„CCY – WITKAC-Y Menażeria” – spektakl Teatru Witkacego w Zakopanem 13 stycznia na deskach KTO

Udostępnij:

W związku z 70. rocznicą śmierci oraz 125. rocznicą urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza powstał spektakl CCY – WITKAC-Y Menażeria (wg Juweniliów St. I. Witkiewicza) inspirowany młodzieńczą twórczością Witkacego, w której już można dostrzec cechy charakterystyczne dla całej późniejszej jego dramaturgii. Stanowi próbę pokazania, jak kształtowała się młodzieńcza wrażliwość jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku – jaki wpływ na jego wyobraźnię miała epoka, w której żył; dzieła literackie, plastyczne, muzyczne etc. Te wczesne proroctwa dotyczące zagłady świata – ostrzeżenie przed nieuchronną katastrofą – wszechogarniającą bezkształtnością i utratą indywiduum, pełne są jednak groteskowego – iście witkacowskiego – poczucia humoru. To doświadczenie końca świata przez młodego człowieka, stanowiące jednocześnie próbę jego ocalenia.

CCY – WITKAC-Y Menażeria to kolejny przykład, kiedy zakopiański zespół mierzy się z twórczością swojego Patrona – tym razem wniknięcie do źródeł inspiracji młodego Witkacego. To także dalszy ciąg dialogu zakopiańskich twórców z publicznością na kanwie zagadnień witkacowskiej dramaturgii.

Można rzec – całe to Zdarzenie to „coś” między Urodzinami a Stypą (24 II 1885 – 18 IX 1939). Tekst (młodzieńcze – właściwie – dziecięce dramaty Witkacego z 1893 r.) jest więc pretekstem dla zabawy (wspólnej) w teatr (w tworzenie teatru, rozmowę) właśnie jako gra – proces – stawanie się etc.).

Owe Juwenilia Witkacego to także pretekst do pokazania tworzenia się wyrazistej czy już profetycznej – jak chcieliby co poniektórzy – wyobraźni autora „Bezimiennego dzieła”. A może patologicznej osobowości przyszłego geniusza? Osobowości kształtowanej bardzo swobodnie przez jego „straszliwych wychowawców”?

 

 

13 stycznia 2024 r. o godz. 19:00 spektakl zostanie pokazany w Teatrze KTO.

Bilety dostępne w kasie teatru, pod nr 12 633 89 47, mailowo: kasa@teatrkto.pl oraz Online >>> link 

 

 

Reżyseria: Andrzej St. Dziuk

Asystenci reżysera: Dorota Ficoń, Krzysztof Najbor

Scenografia: Rafał Zawistowski

Asystent scenografa: Jolanta Solska

Realizator dźwięku: Natalia Sosna

Muzyka: Włodzimierz Kiniorski

Choreografia: Anita Podkowa

 

Obsada: Dorota Ficoń , Emilia Nagórka, Krzysztof Najbor, Krzysztof Łakomik, Piotr Łakomik, Dominik Piejko

 

Czas trwania: 100 minut

Spektakl przeznaczony dla widzów powyżej 16. roku życia!

 

 

Spektakl zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Aktualności
[FM_form id="1"]
Skip to content