Spektakl dla rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym

Spektakl „Czując” jest przyjemny jak letni wiatr. Ożywczy jak morska fala dla bosych stóp. Subtelnie, w języku tańca, przybliża temat przeżywania uczuć jakich dzieci i dorośli doświadczają w życiu codziennym. Przypomina, że wszystkie uczucia pomagają nam przyjaźnić się ze sobą samym i przeżywać bliskość z innymi. Poetykę spektaklu buduje improwizacja strukturalna, użycie słów pochodzących z wrażeń ciała i wyobraźni oraz muzyka i wokalizy.  

 

Artystki komunikują się z widzami od pierwszych minut: w ciepły i przyjazny sposób określają sytuację, w której się znaleźliśmy i zapraszają do niej, są otwarte na aktywność ruchową i głosową dzieci, a następnie zagarniają wszystkich do swobodnego tańca, który jednocześnie staje się okazją do głębszego odczuwania swojego ciała i ciał wszystkich obecnych na widowni. To sprawia, że tego spektaklu doświadcza się na wielu poziomach, a uczestnictwo w nim głęboko porusza.
Cała recenzja >>> Magazyn TEATR

 

Monika Kiwak (1982) – magister filologii polskiej oraz wiedzy o teatrze (dramatologia) na Uniwersytecie Jagiellońskim, absolwentka wydziału tańca w Performers House (2009, Dania), dyplomowana instruktorka tańca współczesnego (Narodowe Centrum Kultury). Uczestniczka certyfikowanego Kursu Body-Mind Centering® (Słowacja, Polska 201 -2015). Od 2008 do 2015 roku tańczyła w Eksperymentalnym Studio Tańca Iwony Olszowskiej w Krakowie, praktykując improwizację z podejściem BMC®.

W latach 2013, 2015, 2017 i 2019 otrzymała stypendium na udział w Alternatywnej Akademii Tańca, realizowanej przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk. Rezydentka projektu Dance Move Cities (Kraków, Ryga 2013-2014, m.in. z Verą Mantero i Mårtenem Spångbergiem). W 2017, dzięki wsparciu Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, odbyła wizytę studyjną i szkolenie dla pedagogów w Rzymie u Segni Mossi, łączące ruch i znaki graficzne Wielokrotnie wybierana przez Andrew Morrisha do treningu improwizacji solowej jako performance dla zaawansowanych tancerzy. W 2019 roku dzięki wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca (program Wspieranie aktywności międzynarodowej) odbyła stypendium w Szwecji, trenując u Andrew Morrisha i Petera Trotmana.

Współpracowała m.in. z takimi instytucjami, festiwalami i programami performatywnymi, jak: Stary Browar Nowy Taniec w Poznaniu, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, Galeria Labirynt w Lublinie, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Art Fraction Foundation w Poznaniu, Fundacja Uniwersytet Dzieci, Fundacja Dom Kultury INSPIRO w Podłężu, Dziecięcy Warsztat Tańca w Krakowie, Opolski Teatr Lalki i Aktora, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Teatr Studio im, Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatr Barakah w Krakowie, Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie, Krakowskie Reminiscencje Teatralne, Jalla! Odzyskaj ciało! , The Meyerhold Center of Theatre w Moskwie, FRATZ International Festival w Berlinie, ricca ricca festa w Japonii

Gra w spektaklach dla najmłodszej widowni oraz dla dorosłych. Praktykuje improwizację solową jako performance, badając poetycką ekspresję wyobraźni. W 2020 dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizuje spektakl Czując.

Wybrane spektakle:
– Baby Space, reż.Dalija Acin Theander, Stary Browar Nowy Taniec, Poznań 2013
– Star Fish, reż. Monika Kiwak, Iwona Olszowska, Teatr Barakah, Kraków 2014
– LABirynt, reż. Alicja Morawska-Rubczak, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A.Smolki, 2015
– Digital Garden, Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego KRoki, Małopolski Ogród Sztuki, Kraków 2016

 

Spektakl „Czując” zrealizowano dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w koprodukcji z Krakowskim Centrum Choreograficznym i Nowohuckim Centrum Kultury. Tytuł spektaklu pochodzi z inspiracji książką „Czując” Agnieszki Jucewicz.

Czując

Reżyseria

Monika Kiwak
 
Choreografia, wykonanie
Monika Kiwak, Magda Wolnicka
 
Muzyka
Daga Gregorowicz
 
Ilustracja na koszulkach
Elżbieta Gądek
 
Czas trwania
35 min
[FM_form id="1"]
Skip to content