Jeśli w jednym piętrowym, kolorowym domu mieszka i Babcia, i Kot, i Szczur, i Pająk, i do tego ogromny Słoń, to najprawdopodobniej wszystkiego jest tutaj pod dostatkiem. A nawet trochę w nadmiarze…
Czego zatem brakuje Panu Brzuchatkowi przy wesołym, porannym śniadaniu, na które wszyscy mają wielką ochotę?
No, może prawie wszyscy, bo jak się okazuje, niektórym apetyt potrafi spłatać figla. I nagle się schować, zapodziać, zniknąć…
„Pan Brzuchatek” to sztuka uznanej dramatopisarki Marty Guśniowskiej, adresowana do najmniejszych widzów, nawet dwulatków. Pełna ciepła i humoru opowieść o zgubionym apetycie będzie z pewnością bliska codziennym, domowym perypetiom i dzieci, i rodziców.
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego jest jedynym w województwie świętokrzyskim profesjonalnym teatrem lalkowym. Swoją działalność w zakresie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury prowadzi nieprzerwanie od 1955 roku.
Założył go Stefan Karski, który był dyrektorem teatru do 1973 roku. Funkcję dyrektora teatru w kolejnych latach pełnili: Wanda Szplit (1973 – 1974), Tomasz Stecewicz (1974 – 1977), Ryszard Barański (1977 – 1981), Irena Dragan (1981 – 2011), p.o. dyrektora Przemysław Predygier (2011 – 2012), Robert Drobniuch (2012 – 2020), a od września 2020 roku Piotr-Bogusław Jędrzejczak.
Repertuar teatru oparty jest głównie na adaptacjach największych polskich i światowych utworów literackich, a także dramaturgii współczesnej. Teatr wystawia spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Poza regularną działalnością repertuarową, prowadzi również działalność edukacyjną i artystyczną, realizując liczne projekty, często wspólnie z innymi instytucjami: teatrami, placówkami kultury, szkołami, uczelniami, stowarzyszeniami, fundacjami.
Teatr realizuje także projekty organizowane przez MKiDN, Narodowe Centrum Kultury czy Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie oraz projekty międzynarodowe np. wspólnie z Shanghai Puppet Theatre, Antonem Anderle, tureckim Cengiz Özek Shadow Theatre ze Stambułu, Teatrem Líšeň z Czech czy Lindenfels Westfluegel w Lipsku.
Do najważniejszych, cyklicznych przedsięwzięć artystyczno-edukacyjnych teatru należą:
W ciągu swojej 66-letniej historii „Kubuś” zdobył wiele prestiżowych nagród dla aktorów, twórców i teatru, m.in. Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, którym teatr został odznaczony w 2021 r.
W 2023 roku przewidziane są przenosiny „Kubusia” z obecnej, już od dawna niewystarczającej dla tak prężnie działającej instytucji, siedziby przy ul. Dużej 9 do nowej na Wzgórzu Zamkowym, gdzie rozpoczęła się przebudowa dwóch osiemnastowiecznych budynków przy ul. Zamkowej 1, na potrzeby kieleckiego teatru lalkowego.
Tekst
Marta Guśniowska
Reżyseria
Przemysław Żmiejko
Scenografia
Dariusz Panas
Muzyka
Łukasz Mazur
Obsada
Agata Sobota / Beata Orłowska (Narrator I, Brzuchatek, Szczur, Pająk)
Małgorzata Oracz / Jolanta Kęćko (Narrator II, Babcia Brzuchatka, Słoń)
Czas trwania
40 min
Spektakl dla dzieci 2+