Herstorie w Teatrze KTO – spotkanie z okazji „Miesiąca Krakowianek”

Udostępnij:
fot. Wacław Pyzik

Marzec to bardzo kobiecy miesiąc. Nie tylko dlatego, że 8.03 cała Polska świętować będzie Dzień Kobiet. W tym roku w marcu po raz kolejny obchodzimy w Krakowie „Miesiąc Krakowianek”.

Kobiety kształtują nasze życie. Każdego dnia zmieniają rzeczywistość w najróżniejszych dziedzinach, rewolucjonizują naukę, wprowadzają innowacje w biznesie, inspirują niezwykłe kulturalne i artystyczne przedsięwzięcia, pracują i angażują się społecznie. „Miesiąc Krakowianek” to okazja do rozmowy o kobiecej solidarności i herstorii. To szansa do debaty na temat praw kobiet, przestrzeń do celebracji kobiecych sukcesów oraz przypomnienia, jak ważna jest troska o zdrowie psychofizyczne.

W Teatrze KTO od stycznia 2023 w szczególny sposób pochylamy się nad HERSTORIAMI. Nasze dwie zeszłoroczne premiery („Byłam żoną Boba Marley” i „Uczycie nas, jak suknie się podnosi”) poświęcone były właśnie im.

 

9 marca o godz. 20:30 po spektaklu „Byłam żoną Boba Marleya” chcemy jeszcze bardziej skupić się na kobietach. Tematyka przedstawienia jest idealnym punktem wyjścia dla rozmowy poruszającej się wokół wielu różnych tematów i aspektów dedykowanym szczególnie im (choć oczywiście nie tylko):

▪️emancypacja współczesnej kobiety,

▪️samorealizacja w kontekście relacji, macierzyństwa i życia prywatnego,

▪️wielopoziomowe poczucie winy,

▪️„syndrom oszusta / oszustki”, czyli braku wiary w swoje możliwości, pomimo obiektywnych dowodów na posiadane kompetencje,

▪️toksyczne relacje z osobami partnerskimi, ze szczególnym naciskiem na związki heteroseksualne,

▪️trójkąt dramatyczny: syndrom ofiary, ratownika, prześladowcy,

▪️kobieta współuzależniona (rodzaje współuzależnień oraz etapy i formy wychodzenia z nich: samopomoc, terapia, interwencja kryzysowa, kobiece kręgi)

 

Tego wieczoru porozmawiamy w wyjątkowym, kobiecym gronie. Będą z nami:

▪️Katarzyna Chlebny – aktorka i reżyserka

▪️Małgorzata Jantos – krakowska radna, aktywistka, dramatopisarka

▪️Marta Hejnar – psychoterapeutka, seksuolożka

Spotkanie poprowadzi Agna Karasińska, dziennikarka, redaktorka prowadząca portal Miastokobiet.pl.

 

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Nie obowiązuje rezerwacja miejsc. Wystarczy przyjść – 9.03.2024 godz. 20:30 – Teatr KTO, ul. Zamoyskiego 50, Kraków.

 

fot. Klaudyna Schubert

 

Katarzyna Chlebny – od początku drogi zawodowej związana z Teatrem Nowym Proxima w Krakowie, w którym zadebiutowała rolą Soni w sztuce „Griga obchodzi imieniny” w reż. Piotra Siekluckiego i w którym, po latach głośnych i nagradzanych kreacji aktorskich, spektaklem „Kora.Boska” rozpoczęła swoją przygodę reżyserską. Przez wiele lat związana była z kabaretem muzyczno-literackim „Grupa Rafała Kmity”. Nieraz można ją było zobaczyć w telewizji, jak i na dużym ekranie m.in. w filmach „Kler” czy w „Wołyń” w reż. Wojciecha Smarzowskiego. Do jej największych osiągnięć należy z pewnością „Kora.Boska” – scenariusz, reżyseria i główna rola – za co w 2021 otrzymała Nagrodę Publiczności Miesięcznika Portrety, natomiast w 2022 r. Nagrodę Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego przyznawaną przez Miasto Kraków. Kolejnym wyzwaniem stał się, także autorski, spektakl „Kruchość wodoru. Demarczyk.”, który tuż po premierze rozpalił publiczność i zbierając entuzjastyczne recenzje wyróżnienia Katarzynę Chlebny w kolejnych rankingach, czyniąc jej autorski teatr nowym i wyjątkowym zjawiskiem na teatralnej mapie.

