Pochód Kopernikański – mobilne widowisko plenerowe

Udostępnij:
Jan Matejko - Astronomer Copernicus

Miasto Kraków wraz z Teatrem KTO zapraszają 9 września na barwne, mobilne, plenerowe widowisko teatralne pełne tańca, muzyki, akrobacji i astronomii organizowane z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika oraz wpisania Starego Miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Do udziału w wydarzeniu zachęca Jerzy Zoń, reżyser i dyrektor Teatru KTO:

W „Pochodzie kopernikańskim” znajdzie się wszystko to czym życie od zawsze nas obdarza. Będzie to mobilne przedstawienie, rodzaj wielkiej parady, podczas której zderzymy dwie jakości estetyczne i mentalne. Pokażemy świat nauki, potrzebę dążenia do marzeń oraz codzienny świat zwykłego człowieka. Spektakl zobaczy nawet kilkanaście tysięcy osób, dlatego zależy mi, aby dzięki środkom teatralnym nakreślić i osadzić w epoce, w której żył postać polskiego geniusza – Mikołaja Kopernika.

 

W widowisku weźmie udział prawie 200 wykonawców – aktorzy, tancerze, muzycy, szczudlarze oraz statyści – ze specjalnym udziałem Compagnie Tac O Tac – francuskich mistrzów akrobatyki na szczudłach. Przy akompaniamencie perkusistów grających na wielkich, 200 litrowych beczkach, widzowie zobaczyć będą mogli mobilne mansjony teatralne. W „Pochodzie kopernikańskim” zaprezentowane zostaną różnego rodzaju pełne dowcipu sceny oddające klimat XIV i XV-wieku, napisane przez krakowskiego poetę i satyryka Bronisława Maja. Pojawi się cyrulik, smok wawelski i dziewice, czarownice oraz… Kopernik i gwiazdy. Całość będzie mieć zaskakujący finał z Wieżą Ratuszową w tle.

 

W programie m.in.: parada prowadzona przez szczudlarzy-akrobatów, sceny rodzajowe i improwizacje w duchu średniowiecznego Krakowa, artyści w strojach historycznych epoki Mikołaja Kopernika (m.in. profesorowie, mieszczanie, wieśniacy, dziewki, żebracy, połykacze ognia, żacy czy bębniści).

 

W „Pochodzie Kopernikańskim” nie zabraknie Baletu Cracovia Danza, który w maju wystawił spektakl w reżyserii i choreografii Romany Agnel – „Planety tańcem poruszone”. Było to artystyczne przełożenie wielkiego naukowego dzieła Kopernika na język tańca. I właśnie sceny z tego przedstawienia Balet zaprezentuje w ramach Pochodu. Tańcem renesansowym artyści wyczarują obraz nawiązujący do teorii Kopernika, a układy choreograficzne będą ilustrowały przemianę wizji świata z geocentrycznej w heliocentryczną.

 

I choćby mi wydarli z piersi serce, duszę –

Na zawsze – wstrzymać Słońce, ruszyć Ziemię muszę!

Bronisław Maj Pochód kopernikański

 

„Pochód kopernikański”
9 września w godz. 17.00 – 19.00
trasa: Brama Floriańska – Ulica Floriańska – Rynek Główny – Ratusz na Rynku Głównym

 

scenariusz „Pochodu kopernikańskiego”: Bronisław Maj, Jerzy Zoń

reżyseria: Jerzy Zoń

scenografia i kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka

muzyka: Janusz Grzywacz

produkcja: Sebastian Godula, Urszula Swałtek

 

W widowisku wykorzystana zostanie reprodukcja fotografii obrazu „Mikołaj Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”, mal. Jan Matejko, 1873 r. Fot. Grzegorz Zygier. Ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

BALET CRACOVIA DANZA instytucja kultury Miasta Kraków, założona przez Romanę Agnel, tancerkę i choreografa, to jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców dawnych. Jego repertuar, inspirowany m.in. traktatami mistrzów tańca oraz dawną ikonografią, sięga od średniowiecza po XX wiek. Zespół słynie z niezwykłych spektakli pełnych choreografii komponowanych w różnych stylach i technikach, misternie odtworzonych kostiumów, a także z doskonałej muzyki. Balet bierze udział w wielu prestiżowych wydarzeniach przyczyniając się do promocji Krakowa i Polski. Zespół odwiedził ok. 30 krajów, w tym m.in. Maroko, Francję, Rosję, Niemcy, Wielką Brytanię, Chiny, Japonię, USA, Indie czy Koreę.

 

Aktualności
[FM_form id="1"]
Skip to content