W Teatrze KTO każdy znajdzie swoje miejsce. Jako teatr jesteśmy otwarci na wszelkie przejawy twórczej działalności i sami do niej zachęcamy. Zadbaliśmy o każdą grupę wiekową i społeczną oddając im wszystko, co w teatrze mamy najlepszego.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą edukacyjną działalnością.
Autorskiego cykl Jerzego Zonia Dziecko-Dzieci-Dzieciństwo skierowany jest do rodzin z dziećmi. Wyrażamy nim swoją troskę o nowe, młode pokolenie widzów i chęć otwierania ich poprzez twórcze działanie na świat, i doświadczenie emocji poprzez teatr.
W każdą niedzielę oddajemy im teatralną przestrzeń wraz z ogrodem sensorycznym, altaną i salą, by w twórczy sposób mogli się rozwijać, poznawać lepiej siebie, drugiego człowieka i najbliższe otoczenie.
Cykl pomyślany został i zaprogramowany tak, by zadbać o wszechstronny rozwój najmłodszego pokolenia. Zarówno ten intelektualny jak i tak bardzo dziś potrzebny – ruchowy.
Składają się na niego odbywające się warsztaty w naszym Klubie Twórczych Odkryć poświęcone zagadnieniom umysłu – Co czuje umysł?, do którego zaprasza dzieci w wieku
7-10 lat wykładowczyni akademicka Jola Kogut oraz ciała – Co czuje ciało? skierowane do dzieci w wieku 4-6 lat. Ruch pozwala uwalniać emocje, radzić sobie z codziennymi trudnościami jak i wyrażać się w sposób twórczy. Choreografka Monika Kiwak posługuje się narzędziami tańca współczesnego, nowej choreografii oraz Body Mind Centering, somatycznej metody pracy opartej na anatomii człowieka. Spotkania bazują na relacji ciała do przestrzeni, czasu, tempa ruchu i przyjemności swobodnego tańca.
Największą wartością niedzielnych spotkań w naszym teatrze jest doświadczenie bycia razem – dzieci i dorosłych – na równych prawach. W tym samym czasie i miejscu.
W każdą niedziele po warsztatach Klubu Twórczych Odkryć na scenie Teatru KTO, o godzinie 16:00 prezentujemy spektakl familijny dla rodzin z dziećmi. Szczegóły znajdą Państwo w naszym repertuarze.
Zajęcia odbywają się naprzemiennie, w każdą niedzielę o godzinie 11:00
Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: rezerwacja@teatrkto.pl
Zapraszamy uczniów, młodzież i studentów szkół oraz uczelni wyższych na spektakl „Arcardia” (reż. Jerzy Zoń) inspirowany poezją Tadeusza Różewicza połączony wraz z warsztatami, spotkaniem z aktorami lub wykładem wprowadzającym (m.in. profesora Bronisława Maja).
Relacja ze spotkania z twórcami „Arcadii” w ramach „Lekcji Różewiczowskiej” tutaj…
Spektakl „ARCADIA” to malownicza opowieść o życiu i wszystkich jego etapach. Dzięki impresyjnym obrazom, pełnym ruchu, kolorów i dźwięków możemy na chwilę zwolnić i dostrzec to, co jest naprawdę ważne. W wielu momentach będziemy śmiać się w głos, w innych zrobi się nostalgicznie. Nowoczesność podkreślona choreografią, minimalistyczną scenografią (9 ławek) i różnorodną gatunkowo muzyką (m.in. Dead Can Dance, Stevie Wonder, Doris Day, aranżacja popularnej piosenki żołnierskiej „Rezerwa” skomponowana przez Janusza Grzywacza, wreszcie aria z „Madame Butterfly”) zetknie się z typowym dla Jerzego Zonia klimatem lat 50. i 60. Spektakl, inspirowany poezją Tadeusza Różewicza zostawia nas z odwiecznym pytaniem o sens życia. Et in Arcadia Ego – I ja żyłem w Arkadii. Gdzież więc jest ta nasza Arkadia? Gdzie jej szukać? I przede wszystkim – czy warto?
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć autorstwa Klaudyny Schubert z premiery spektaklu.
Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: rezerwacja@teatrkto.pl
Wraz z początkiem sezonu artystycznego 2022/2023 otworzyliśmy swoje drzwi na potrzeby seniorów. Robimy to w duchu pedagogiki teatru w ramach projektu „KTO?Senior!”.
