Czy zechcesz poznać Teatr Korzeni?

To pytanie poprzedziło Podgórską Paradę Teatralną, która odbyła się 19 sierpnia, w godzinach 16:00-21:00 w Krakowie
Niesamowite, jak wiele osób odpowiedziało: TAK

Wspólnie wysłuchaliśmy pradawnych melodii, zobaczyliśmy tańce i rytuały mniejszości etnicznych oraz poczuliśmy mieszankę różnorodnych kultur. Zaśpiewała Karolina Cicha, nominowana w tym roku do Nagrody Fryderyka, która wskrzesiła zapomnianą muzykę Tatarów polskich. Jej koncert był wędrówką przez kulturę i tradycję, a usłyszeliśmy na nim archaiczne skale stepów azjatyckich oraz turecko brzmiące melodie krymsko-tatarskie.

Wystąpił Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera, a następnie poprowadził warsztaty, które pokazały stroje, historię, pieśni i taniec. To wszystko było osnute nadzieją na zachowanie pamięci o tradycji łemkowskiej.

Natomiast Teatr Migro zaprezentował poetycko – filozoficzną opowieść o wędrówce i historii Romów, czyli grupy etnicznej, która zamieszkuje niemal wszystkie kraje świata, a o której wiemy tak niewiele.

Dziękujemy wszystkim obecnym za wspólną wielobarwną podróż do przeszłości, która nakarmiła zmysły dźwiękami, żywymi obrazami wspomnień i piękną historią ludzi zawartą w kulturze.

Podgórska Parada Teatralna realizowana jest w ramach projektu „Cztery odcienie teatru”, współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021, Program Kultura, Działanie 2 Poprawa dostępu do kultury i sztuki.

Fot. Norbert Burkowski

Teatr KTO - Instytucja Kultury Miasta Krakowa

Ⓒ 2020 – Teatr KTO

[FM_form id="1"]
Skip to content