Już 9 maja 2024 r. na naszej scenie swoją premierę będzie miał kolejny spektakl, który jest efektem trwających od dwóch sezonów warsztatów teatralnych skierowanych do osób w wieku senioralnym. W tym roku uczestnicy pokażą “Listy do Mileny” w reż. Macieja Gorczyńskiego.
Krakowscy seniorzy trzymają się mocno. Nie maleje liczba zgłoszeń i chętnych do udziału w naszym dziewięciomiesięcznym cyklu rozwijanym w duchu pedagogiki teatru. Na scenie zobaczymy aż dwadzieścia cztery osoby! W tym roku uczestników swoją reżyserską opieką otoczył znany z fenomenalnej realizacji “Innych ludzi” Doroty Masłowskiej, Maciej Gorczyński. Nie osiadamy jednak na laurach, z każdą edycją programu w Teatrze KTO idziemy o krok dalej. Domykamy ostatnie szczegóły kolejnej edycji i już teraz mogę powiedzieć, że szykujemy prawdziwą niespodziankę – obiecuje Sławomir Szczurek, koordynator projektu „KTO?Senior!”.
Historia fascynującego związku Mileny Jesenskiej i Franza Kafki
Listy 38 – letniego Franza Kafki do 24 – letniej Mileny Jesenskiej, czeskiej dziennikarki i tłumaczki mieszkającej w Wiedniu, są zapisem głębokiego porozumienia, niespełnionej miłości i jednocześnie lustrem, w którym przegląda się walczący z własnymi upiorami i bezsennością autor ,,Procesu”.
,,Listy do Mileny” uznawane są za jeden z najpiękniejszych tekstów o miłości w historii literatury.
Zbiór listów Kafki (listy Mileny autor ,,Procesu” spalił) jest świadectwem historii uczucia i jednocześnie uniwersalną opowieścią przedstawiającą etapy związku: od fascynacji, pełni miłości, aż do kryzysu, zdystansowania i gorzkiej samoświadomości.
Scenariusz spektaklu oparty zostanie na fragmentach listów Franza Kafki, artykułach Mileny Jesenskiej oraz tekstach własnych członków zespołu. Spektakl realizowany jest z udziałem aktorów – seniorów w ramach projektu “KTO?Senior!
Reżyseria i adaptacja: Maciej Gorczyński
Tłumaczenie ,,Listów do Mileny”: Feliks Konopka
Scenariusz: Maciej Gorczyński i uczestnicy warsztatów “KTO?Senior!
Asystent reżysera, kierownictwo muzyczne: Zbigniew Dominiak
Przygotowanie ruchowe: Paulina Lasyk
Obsada:
Marian Apostoł, Jolanta Balicka, Zuzanna Bień, Bogusława Bigaj, Grzegorz Bigaj, Dorota Daszkiewicz, Zbigniew Dominiak, Nina Dragosz, Anna Ewa Foltman, Bożena Gutowska, Dorota Kabala, Elżbieta Kaim, Ewa Michałowicz, Zbigniew Leszek Nalepka, Alina Rojek-Stokłosa, Bogumiła Simińska, Elżbieta Starszak-Trus, Roma Strzelska, Urszula Torbiczuk, Maciej Uliński, Barbara Waksmańska, Marek Wójciga, Janina Zarzycka-Bem, Ewa Zdziejowska
Maciej Gorczyński – reżyser teatralny działający na pograniczu teatru dramatycznego, teatru muzycznego i teatru tańca. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, oraz Filozofii na Uniwersytecie Gdańskim. Autor ponad 30 realizacji teatralnych: w tym m.in. spektaklu Inni ludzie (Teatr Barakah, Kraków 2020) na podstawie powieści Doroty Masłowskiej, za który otrzymał nagrody za adaptację i reżyserię w ramach 27 Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (sezon 2020/2021) oraz XX Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu (2021). Współpracował m.in z krakowskim Teatrem Barakah (Matka Joanna od Aniołów, 2021, Requiem Hanocha Levina, 2016), Łódzką Szkołą Filmową (Hamlet, 2023), Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie (Ukraina jest światem, 2022), Ośrodkiem Praktyk Teatralnych ,,Gardzienice” (10 lat współpracy jako aktor, pedagog i reżyser sześciu autorskich przedstawień), Nowym Teatrem im. Witkacego w Słupsku (Grupa krwi Anny Wakulik, 2022), Teatrem Miniatura w Gdańsku (Śniący chłopiec Hanocha Levina, 2019), Teatrem Małym w Tychach (Woyzeck 2018), Festiwalem Konfrontacje Teatralne w Lublinie (Płytka Pioneera, na podstawie Biegunów Olgi Tokarczuk, 2020). Od 2018 roku współpracuje jako reżyser czytań, dramaturg i kurator z Czytelnią Dramatu (Centrum Kultury w Lublinie). W latach 2011 – 2013 członek międzynarodowego zespołu Song of Songs, prowadzonego przez ukraińskich artystów Sergieja Kovalevicha i Natalię Polovynkę. Dwukrotny Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieszka w Krakowie.
Bilety dostępne w kasie Teatru KTO przy ul. Zamoyskiego 50, pod nr 12 633 89 47 (kasa@teatrkto.pl).