III Międzyuczelniany Przegląd Performans aKTOmaR nawiązuje do tradycji najlepszych przeglądów studenckich, podczas których prezentowana jest twórczość młodych artystów interdyscyplinarnych. W programie znajdą się performanse, ramotki, efemeryczne etiudy, koncerty, instalacje oraz wiele innych form artystycznych.
W 2024 r. przegląd aKTOmaR otworzy koncert zespołu NAGROBKI, odpowiedzialnego za muzykę do takich spektakli teatralnych Marcina Libera jak „Krótka rozmowa ze Śmiercią” czy „Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć”.
aKTOmaR dedykowany jest do osób studenckich uczelni artystycznych w Polsce, studiujących w pracowniach, w których realizowany jest program związany ze sztuką akcji, sztuką performans, audio-art oraz działaniami o charakterze performatywnym. Głównym założeniem aKTOmaRu jest przegląd dokonań w zakresie dydaktyki w polskich uczelniach artystycznych oraz podniesienie poziomu kształcenia w zakresie sztuk performatywnych i praktyk meta-teatralnych. aKTOmaR w swym zamierzeniu nawiązuje do tradycji przeglądów studenckich, podczas których prezentowana jest twórczość młodych twórców i twórczyń zajmujących się sztukami performatywnymi, będącymi na początku swojej drogi artystycznej. Ideą przeglądu jest możliwość stworzenia rozpoznawalnego na mapie Polski poligonu doświadczalnego, który jednocześnie stymulująco wpłynie na integracje społeczności akademickiej, teatralnej i lokalnej – mówi Arti Grabowski, inicjator i kurator aKTOmaRu, wykładowca ASP w Krakowie, performer oraz aktor znany krakowskiej publiczności m.in. z roli Freddiego Mercurego w spektaklu „Królowa”.
aKTOmaR ma w swoim założeniu służyć ułatwianiu powiązań i współpracy między miejscami, artystami, kuratorami, instytucjami i innymi niezależnymi podmiotami działającymi w dziedzinie sztuk performatywnych.
Bilety w cenie 10 zł na przeglądy oraz 30 zł na koncert NAGROBKÓW można kupić w kasie Teatru KTO przy ul. Zamoyskiego 50, pod nr 12 633 89 47 oraz Online >>> LINK
Nie obowiązuje wcześniejsza rezerwacja, bilety można kupić bezpośrednio przed samym wydarzeniem w kasie. Teatr przyjmuje płatność gotówką, kartą i BLIKiem.
NAGROBKI – zespół powołany przez Macieja Salamona i Adama Witkowskiego. Obaj obecnie są profesorami na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku, Witkowski od 2015 roku prowadzi również własną pracownię na Akademii Sztuki w Szczecinie. Nagrobki w ostatnich latach stały się jednym z ważniejszych zjawisk polskiej sceny muzycznej. Muzyka zespołu to autorska mieszanka gitarowego noizu, folku, zimnej fali, big beatu oraz wczesnego black metalu. Zagrali około stu pięćdziesięciu koncertów w Polsce i za granicą w tym na największych polskich festiwalach muzycznych, takich jak: Opener Festiwal, Tauron Nowa Muzyka, Off Festiwal, Unsound. Supportował również poznański koncert Jacka White’a.
Świat w rękach młodych
Przegląd aKTOmaR? to międzyuczelniany projekt Pracowni Sztuki Performance Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i ASP w Krakowie.
Powstał on pod okiem profesora Artura Tajbera (ASP Kraków), pani doktor Justyny Górowskiej, profesora Janusza Bałdygi (UAP Poznań) oraz Artiego Grabowskiego (opiekun, główny koordynator), dzięki współpracy Wydziału Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Wydziału Intermediów ASP w Krakowie oraz studentek wymiany zagranicznej programu Erasmus z Izraela, Ukrainy i Kurdystanu. Program obejmował przedstawienia „performance, ramotki, efemeryczne etiudy, koncerty, instalacje oraz działania o charakterze interdyscyplinarnym”.
