Oni powtórzą potworność i piękno.
Będą dla siebie dobrzy i będą się zagryzać. Stworzą swego boga bieli i ulepią sobie białe piekło. Przeprowadzą krucjaty. Będą sprawiać ból, powtórzą stare gesty czułości, sięgną dna rozpusty.
Monumentalne widowisko plenerowe – w 10 lat po premierze – w roku, w którym pandemia koronawirusa zatrzymała świat, jest jeszcze bardziej dotkliwą diagnozą współczesnych mechanizmów, nieracjonalnych wyborów, strachu, nieuczciwości i dezinformacji. Coś co wczoraj wydawało się fikcją, dzisiaj może okazać się rzeczywistością…
Spektakl nominowany do nagrody Total Theatre Award 2012 w Edynburgu w kategorii Physical/Visual Theatre, zaprezentowany dotychczas ponad 100 razy na 48 festiwalach na całym świecie, m.in. w Austrii, Belgii, Czechach, Hiszpanii, Iranie, Kolumbii, Korei Południowej, Kostaryce, Meksyku, Niemczech, Portugalii, Rosji, Rumunii, Szkocji i na Ukrainie.
Teatr KTO powstał w 1977 roku. Działalność zainaugurował spektaklem Ogród rozkoszy. Pierwszych dziesięć zamkniętych pokazów obejrzało kilkuset widzów, ponad rok później – niemal 3 tysiące w Krakowie i różnych miastach Polski.
W 43. sezonie artystycznym statystyki wyglądają zgoła inaczej: ponad 80 tytułów, zarówno tych na scenie, jak i na ulicy, obejrzało w Polsce i na świecie około 3 000 000 widzów. Teatr gościł w ponad 250 miastach w przeszło 40 krajach na 5 kontynentach. Swoje spektakle prezentował m.in. w Brazylii, Chinach, Iranie, Japonii, Kanadzie, Kolumbii, Korei Pd., Kostaryce, Meksyku, Tunezji, USA i niemal wszystkich krajach Europy.
Światowa renoma Teatru KTO to także liczne międzynarodowe projekty.
Do najważniejszych zaliczyć należy m.in. spektakl Operacja Opera, przygotowany z Norweską Narodową Operą w Oslo oraz instalację teatralną Uchodźcy, zrealizowaną w Lipsku z okazji 20. rocznicy upadku Muru Berlińskiego, dla 120-tysięcznej widowni.
Dyrektorem Teatru KTO od 43 lat jest Jerzy Zoń.
scenariusz, reżyseria, opracowanie muzyczne:
Jerzy Zoń
scenografia:
Joanna Jaśko-Sroka
kostiumy:
Zofia de Ines, Joanna Jaśko-Sroka
choreografia:
Eryk Makohon
występują:
Karolina Bondaronek, Paulina Lasyk, Justyna Orzechowska, Grażyna Srebrny-Rosa, Justyna Wójcik, Marta Zoń, Sławomir Bendykowski, Jacek Joniec, Aleksander Kopański, Paweł Monsiel, Michał Orzyłowski, Szymon Pater, Adam Plewiński
premiera:
Kraków, czerwiec 2010
czas trwania:
60’
(…) Wszechświat Saramago zestawiony z zaangażowaną politycznie wizją świata Teatru KTO stworzył formę arcydzieła. Monumentalna inscenizacja odnosi godny podziwu sukces i błyskotliwie oddaje epickie proporcje narracji Saramago. (…) To znakomita interpretacja tej fantastycznej powieści.
(…) mocny i pięknie zagrany wizualny dramat o instynktownej reakcji społeczeństwa na kryzys, który nikogo nie zabija, ale wszystko zmienia i ujawnia wiele wstrząsających prawd.
(…) trzeba koniecznie pójść i oglądnąć. Zobaczyć. Dostrzec. Dostrzec za wszelką cenę.
(…) trudno od tego przedstawienia oderwać wzrok, bez względu na to jak wstrząsającym się ono staje.