W październiku 2022 roku oddaliśmy głos krakowskim seniorom, włączając ich w działania o charakterze twórczym. Dzięki temu stali się oni pełnoprawnymi współtwórcami dwóch teatralnych przedstawień. Pod okiem animatora kultury Andrzeja Słupka oraz pedagoga teatru Sławomira Szczurka przez cały sezon pracowali podczas cotygodniowych warsztatów kreatywnych zgłębiając tajniki powstawania spektaklu muzycznego i dramatycznego, zapoznając się z nową współczesną dramaturgią¸ pracując nad zagadnieniami pamięci, wspomnień i wartości posiadanych doświadczeń, by w finale zaprezentować autorskie spektakle na profesjonalnej scenie Teatru KTO.
Informacja o warsztatach: warsztaty@teatrkto.pl
Zapraszamy na pokazy spektakli powstałych w ramach projektu „KTO?Senior!”:
One – właśnie pochowały swoich mężów. To oficjalna wersja. Niepodobna przecież pokazać się w żałobie jedynie po swoim sekretnym kochanku.
Oni – prężą muskuły oraz wspinają się na wyżyny swego intelektu, by zaimponować tej Trzeciej. Podwójna strata mężów i kochanków stanie u progu poszukiwania winnych zaznanego nieszczęścia.
Sceniczna choreografia, uzupełniona dźwiękami alternatywnej elektroniki, trip hopu oraz downtempo, zbudowana z kłamstw, tajemnic i zdrad obnaży głęboko skrywaną ludzką naturę.
Spektakl inspirowany jest dramatem „Wdowy” Sławomira Mrożka, który zachwyca swoją architektoniczną precyzją i przenikliwością spojrzenia. W Teatrze KTO stanie się on pretekstem do przyjrzenia się współczesnym wzorom odchodzenia w niebyt, marginalizacji, izolacji i umierania. Tu Eros napotyka Tanatosa, do mówienia o sprawach ostatecznych używa się czarnego humoru, a na e-cmentarzach zapala się e-znicze.
Adaptacja i reżyseria: Sławomir Szczurek
Reżyseria światła: Katarzyna Smożewska
W obsadzie:
Wdowa Pierwsza: Beata Kowal / Alina Rojek-Stokłosa
Wdowa Druga: Grażyna Ladra / Bożena Gutowska
Wdowa Trzecia, Dama, Śmierć: Bogumiła Simińska
Kelner: Nina Dragosz / Roma Strzelska
Pan Pierwszy: Marian Apostoł / Grzegorz Bigaj
Pan Drugi: Zbigniew Dominiak / Maciej Uliński
Chór: Bogusława Bigaj / Elżbieta Kaim / Urszula Torbiczuk / Janina Zarzycka-Bem
Spektakl „Najważniejsza jest rodzina, czyli: Nie mówimy jeszcze pas” przygotowany został przez członków grupy teatralno-kabaretowej działającej w Centrum Aktywności Seniorów „Żeglarz” w ramach projektu Teatru KTO „KTO?Senior!”.
Rodzina jest najważniejsza – to motto spektaklu, w którym seniorzy z CAS w satyrycznych piosenkach z autorskimi tekstami napisanymi do muzyki Jerzego Wasowskiego, spróbują się zmierzyć z problemami… rodzinnymi. Spektakl jest również swego rodzaju przesłaniem skierowanym do młodego pokolenia.
Scenariusz, reżyseria i opracowanie muzyczne: Andrzej Słupek – CAS
Scenografia i kostiumy: Joanna Monasterska, Andrzej Słupek – CAS
Reżyseria dźwięku: Krystian Gajewski, Michał Warmusz – Teatr KTO
Reżyseria światła: Katarzyna Smożewska – Teatr KTO
Producentki: Małgorzata Kubek – CAS, Agnieszka Skowronek – Teatr KTO
W obsadzie:
Anna Czyż, Tadeusz Dobrzański, Wanda Jurkiewicz, Tadeusz Jurkiewicz, Małgorzata Król, Krystian Miczka, Joanna Monasterska, Andrzej Słupek, Józef Sroka, Elżbieta Tomczyk-Miczka, Danuta Węglińska, Marek Wicher