Sztuki Marty Guśniowskiej są zwykle mądre, ciepłe i bardzo dowcipne. Autorka lubi przetwarzać powszechnie znane, baśniowe wątki, zaprzeczać myślowym schematom. Tak jest i tym razem, w bajce „O Wilku i Czerwonym Kapturku”.
Kapturek nie jest grzeczną, dobrze ułożoną dziewczynką. Ma humory, dyskutuje z samym, przedstawiającym tę opowieść Narratorem i zdziwicie się, ale wcale nie lubi chodzić do Babci! Wilk to uzależniony od Mamy życiowy nieudacznik, który mimo nie najmłodszego wieku nie nauczył się jeszcze polować. I zamiast budzić strach, wywołuje w lesie tylko śmiech. Babcia natomiast ma wyraźną słabość do Leśniczego i… nie tylko.
Najważniejsze jednak jest to, że bohaterowie Guśniowskiej (i pozytywni, i negatywni), mimo swych wad, w gruncie rzeczy mają dobre serca i potrafią cieszyć się życiem.
Czy ta napisana na nowo, stara bajka ma szansę zakończyć się tak jak jej klasyczna wersja, którą opowiadali nam nasi rodzice i dziadkowie? Przekonajcie się sami. Zapraszamy do teatru!
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego jest jedynym w województwie świętokrzyskim profesjonalnym teatrem lalkowym. Swoją działalność w zakresie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury prowadzi nieprzerwanie od 1955 roku.
Założył go Stefan Karski, który był dyrektorem teatru do 1973 roku. Funkcję dyrektora teatru w kolejnych latach pełnili: Wanda Szplit (1973 – 1974), Tomasz Stecewicz (1974 – 1977), Ryszard Barański (1977 – 1981), Irena Dragan (1981 – 2011), p.o. dyrektora Przemysław Predygier (2011 – 2012), Robert Drobniuch (2012 – 2020), a od września 2020 roku Piotr-Bogusław Jędrzejczak.
Repertuar teatru oparty jest głównie na adaptacjach największych polskich i światowych utworów literackich, a także dramaturgii współczesnej. Teatr wystawia spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Poza regularną działalnością repertuarową, prowadzi również działalność edukacyjną i artystyczną, realizując liczne projekty, często wspólnie z innymi instytucjami: teatrami, placówkami kultury, szkołami, uczelniami, stowarzyszeniami, fundacjami.
Teatr realizuje także projekty organizowane przez MKiDN, Narodowe Centrum Kultury czy Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie oraz projekty międzynarodowe np. wspólnie z Shanghai Puppet Theatre, Antonem Anderle, tureckim Cengiz Özek Shadow Theatre ze Stambułu, Teatrem Líšeň z Czech czy Lindenfels Westfluegel w Lipsku.
Do najważniejszych, cyklicznych przedsięwzięć artystyczno-edukacyjnych teatru należą:
W ciągu swojej 66-letniej historii „Kubuś” zdobył wiele prestiżowych nagród dla aktorów, twórców i teatru, m.in. Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, którym teatr został odznaczony w 2021 r.
W 2023 roku przewidziane są przenosiny „Kubusia” z obecnej, już od dawna niewystarczającej dla tak prężnie działającej instytucji, siedziby przy ul. Dużej 9 do nowej na Wzgórzu Zamkowym, gdzie rozpoczęła się przebudowa dwóch osiemnastowiecznych budynków przy ul. Zamkowej 1, na potrzeby kieleckiego teatru lalkowego.
Tekst
Marta Guśniowska
Reżyseria
Przemysław Żmiejko
Scenografia
Dariusz Panas
Muzyka
Paweł Sowa
Realizacja nagrań, miks i mastering
FT Studio Tomasz Wójtowicz
Gitara
Wojciech Tabak
Obsada
Ewa Lubacz (Czerwony Kapturek, Zajączek, Narrator III)
Andrzej Skorodzień / Andrzej Matysiak (Wilk, Narrator I)
Małgorzata Oracz / Beata Orłowska (Babcia, Mama Kapturka, Mama Wilka, Leśniczy, Narrator II)
Grzegorz Jaguś (Animacja lalek)
Czas trwania
45 min
Spektakl dla dzieci 3+