Peregrinus
Inspirowany poezją T.S. Eliota wędrujący spektakl uliczny pokazuje dzień z życia współczesnego everymana. W efektownej wizualno-choreograficznej formie i z groteskowym przymrużeniem oka dotkliwie obnaża pułapki współczesnego świata, w które masowo dajemy się łapać, bezrefleksyjnie tracąc linie papilarne naszych dusz. Czy zbiorowe opętanie Peregrinusów ma swój kres? Czy w tej podróży padamy ofiarami dybuków czy może sami się nimi stajemy?
Scenariusz, opracowanie muzyczne, reżyseria: Jerzy Zoń
Koncept masek: Spitfire Company
Projekt masek: Joanna Jaśko-Sroka
Scenografia, kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka
Ruch, choreografia: Eryk Makohon
Wykonawcy:
Karolina Bondaronek, Paulina Lasyk/Agata Łabno, Magdalena Pietnoczka, Grażyna Srebrny-Rosa, Marta Zoń/Monika Daukszo, Sławek Bendykowski/Marcin Dąbrowski, Bartek Cieniawa/Krzysztof Cybulski, Tomasz Łukawski, Paweł Monsiel/Krzysztof Tyszko
Czas trwania: 50′
Premiera: Mediolan, 2015
Teatr KTO powstał w 1977 roku. Działalność zainaugurował spektaklem Ogród rozkoszy. Pierwszych dziesięć zamkniętych pokazów zobaczyło kilkuset widzów, ponad rok później – niemal trzy tysiące w Krakowie i różnych miastach Polski. W 46. sezonie artystycznym statystyki wyglądają zgoła inaczej: ponad 80 tytułów – zarówno na scenie, jak i na ulicy – obejrzało w Polsce i na świecie około trzech milionów widzów. Teatr gościł w ponad 250 miastach w przeszło 40 krajach na pięciu kontynentach. Spektakle prezentował m.in. w Brazylii, Chinach, Iranie, Japonii, Kanadzie, Kolumbii, Korei Południowej, Kostaryce, Meksyku, Tunezji, USA i niemal wszystkich krajach Europy. Światowa renoma Teatru KTO to także liczne międzynarodowe projekty, m.in. spektakl Operacja Opera przygotowany z Norweską Narodową Operą w Oslo oraz instalacja teatralna Uchodźcy zrealizowana w Lipsku z okazji 20. rocznicy upadku muru berlińskiego dla 120-tysięcznej widowni. Od początku istnienia Teatru KTO jego dyrektorem jest Jerzy Zoń.