W przeglądzie wzięło udział wiele studentek i studentów: Ambroziak Aleksandra, Bałdyga Janusz, Bianka Kosecka, Bielenis Monika, Czapiewska Magdalena, Górowska Justyna, Guy Angèle (Francja), Hojlund Palluth Peter (Dania), Kłoda Nikola ‚KokoNicol’, Kiril Aleksandrov (Ukraina) + Małgorzata Haduch, Kuczyńska Gabriela, Korczyńska Maja, Martin Iga, Mróz Marcin, Mynarski Samuel, Platonov Mykyta, Pochtaruk Anastasiia (Ukraina), Polcyn Wojciech, Przybyło Martyna, Pyza Ksenia, Wojtek Radomski i Krzysztof Gierut, Sikora Michał, Silva Rita (Portugalia), Stańko – Jurczyńska Barbara, Siwek Wojtek + Karolina Graca ‚Pielesze’, Śnieguła Piotr aka Jaszczur, Tomaszewska Monika, Urbańska Joanna, Winiarska Beata, Wojtkiewicz-Donhefiner Jacek, Sakkar Sleman (Kurdystan), Tajber Artur, Zeichner Einav (Izrael).
Studenci poruszają niezwykle ważne dla nich, jak i dla świata, tematy. Sprawy dotyczące własnego „ja”, tożsamości, ojczyzny. Człowieka i jego codzienności, rutyny, od której czasami nie potrafi uciec. Dostrzegamy ulotność chwil i zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jest łatwo naprawić coś, co potłukło się na milion kawałków. Nieumiejętnie składamy je w jedną całość. Zatrzymujemy się na moment i oglądamy samych siebie. Zalęknionych i cierpiących. Nie umiejących wyjść z bańki strachu, w której nieustannie się zamykamy.
Studenci posługują się licznymi rekwizytami mającymi na celu pomoc w zobrazowaniu pewnych postaw ludzkich wobec rzeczy materialnych lub codziennych rytuałów. Widzimy również grę światłocieni. Dźwięki nadają każdemu występowi indywidualny charakter, potęgują różne emocje towarzyszące nam podczas oglądania, a także wyrażają uczucia aktorów. Wykorzystane również zostają żywioły. Kojarzący się z ciepłem ogień okazuje się być niebezpieczny, a przyjemny wiatr nagle zaczyna dusić.
Przegląd ten uświadamia nam tak naprawdę, jak krusi jesteśmy. Tak, jak oddech, życie jest ulotne, a my stoimy w miejscu, nie próbując łapać i tak przemijających chwil.
Organizatorem III Międzyuczelnianego Przeglądu Performans aKTOmaR jest Teatr KTO w Krakowie oraz Wydział Intermediów ASP w Krakowie.
Inicjatorem festiwalu jest Arti Grabowski, we współpracy z Justyna Górowską.
UCZESTNICY :
Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
dr Katarzyna Kozyra
Małgorzata Szemiot
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
prof. Ewa Zarzycka
Ju Drapejkowski
Marcin Derda
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
mgr Piotr Mosur (pracownia prof. Grzegorza Klamana)
dr hab. Adam Witkowski (Nagrobki)
mgr Maciej Salomon (Nagrobki)
Kacper Buńkowski
Martyna Maciągowska
Agata Murawska
Magdalena Rozbicka
Ilo Sękowska-Lenart
Oska Żuk
Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu
prof. Janusz Bałdyga
Paulina Motyl
Dawid Dzwonkowski
Wydział Artystyczny Uniwersytetu Zielonogórskiego
dr Aleksandra Kubiak
Zofia Stawicka
Iga Perechuda
Akademia Sztuki w Szczecinie
dr Dariusz Fodczuk
dr hab. Julia Kurek
Natalia Sara Skorupa
Aleksandra Demianiuk
Wydział Artystyczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
dr hab. Robert Kuśmirowski
Jan Gryka
Uniwersytet Śląski w Katowicach, Instytut Sztuk Plastycznych w Cieszynie
prof. Krzysztof Kula
Artur Janasik
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Arti Grabowski
dr Justyna Górowska
Aleksandra Ambroziak
Mila Kolaj (Krakowska Akademia im Andrzeja Frycza Modrzewskiego)
Aleksandrov Kyrylo
Xiaohan Sun
Lorenzo Airaghi
Magdalena Tryba
Wojciech Siwik
Nela Tąta
Oleksji Bosenko
Szymon Rapta