„KTO?Senior!”, czyli Teatr KTO i krakowscy seniorzy

Udostępnij:
fot. Mikołaj Wojtanowicz

Wraz z początkiem sezonu artystycznego 2022/2023, Teatr KTO otworzył swoje drzwi na potrzeby seniorów. Zrobił to w duchu pedagogiki teatru w ramach projektu „KTO?Senior!”.

 

Do stworzonych przez siebie teatralnych światów po raz pierwszy seniorzy zaproszą widzów już w najbliższą środę 12 kwietnia o g. 19.00 podczas premiery „Najważniejsza jest rodzina, czyli: Nie mówimy jeszcze pas” w reż. Andrzeja Słupka (CAS “Żeglarz”). Zaś z początkiem czerwca zaprezentują swoją interpretację „Wdów” Sławomira Mrożka wyreżyserowaną przez Sławomira Szczurka pod tytułem „Podnoszą się od stołu na wagach śniadań rozmów min…”.

 

W październiku 2022 r. Teatr KTO oddał głos krakowskim seniorom, włączając ich w działania o charakterze twórczym. Dzięki temu stali się pełnoprawnymi współtwórcami dwóch teatralnych przedstawień. Pod okiem animatora kultury Andrzeja Słupka oraz pedagoga teatru Sławomira Szczurka przez cały sezon pracowali podczas cotygodniowych warsztatów kreatywnych zgłębiając tajniki powstawania spektaklu muzycznego i dramatycznego, zapoznając się z nową współczesną dramaturgią¸ pracując nad zagadnieniami pamięci, wspomnień i wartości posiadanych doświadczeń, by w finale zaprezentować autorskie spektakle na profesjonalnej scenie Teatru KTO.

 

fot. Mikołaj Wojtanowicz

 

Wiodącą intencją projektu „KTO?Senior!” jest przeciwdziałanie wykluczeniu grupy senioralnej w szeroko rozumianej przestrzeni sztuki oraz walka ze stereotypem wieku podeszłego i wszechobecnym kultem młodości.mówi Sławomir Szczurek

 

Zajęcia mają na celu przywrócenie znaczenia doświadczenia życiowego reprezentowanego przez grupę seniorów. Cennym aspektem jest kompetencja pracy grupowej, nie powierzchownej, a będącej efektem zbudowanych relacji, wzajemnego poznawania się, szacunku oraz przejście całego procesu powstania przedstawienia teatralnego od wyboru tematu, tekstu, poprzez pracę nad rolą aż po pokaz premierowy.

 

fot. Mikołaj Wojtanowicz

 

„Najważniejsza jest rodzina, czyli: Nie mówimy jeszcze pas”, reż. Andrzej Słupek

Premiera: 12 kwietnia 2023

 

Spektakl „Najważniejsza jest rodzina, czyli: Nie mówimy jeszcze pas” przygotowany został przez członków grupy teatralno-kabaretowej działającej w Centrum Aktywności Seniorów „Żeglarz” w ramach projektu Teatru KTO „KTO?Senior!”.

Rodzina jest najważniejsza – to motto spektaklu, w którym seniorzy z CAS w satyrycznych piosenkach z autorskimi tekstami napisanymi do muzyki Jerzego Wasowskiego, spróbują się zmierzyć z problemami… rodzinnymi. Spektakl jest również swego rodzaju przesłaniem skierowanym do młodego pokolenia.

 

fot. Mikołaj Wojtanowicz

 

Scenariusz, reżyseria i opracowanie muzyczne: Andrzej Słupek – CAS

Scenografia i kostiumy: Joanna Monasterska, Andrzej Słupek – CAS

Reżyseria dźwięku: Krystian Gajewski, Michał Warmusz – Teatr KTO

Reżyseria światła: Katarzyna Smożewska – Teatr KTO

Producentki: Małgorzata Kubek – CAS, Agnieszka Skowronek – Teatr KTO

 

W obsadzie:

Anna Czyż

Tadeusz Dobrzański

Wanda Jurkiewicz

Tadeusz Jurkiewicz

Małgorzata Król

Krystian Miczka

Joanna Monasterska

Andrzej Słupek

Józef Sroka

Elżbieta Tomczyk-Miczka

Danuta Węglińska

Marek Wicher

 

fot. Mikołaj Wojtanowicz

 

„Podnoszą się od stołu na wagach śniadań rozmów min…”, reż. Sławomir Szczurek

Premiera: 1 i 2 czerwca 2023

 

One – właśnie pochowały swoich mężów. To oficjalna wersja. Niepodobna przecież pokazać się w żałobie jedynie po swoim sekretnym kochanku.

Oni – prężą muskuły oraz wspinają się na wyżyny swego intelektu, by zaimponować tej Trzeciej. Podwójna strata mężów i kochanków stanie u progu poszukiwania winnych zaznanego nieszczęścia.

Sceniczna choreografia, uzupełniona dźwiękami alternatywnej elektroniki, trip hopu oraz downtempo, zbudowana z kłamstw, tajemnic i zdrad obnaży głęboko skrywaną ludzką naturę.

Spektakl inspirowany jest dramatem „Wdowy” Sławomira Mrożka, który zachwyca swoją architektoniczną precyzją i przenikliwością spojrzenia. W Teatrze KTO stanie się on pretekstem do przyjrzenia się współczesnym wzorom odchodzenia w niebyt, marginalizacji, izolacji i umierania. Tu Eros napotyka Tanatosa, do mówienia o sprawach ostatecznych używa się czarnego humoru, a na e-cmentarzach zapala się e-znicze.

 

fot. Mikołaj Wojtanowicz

 

Adaptacja i reżyseria: Sławomir Szczurek

Reżyseria światła: Katarzyna Smożewska

 

W obsadzie:

Wdowa Pierwsza: Beata Kowal / Alina Rojek-Stokłosa

Wdowa Druga: Grażyna Ladra / Bożena Gutowska

Wdowa Trzecia, Dama, Śmierć: Bogumiła Simińska

Kelner: Nina Dragosz / Roma Strzelska

Pan Pierwszy: Marian Apostoł / Grzegorz Bigaj

Pan Drugi: Zbigniew Dominiak / Maciej Uliński

Chór: Bogusława Bigaj / Elżbieta Kaim / Urszula Torbiczuk / Janina Zarzycka-Bem

Aktualności
[FM_form id="1"]
Skip to content