Ilu ludzi mieści się w jednym Polaku? 


One-man show w wykonaniu Rafała Rutkowskiego, który wraz z dramatopisarzem Michałem Walczakiem przygotował godzinę perwersyjnej, niepoprawnej politycznie rozrywki. „To nie jest kraj” łączy w sobie elementy stand-upu i teatru. W czasie przedstawienia Rutkowski wciela się w galerię groteskowych postaci: księdza, wojskowego, przedszkolankę, krytyka filmowego, klauna. Odgrywając komiczno-tragiczne role prowadzi nieustanną rozmowę z widownią, rozśmieszając i prowokując jednocześnie. Aktor w unikalny sposób łączy swój warsztat aktorski z doświadczeniem komika i stand-uper.

 

Spektakl w Teatrze KTO

1 kwietnia 2022 g. 20.30

BILETY >>> tutaj
To nie jest kraj dla wielkich ludzi

Rafał Rutkowski

Michał Walczak zafascynowany vis comica Rafała Rutkowskiego z Montowni (pamiętacie go z serii telewizyjnych reklam o uczynnym sprzedawcy?) napisał mu kilkanaście zabawnych monologów. Zebrane do kupy dają coś w rodzaju rodzimej wersji anglosaskiej stand up comedy. (…)(…) Udławiłem się ze śmiechu na monty-pythonowskim z ducha skeczu o pewnym wojskowym z komisji poborowej posiadającym dar rozpoznawania gejów. A o przygodach beznogich harcerzy, którzy nazwali swój zastęp Węże, zdecydowanie powinna powstać nawet osobna sztuka. Popisowy występ Rutkowskiego zaświadcza, że Walczak jako reżyser i autor złapał właściwy rytm i ton komediopisarski.

Łukasz Drewniak / Przekrój

Aktor Teatru Montownia i autor tekstu Michał Walczak tworzą polską stand-up comedy od zera. Efekt jest porażający. Przede wszystkim Walczak (jeden z najlepszych dramaturgów młodego pokolenia) is back. Skecze o zakompleksionym księdzu udzielającym ślub ukochanej, wojskowym teście na geja czy prywatnym, ekskluzywnym przedszkolu dla dzieci „wiecie kogo” to polskie szaleństwo w pigułce. Rutkowski zdolny zmiąć, wygiąć i wywrócić swoją twarz na wszelkie sposoby doprowadza publiczność do spazmów.

Joanna Derkaczew / Wysokie Obcasy

Rutkowski oscyluje między prywatnością a graną postacią, budując trudną, bo z natury rzeczy niestabilną, proteuszową formę aktorskiego popisu. I jest w tym po prostu dobry. Można nie cenić stand-up comedy jako trywialnego wykwitu kultury popularnej. Ale nie można nie docenić aktora, który ten niski gatunek przedstawia z wysokiej klasy talentem

Janusz Majcherek / Gazeta Wyborcza

Tekst i reżyseria

Michał Walczak
Występuje

Rafał Rutkowski
Czas trwania

70 min bez przerwy

[FM_form id="1"]
Skip to content