***
Wędruję polem Twego czoła
oświetloną ścieżką
między bruzdami zmartwień
aż po horyzont
siwych włosów
głębiej myśli ogrodem (…)
Regina Lipecka, z tomu Latawce
Kobieta-cyklop spoglądająca z afisza 35. jubileuszowego festiwalu ULICA w niczym nie przypomina mitycznych olbrzymów trudniących się pasterstwem i wznoszących siłą swych rąk gigantyczne mury. Grafika, która równie dobrze mogłaby zdobić okładkę wydania czasopisma modowego, przedstawia perfekcyjnie uczesaną w koński ogon kobietę w eleganckim okryciu wierzchnim i o idealnych wręcz rysach twarzy. Mogło być tak pięknie!
Wszystko zaburza jedno oko pośrodku: czujne, wytężone i przeszywające. I bruzdy zmartwień na czole. Wskazują na lata doświadczeń i świadomości. Oko wielkiego brata – w tym konkretnym wypadku sfeminizowane oko wielkiej siostry – wywołuje wrażenie głębi i nieskończoności. Sięga tam, gdzie wzrok nie zwykł sięgać. Dostrzega horyzont, tę linię pozornego kontaktu nieba z ziemią. Miejsce zetknięcia się i połączenia spraw najważniejszych z trywialnymi. Ta przestrzeń obserwacji, zasięg naszych zmysłów, granica naszej wiedzy, wreszcie – początek i kres naszych zainteresowań usytuowane zostają w samym centrum.
Tegoroczna, wyjątkowa, bo jubileuszowa edycja ULICY odbędzie się w Krakowie w dniach 8–10 lipca 2022 roku. Przez trzy festiwalowe dni po brzegi wypełnione teatralnymi bombonierkami – zachwycającymi widowiskami plenerowymi, pokazami kameralnych spektakli dla dzieci i dorosłych, premierami, koncertami, warsztatami i panelami dyskusyjnymi – oczy mieszkańców Krakowa, gości oraz turystów z Polski i całego świata zwrócą się na najpiękniejsze sceny plenerowe miasta: Rynek Główny, Mały Rynek, Rynek Podgórski oraz plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego. W tych właśnie przestrzeniach sztuka uliczna spoglądać będzie w kierunku „Horyzontu polskiego” – motywu przewodniego obecnego festiwalu.
Zza niego wyłonią się szerokie odwołania do społecznych wydarzeń, tych rozgrywających się dawno temu i tych powracających, których uczestnikami ponownie dziś jesteśmy. Przemierzymy Polskę i świat, by finalnie dostrzec to, co już od dawna wiemy. By na nowo stać się świadkami historii, która na naszych oczach zatacza koło. Wnikniemy głębiej, poza pierwszy plan. Poza przysłowiowy pierwszy rzut oka. Tam, gdzie zwykle nie mamy dostępu, bądź tam, gdzie dotrzeć nie chcemy. Dostrzeżemy to, co na ogół omijamy wzrokiem, co jest ukryte i nie pasuje do idealnego obrazu świata i nas samych. Wszystko to, co skrywane, wstydliwe i odrzucane.
ULICA Festival to święto nie tylko teatrów ulicznych, ale i ulicznych tematów, obok których każdego dnia przechodzimy, które mijamy, na które się natykamy, których świadkami i zarazem bohaterami sami jesteśmy.
Z otwartym umysłem zapraszamy na podróż przez światy tolerancji i obojętności. Różnorodności i homogenizacji. Wolności i zniewolenia. Czułości i okrucieństwa. Dzięki muzycznej podróży przez Bieszczady i Beskid Niski z Kapelą spod Rubani oraz spektaklom Stacja Świadek goleniowskiego Teatru Brama i Echa Teatru Migro poznamy niesamowitą siłę ukrytą w lokalnych historiach.
Na pytania o granice naszego człowieczeństwa, wspólnoty i odrębności odpowiedzą poruszające performanse. Artyści Afuma splatający się w braterskim uścisku i rozdzielający, walczący i zaraz po tym zawierający rozejm staną się metaforą współczesności. Cztery niezwykłe kobiety z Cia.Maduixa w ruchowej instalacji Migrare całymi sobą będą zabiegać o poczucie przynależności i nowy dom. Staną się odpowiedzią na wszystkie niewidzialne, choć istniejące granice w świecie bez granic. Skierowana przeciwko nim nienawiść i bezpodstawne uprzedzenia to problem niezwykle aktualny także dziś. Wszystkim ludzkim zachowaniom, tym dobrym i tym złym, niczym w lustrze przyjrzymy się w spektaklu Kamchàtka – będzie to okazja, by zweryfikować naszą postawę wobec obcych, odmiennych i obcokrajowców.
Podczas ULICA Festival wraz z przekraczaniem granic postrzegania i reagowania na nowe okoliczności na horyzoncie naszego życia następuje również przekroczenie dyscyplin artystycznych takich, jak taniec, teatr, sztuki performatywne czy muzyka. Zatrzymanie się na jednym z miejskich placów – scen tegorocznego festiwalu – a przez to zaburzenie codziennego rytmu i rytuału może stanowić niezwykłą okazję do nabrania powietrza, odetchnięcia i stanięcia w gotowości na przyjęcie czegoś nowego. Zachęci nas do tego utalentowany Agro The Clown, a drugą stronę życia, rewers, o którym często zapominamy, objawią nam artyści Ici’bas Company, nakłaniając do wspólnego odpoczynku na łonie natury.
ULICA to także miejsce premier. Karina Grabowska zapozna nas z bohaterami dnia codziennego w Żywotach świętych osiedlowych, a Krakowski Teatr Tańca w partnerstwie z Teatrem KTO, Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie zreinterpretuje w autorskiej wizji Eryka Makohona i Wojciecha Farugi motyw kochanego przez wszystkich Małego Księcia, który dziś jest już Dużym Księciem.
35. edycja festiwalu ULICA stanie się polem bitwy naszych myśli, przekonań i wierzeń, a zarazem polem do zabawy, powrotem do niczym niezmąconej radości i zaczerpnięciem haustu świeżego powietrza. Pozwólcie sobie na luksus eksplorowania i przybywajcie do Krakowa w drugi weekend lipca.
Tekst: Sławomir Szczurek