Kolejny już sezon teatralny w nowej siedzibie krakowskiego Teatru KTO dobiega końca. Na scenie liczącej stuosobową widownię zaprezentowano aż cztery premierowe spektakle, zapraszano głośne spektakle gościnne z całej Polski, a w każdą niedzielę odbywały się przedstawienia familijne dla rodzin z dziećmi.
W tym roku Teatr KTO mocny nacisk postawił na spektakle muzyczne z udziałem muzyków na żywo. Są wśród nich: monodram „Byłam żoną Boba Marleya”, autorstwa Małgorzaty Jantos, w reż. Pawła Szumca, z tytułową rolą Katarzyny Chlebny oraz przedstawienie Józefa Opalskiego „Uczycie nas, jak suknie się podnosi” na podstawie tekstów Bertolta Brechta, Rogera Fernaya i Waltera Mehringa, z muzyką Bertolta Brechta, Hannsa Eislera i Kurta Weilla.
Obie premiery wpisują się we współczesny dyskurs dotyczący sytuacji życiowej i zawodowej kobiet zabierając odważnie głos w sprawach im bliskich. To spektakle, które rzucają światło na zbiorową i indywidualną historię. Przejmujący portret grupowy utrwalony został w „Uczycie nas, jak suknie się podnosi”, a intymny wyśpiewany w „Byłam żoną Boba Marleya”.
Zainaugurowany w duchu pedagogiki teatru projekt „KTO?Senior!” w mijającym sezonie artystycznym zaowocował dwiema premierami z udziałem krakowskich seniorów: „Najważniejsza jest rodzina, czyli: nie mówimy jeszcze pas” w reż. Andrzeja Słupka, z tekstami do muzyki Jerzego Wasowskiego oraz „Podnoszą się od stołu na wagach śniadań rozmów min…” w reż. Sławomira Szczurka inspirowanych dramatem „Wdowy” Sławomira Mrożka.
Teatr KTO niezmiennie zapraszał na swoją scenę najciekawsze spektakle teatralne z całej Polski. Jako miejsce otwarte na świat, nowe głosy i szczególnie palące tematy – nie inaczej było tym razem. W gronie spektakli gościnnych znalazły się m.in.: zwycięskie przedstawienie 4. edycji konkursu „THE BEST OFF” – „Unbody” trójmiejskiego zespołu Hertz Haus, „Carmina”, czyli najnowsza premiera Teatru Brama, przedstawienie „Humanimal” teatru tańca wg koncepcji Magdy Niedzielskiej oraz „Musimy już kończyć” wyjątkowy spektakl poruszający zagadnienie tak bardzo popularnej dziś terapii, autorstwa utalentowanych dramatopisarzy Darii Sobik i Mariusza Gołosza.
Równolegle do wydarzeń na scenie przy ulicy Zamoyskiego teatr prowadził swoją działalność wyjazdową, biorąc udział w licznych festiwalach w kraju i za granicą. W najbliższym czasie zaprezentuje swoje spektakle plenerowe podczas 30.Przystanku Olecko, Open Street Festivalu w Karpaczu oraz w ramach WaterBei Straat Theater Festival w Holandii.
Jeszcze w lipcu, od 6 do 9 Teatr KTO jak co roku zaprosi na kolejną, 36. edycję ULICA Festival, który odbywać się będzie pod hasłem „Radość z odzyskanego podwórka”, a już najbliższej jesieni przedstawienie „ARCADIA” w reżyserii dyrektora Teatru KTO, Jerzego Zonia z choreografią Eryka Makohona na podstawie poematów Tadeusza Różewicza wyruszy w trasę w ramach programu „Teatr Polska”.