W Teatrze KTO zobaczyć ją można w tytułowej roli Rity Marley w spektaklu „Byłam żoną Boba Marleya”. 22 marca wystąpi wraz z Grzegorzem Łukawskim w najnowszej premierze KTO pt. „Jak spieprzyliśmy wszystko” (reż. Paweł Szumiec).

 

fot. Dariusz Pawelec

 

Małgorzata Jantos – polska działaczka samorządowa i społeczna, radna miasta Krakowa nieprzerwanie od 2002, w latach 2010–2014 wiceprzewodnicząca rady miasta, przedsiębiorca, założycielka w 1991 roku jednej z pierwszych szkół prywatnych powstałych w Polsce po transformacji ustrojowej; doktor filozofii, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Była założycielką jednej z pierwszych polskich szkół prywatnych po 1989. Szkołę ukończyło ponad 9000 absolwentów. Firma uzyskała w 2001 tytuł „Przedsiębiorstwo Fair Play”. W tym samym roku otrzymała nagrodę i certyfikat „Najwyższa Jakość Małopolska”.

Angażuje się w inicjatywy społeczne. Była główną organizatorką dwóch edycji Małopolskiego Kongresu Kobiet (2015, 2016) w których wzięło udział ponad 3000 słuchaczek. Wspiera rozwój krakowskiego jazzu. Jest przewodniczącą Rady Fundacji im. Zbigniewa Seiferta. Współpracuje z młodymi artystami i przedsiębiorcami (https://www.jantos.pl/).

Jest autorką monodramu „Byłam żoną Boba Marleya” wystawionego w Teatrze KTO w Krakowie.

 

fot. Barbara Bogacka

 

Marta Hejnar – psychoterapeutycznie pracuje w nurcie humanistyczno-egzystencjalnym Gestalt (jest certyfikowaną psychoterapeutką), który opiera się na przekonaniu, że człowiek ma naturalną skłonność do uzyskiwania równowagi, zaś jej długotrwały brak prowadzi do zaburzeń i problemów psychicznych.

Jako seksuolożka praktyczna pracuje w nurcie pozytywnej seksualności obejmującym także osoby GSRD (Gender, Sexual, Relational Diversities). Oba te podejścia pozwalają jej spojrzeć na osoby przez pryzmat ich zasobów i dążenia do samoregulacji poprzez najlepszy dla nich w danej sytuacji dobór twórczych przystosowań.

W relacjach szczególnie ważne jest dla niej rozwinięcie przez osoby kompetencji nieustannego sprawdzania (poprzez ciało) i elastycznego reagowania na sytuacje ze świadomością swoich potrzeb i w otwartym dialogu. W chwili obecnej jest w trakcie szkolenia pracy z parami w ujęciu EFT (Emotional Focused Therapy).

Współpracuje ze stowarzyszeniem Sex Work Polska wpierając osoby pracujące seksualnie.

Jest jedną ze współzałożycieli Instytutu Kochania w Krakowie (https://www.facebook.com/InstytutKochania) – przestrzeni otwartej na doświadczanie siebie i innych, na szczerą rozmowę oraz miłość i intymność.

 

fot. Barbara Bogacka

 

Agna Karasińska – zastępczyni redaktorki naczelnej portalu Miastokobiet.pl. Profesjonalna artystka życia. Multitaskerka. Prowadzi portal i media społecznościowe Miasta Kobiet, koordynuje spotkania Klubu Miasta Kobiet oraz projekt #KobietyKrakowa. Dziennikarka, która nie boi się stawiania oczywistych pytań, w nadziei na usłyszenie ciekawych odpowiedzi. Prowadzi warsztaty z webwritingu.

Aktualności
[FM_form id="1"]
Skip to content