Autorski spektakl pantomimiczny z marionetkami

„Sen Nocy Letniej Clowna Pinezki” to autorski spektakl pantomimiczny z marionetkami do muzyki klasycznej Felixa Mendelssohna-Bartholdy, bardzo luźno inspirowany sztuką teatralną Williama Shakespeare.

Clown Pinezka długo nie może zasnąć na swojej ulubionej poduszce. Strasznie się wierci, ale wreszcie zasypia i zaprasza widzów do swojego snu. Clown przenosi się do magicznego lasu pełnego elfów, wróżek i innych fantastycznych stworzeń. Ponieważ magiczne stworzenia jeszcze nigdy nie widziały takiej dziwnej postaci jak Clown, zostaje on wybrany Królem Elfów. Niedaleko zaczarowanego lasu jest Blaszane Miasto gdzie mieszkają blaszani ludzie, którzy ciągle się kłócą i ze sobą walczą. Clown obserwuje te wojny i aby zapanował pokój, zamienia króla Blaszanego Miasta w osła. Król-osioł już więcej nie ma ochoty na wojnę, ale żeby się odczarować musi odszukać magiczny kwiat, więc wysyła swoich rycerzy na poszukiwania. Straszny smok pilnuje magicznego kwiatka i rycerze nie mogą go pokonać. Clown Pinezka jest dzielny, odważny i nie boi się smoka. Clown tak go rozśmiesza, że aż smok pęka ze śmiechu. Zaczarowany kwiat zdobyty, król Blaszanego Miasta zostaje odczarowany, więc jest wielkie wesele córki króla i Clowna, ale niestety nie żyli oni długo i szczęśliwie jak to w innych bajkach bywa. Clown budzi się w swoim łóżeczku, bo to wszystko, to był przecież tylko „Sen Nocy Letniej Clowna Pinezki”

 

Teatr Pinezka Przemysława Grządzieli powstał w Gdańsku w 1980 roku,

Przemysław Grządziela po Szkole Baletowej tańczył jako solista baletu w Operze Bydgoskiej, Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu, Wrocławskim Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, Operetce Wrocławskiej i Teatrze Wielkim w Poznaniu. Od 18 lat tańczy gościnnie w Phoenix Ballet w USA, oraz nadal tańczy gościnnie w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Teatr Pinezka reprezentuje Kulturę Polską na całym świecie. Dwukrotnie występował w 2012 i 2014 w Kennedy Center w Washington DC, Expo’92 w Sevilli, Expo 2000 w Hanoverze, Amman w Jordanii na zaproszenie Konsulatu Brytyjskiego. Zapraszany i nagradzany na największych festiwalach teatralnych na świecie: Chiny, Japonia, USA, Tunezja, Jordania, Egipt, Palestyna, Ekwador, Meksyk, Rosja i prawie wszystkie państwa Europy.

Teatr Pinezka z Gdańska od 41 lat bawi widzów wybuchową mieszanką pantomimy, clownady, marionetek, żonglerki, szczudeł, akrobacji, tańca i magią tradycyjnego teatru Commedi Dell’Arte.

Sen nocy letniej Clowna Pinezki

Autor scenariusza, marionetek i reżyser

Przemysław Grządziela

Czas trwania
50 min

[FM_form id="1"]
Skip to content