fot. Anna Orzyłowska

Jak spieprzyliśmy wszystko

 NAJBLIŻSZE SPEKTAKLE: 

31 stycznia 2025, godz. 19.00 
1, 19, 20 lutego 2025, godz. 19.00
14, 15 marca 2025, godz. 19.00

Czas trwania: 75 min

Premiera: 23 marca 2024

BILETY: 

Bilety w cenie 80 zł  można kupić online TUTAJ. 

Prosimy o punktualność. Osób spóźnionych nie wpuszczamy na widownię. 

Spektakl „Jak spieprzyliśmy wszystko” jest słowno-muzycznym seansem, w którym twórcy przyglądają się zdarzeniom i ideom, kształtującym od tysiącleci zręby naszej cywilizacji. Główne pytanie, które stawiamy sobie i widzom brzmi: dlaczego jako ludzkość popełniamy bez końca te same błędy? O bolesnej aktualności tego problemu świadczą nie tylko wojny, które wciąż prowadzimy, ale także skompromitowane idee i panoszące się pseudonaukowe fantasmagorie, dzielące ludzi na lepszych i gorszych. W spektaklu, którego punktem wyjściowym stała się praca Toma Phillipsa „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko”, przywołujemy historyczne fakty i autentyczne postaci (np. Francis Galton – twórca eugeniki, Ryszard Wagner – kompozytor, ale też Che Guevara, czy Bobby Henderson – twórca Kościoła Latającego Potwora Spaghetti), by w krzywym zwierciadle odbić idee m.in. demokracji, religii, rasizmu, wojny, rewolucji. Co istotne, robimy to w sposób komediowy, ufając, że poprzez dowcip, humor i groteskę jesteśmy w stanie „rozbroić” nasze lęki, traumy, frustracje.

Głównymi postaciami spektaklu jest Ona i On, kobieta i mężczyzna, zawieszeni poza czasem i przestrzenią. Ich damsko-męskie relacje, ich próby poszukiwania miłości i partnerstwa są ukazane na tle zdarzeń historycznych i przemian społecznych. Odbywamy razem z nimi swoistą podróż przez kilka stuleci, wędrówkę w teatralnej przestrzeni, której estetyka przywołuje na myśl świat cyrku, kabaretu, rewii, jarmarcznego panoptikum.

Bardzo ważną częścią spektaklu są wykonywane na żywo piosenki, dopowiadające sensy i emocje, w większości przeboje muzyki popularnej, śpiewane po angielsku, włosku i hiszpańsku.

Bowiem muzyka, a szerzej – sztuka, daje nam nadzieję, że jako ludzkość nie stoimy na straconej pozycji. A wraz ze sztuką, miłość i potrzeba drugiego człowieka, oraz doświadczanie tego, co transcendentne, upewniają nas, że pobyt na planecie Ziemia ma sens. Z takim przesłaniem pragniemy pozostawić widza.

Spektakl na motywach pracy Toma Phillipsa: „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko”.

Tekst i reżyseria
Paweł Szumiec

Kierownictwo muzyczne, muzyka, aranżacje
Aleksander Brzeziński

Choreografia
Katarzyna Maria Migała

Scenografia
Marek Braun

Kostiumy
Jolanta Łagowska-Braun

Praktyki scenograficzne
Kinga Łapa i Alicja Majos (Wydział Architektury Wnętrz ASP w Krakowie)

Producentka
Urszula Swałtek

Obsada
Katarzyna Chlebny i Grzegorz Łukawski

Gra zespół Towarzysze Broni w składzie:

Aleksander Brzeziński, Damian Mielec, Jakub Nieć

[FM_form id="1"]
Skip to content