Teatr KTO online OD NEOMONACHOMACHII DO EXODUSU

Udostępnij:
Neomonachomachia, fot. Bartek Cieniawa
Neomonachomachia, fot. Bartek Cieniawa

W związku z ograniczeniami tegoroczny Międzynarodowy Dzień Teatru świętować będziemy wirtualnie. Zapraszamy do Teatru KTO online, gdzie w ramach akcji Dotknij Teatru pokażemy materiał Od Neomonachomachii do Exodusu.

Film podejmuje temat wolności sztuki na przykładzie losów spektaklu Neomonachomachia, zrealizowanego przez krakowski Teatr KTO w ramach Nocy Poezji 3 października 2015 roku.

Uaktualniona wizja poematu Ignacego Krasickiego znalazła wielu oponentów, którzy w spektaklu dopatrywali się prowokacji szargającej narodowo-chrześcijańskie wartości. Twórcy spektaklu, reżyser Jerzy Zoń i scenarzysta Bronisław Maj, którzy zostali oskarżeni o obrazę uczuć narodowych i religijnych, zastanawiają się nad miejscem satyry w dzisiejszej rzeczywistości politycznej oraz nad trudną relacją artystów i władzy.

Prapremiera filmu Exodus (reż. Paulina Bondaronek i Tristan Anderson) odbyła się na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2017 roku.

Film prezentowany był także na festiwalach na całym świecie:
Seattle Polish Film Festival (USA, 2017),
Impacts of Gender Discourse on Polish Politics, Society & Culture, School of Slavonic and East European Studies, University College London (Anglia, 2018),
Wolves Independent International Film Festival (Litwa, 2018) oraz
Doc Heads, Londyn (Anglia, 2018).

Film będzie dostępny 27 marca od godz. 18.00 do północy. Film jest w języku polskim z napisami w języku angielskim.

Zapraszamy do spędzenia Dnia Teatru z nami!

[FM_form id="1"]
Skip to content