będzie Teatr Korzeni, czyli tematyka mniejszości etnicznych. Spektakle, pokazy tańca, warsztaty oraz koncert przybliżą symbolikę pieśni i tańców tradycyjnych, przekaz jaki niosą dla słuchaczy i świata, a także rytuały jakie im towarzyszą od wieków. Dla Państwa:
godz. 16.00 – Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca KYCZERA – występ Zespołu
godz. 17.00 – Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca KYCZERA – WARSZTATY tańców łemkowskich
zapisy na warsztaty: rezerwacja@teatrkto.pl
godz. 18.00 – Teatr MIGRO – spektakl DROM – ścieżkami Romów
godz. 19.30 – Teatr MIGRO – spektakl ŁAWKA
godz. 20.00 – Koncert pieśni tatarskich – Karolina Cicha TRIO
Łemkowie zamieszkiwali historycznie obszar Beskidu Sądeckiego i Niskiego, a także część Pienin. W 1947 roku zostali wysiedleni, głównie na ziemie zachodnie, a dziś największe skupisko Łemków znajduje się na Dolnym Śląsku, w okolicach Legnicy. Stąd też pochodzi Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca KYCZERA. Nazwa Zespołu to nazwa góry – w tradycji łemkowskiej była miejscem spotkań i zabaw całej społeczności. Reportaż Dzień Dobry TVN o działalności Zespołu KYCZERA mogą Państwo zobaczyć TUTAJ.
DROM Teatru Migro to poetycko – filozoficzna opowieść o wędrówce i historii Romów, czyli grupy etnicznej, która zamieszkuje niemal wszystkie kraje świata, a o której wiemy tak niewiele. Osią narracyjną tego przedstawienia bez słów jest muzyka romska z różnych krajów świata. Natomiast spektakl ŁAWKA z przymrużeniem oka opowiada o niepozornych pojedynkach i małych bitwach, które toczymy każdego dnia.
Na zakończenie wieczoru koncert, który jest próbą odtworzenia zapomnianej muzyki Tatarów polskich. Choć przez wieki kultywowali swoją orientalną kuchnię, obyczaje i religijną odrębność, to muzyka, z którą przyjechali zamilkła wraz z ich językiem. Karolina Cicha postanowiła wskrzesić tę zapomnianą muzykę, mimo że poszukiwania jej śladów trwały 3 lata. Była to podróż daleko na wschód, w archaiczne skale azjatyckich stepów.
Podgórska Parada Teatralna realizowana jest w ramach projektu Cztery odcienie teatru, współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021, Program Kultura, Działanie 2 Poprawa dostępu do kultury i sztuki.