Gruba i Głupia na naszej scenie w sekcji spektakli mistrzowskich towarzyszących Festiwalowi Ciało i Czas!!!
Bezpłatne wejściówki do odbioru 8 września o godz. 17.00 w kasie naszego teatru (Zamoyskiego 50)
Jednej osobie przysługują maksymalnie 2 wejściówki.
“Very Cheap” to trzecia i ostatnia, po “Very Funny” i “Very Sad” część trylogii “Very”, autorstwa Grubej i Głupiej. Sceniczny traktat-kabaret o paradoksach kapitalizmu i cenie sztuki, w którym artystki-freelancerki przymierzają maski Szekspirowskich (i nie tylko!) sex workerek. Szukają tym samym punktów wspólnych pomiędzy pracą seksualną a niezależnym tworzeniem sztuki, które polega na nieustannym oferowaniu nowych dzieł „klientom”: producentom i kuratorom. Zarówno sztuka jak i praca seksualna, mimo funkcjonowania na marginesie gospodarki, w realiach kapitalizmu posiadają status towaru. Obie opierają się na generowaniu lukratywnych produktów: autentyczności oraz intymności, kreatywności i pożądania.
Sex working był nieodłączną częścią miejskiego krajobrazu elżbietańskiego Londynu. Chociaż słowo whore pojawia się w dziełach Szekspira ponad 50 razy, postaci trudniące się pracą seksualną nie spędzają na scenie wiele czasu. Kiedy się jednak pojawią, zdecydowanie zapadają w pamięć jako barwne bohaterki i bohaterowie. To ofiary i złoczyńcy, na przemian komiczni i niegodziwi, czarujący i wulgarni. Błaznując przypominają nam, że moralność jest względna, a uwagę warto skierować ku społecznym i politycznym szarym strefom.
W “Very Cheap” Gruba i Głupia po raz kolejny prowokują: upolityczniają swoją cielesność, badają niepokój między materialnym przetrwaniem a twórczym rozkwitem. W tej quasi-erotycznej fraszce performatywnej bez żenady ironicznie rozbrajają też wszystkie oczekiwania.
Scenariusz, reżyseria, choreografia, dramaturgia, video, kostiumy:
Gruba i Głupia (Patrycja Kowańska/Dominika Knapik)
Muzyka: Szymon Lechowicz
Reżyseria światła, technika: Wolfgang Macher
Obsada:
Gruba i Głupia (Patrycja Kowańska/Dominika Knapik)
Pokaz towarzyszący Festiwalowi „Ciało i czas”.
Spektakl powstał w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
OFF Polska – https://www.facebook.com/ProgramOFFPolska
Instytut Teatralny – https://www.facebook.com/instytutteatralny
Fot. Magdalena Kasjaniuk