Spektakl familijny dla dzieci 3+

Sztuki Marty Guśniowskiej są zwykle mądre, ciepłe i bardzo dowcipne. Autorka lubi przetwarzać powszechnie znane, baśniowe wątki, zaprzeczać myślowym schematom. Tak jest i tym razem, w bajce „O Wilku i Czerwonym Kapturku”.

Kapturek nie jest grzeczną, dobrze ułożoną dziewczynką. Ma humory, dyskutuje z samym, przedstawiającym tę opowieść Narratorem i zdziwicie się, ale wcale nie lubi chodzić do Babci! Wilk to uzależniony od Mamy życiowy nieudacznik, który mimo nie najmłodszego wieku nie nauczył się jeszcze polować. I zamiast budzić strach, wywołuje w lesie tylko śmiech. Babcia natomiast ma wyraźną słabość do Leśniczego i… nie tylko.
Najważniejsze jednak jest to, że bohaterowie Guśniowskiej (i pozytywni, i negatywni), mimo swych wad, w gruncie rzeczy mają dobre serca i potrafią cieszyć się życiem.

Czy ta napisana na nowo, stara bajka ma szansę zakończyć się tak jak jej klasyczna wersja, którą opowiadali nam nasi rodzice i dziadkowie? Przekonajcie się sami. Zapraszamy do teatru!

 

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego jest jedynym w województwie świętokrzyskim profesjonalnym teatrem lalkowym. Swoją działalność w zakresie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury prowadzi nieprzerwanie od 1955 roku.

Założył go Stefan Karski, który był dyrektorem teatru do 1973 roku. Funkcję dyrektora teatru w kolejnych latach pełnili: Wanda Szplit (1973 – 1974), Tomasz Stecewicz (1974 – 1977), Ryszard Barański (1977 – 1981), Irena Dragan (1981 – 2011), p.o. dyrektora Przemysław Predygier (2011 – 2012), Robert Drobniuch (2012 – 2020), a od września 2020 roku Piotr-Bogusław Jędrzejczak.

Repertuar teatru oparty jest głównie na adaptacjach największych polskich i światowych utworów literackich, a także dramaturgii współczesnej. Teatr wystawia spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Poza regularną działalnością repertuarową, prowadzi również działalność edukacyjną i artystyczną, realizując liczne projekty, często wspólnie z innymi instytucjami: teatrami, placówkami kultury, szkołami, uczelniami, stowarzyszeniami, fundacjami.

Teatr realizuje także projekty organizowane przez MKiDN, Narodowe Centrum Kultury czy Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie oraz projekty międzynarodowe np. wspólnie z Shanghai Puppet Theatre, Antonem Anderle, tureckim Cengiz Özek Shadow Theatre ze Stambułu, Teatrem Líšeň z Czech czy Lindenfels Westfluegel w Lipsku.

Do najważniejszych, cyklicznych przedsięwzięć artystyczno-edukacyjnych teatru należą:

  • Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART!
  • Międzynarodowy konkurs na koncepcję i realizację lalki, animowanego obiektu lub innej formy teatralnej ANIMATUS, którego celem jest poszukiwanie nowych form wyrazu w obszarze teatru lalek (także teatru lalek dla dorosłych) oraz wspieranie nowatorskich projektów scenograficznych.
  • TEATR MAMA TATA i JA – innowacyjny projekt społeczno-artystyczny skierowany do rodziców przebywających w zakładzie karnym typu półotwartego oraz ich dzieci, którego celem była pomoc rodzinom w odbudowaniu bliskich relacji oraz aktywizacja twórcza i społeczna osób, które na co dzień pozostają poza obiegiem życia kulturalnego i społecznego.
  • Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne, których celem jest zachęcenie młodzieży do aktywnego odkrywania literatury i przybliżenie nastolatkom specyfiki teatralnej pracy nad tekstem.

W ciągu swojej 66-letniej historii „Kubuś” zdobył wiele prestiżowych nagród dla aktorów, twórców i teatru, m.in. Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, którym teatr został odznaczony w 2021 r.

W 2023 roku przewidziane są przenosiny „Kubusia” z obecnej, już od dawna niewystarczającej dla tak prężnie działającej instytucji, siedziby przy ul. Dużej 9 do nowej na Wzgórzu Zamkowym, gdzie rozpoczęła się przebudowa dwóch osiemnastowiecznych budynków przy ul. Zamkowej 1, na potrzeby kieleckiego teatru lalkowego.

O Wilku i Czerwonym Kapturku

Tekst

Marta Guśniowska

Reżyseria

Przemysław Żmiejko

Scenografia

Dariusz Panas

Muzyka

Paweł Sowa

Realizacja nagrań, miks i mastering

FT Studio Tomasz Wójtowicz

Gitara

Wojciech Tabak

Obsada
Ewa Lubacz (Czerwony Kapturek, Zajączek, Narrator III)

Andrzej Skorodzień / Andrzej Matysiak (Wilk, Narrator I)

Małgorzata Oracz / Beata Orłowska (Babcia, Mama Kapturka, Mama Wilka, Leśniczy, Narrator II)

Grzegorz Jaguś (Animacja lalek)

Czas trwania

45 min

Spektakl dla dzieci 3+

[FM_form id="1"]
Skip to content