„musimy już kończyć”, czyli… spektakl o terapii w Teatrze KTO

Udostępnij:
fot. Jeremi Astaszow

Terapia – największy ze współczesnych trendów czy konieczność dla każdego?

Teatr KTO po raz kolejny udowadnia, że jest przestrzenią otwartą na różnorodne głosy w ważnych społecznie tematach. Już 24 maja o g. 19.00 zapraszamy na pokaz spektaklu „musimy już kończyć” ukazującego odcienie procesu terapeutycznego, a nade wszystko jego końca.

 

Bilety dostępne w kasie teatru, pod nr 12 633 89 47 oraz na stronie >>> tutaj

 

fot. Jeremi Astaszow

 

———————————————————– „musimy już kończyć”

 

Słowa, których nikt nie chce usłyszeć. Każde rozstanie pozostawia po sobie wyrwę, którą trudno czymkolwiek zapełnić. Wymaga ono odpowiedniego upływu czasu i dojrzałości osób, które się rozchodzą.

Jak podejść jednak do odejścia od regularnych spotkań ze swoim terapeutą? Jak pożegnać kogoś, kto niejednokrotnie o nas wie więcej, niż nasi najbliżsi, rodzina i przyjaciele? W końcu jakie mechanizmy rządzą tą niezwykle skomplikowaną, a zarazem sformalizowaną „znajomością”?

 

Na wszystkie te pytania autorzy tekstu przedstawienia: Mariusz Gołosz i Daria Sobik postarają się znaleźć odpowiedź podczas spotkania Online z dziennikarką krakowskiej Gazety Wyborczej – Martą Gruszecką oraz psycholożką i psychoterapeutką Agatą Kubacką. Rozmowa skupiać się będzie wokół fenomenu zagadnienia terapii oraz jej wpływu na współczesny obraz społeczeństwa i relacji międzyludzkich. Twórcy, których dramaty znalazły się w tegorocznym półfinale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej opowiedzą także o kolektywnej pracy katowickiego zespołu nad powstawaniem spektaklu.

 

Rejestracja spotkania udostępniona zostanie w piątek 19 maja o godz. 10:00:

  • na fanpage Teatru KTO >>> link
  • oraz stronie internetowej.

 

fot. Jeremi Astaszow

 

Mariusz Gołosz i Daria Sobik – dwa nazwiska młodego pokolenia dramatopisarzy o jednym z największych fenomenów pokolenia dzisiejszych trzydziestoparolatków

Musimy już kończyć. Wypowiedziane akurat w momencie, gdy sedno wypowiedzi zdawało się być tak blisko. Musimy już kończyć? Teraz? I co? Pożegnacie się tak, jak gdybyś nie opowiedziała mu połowy swojego życia w zaledwie pięćdziesiąt minut?

„musimy już kończyć” to spektakl poruszający temat psychoterapii, zarówno w ujęciu wyobrażeń, przekonań i uprzedzeń, jak i osobistych doświadczeń twórców i twórczyń. To czuła i niepozbawiona humoru opowieść, w której można znaleźć wiele powodów, by na terapię nie pójść i jeszcze więcej, by za nią tęsknić. To w końcu fantazja o skomplikowanym procesie, który staje się doświadczeniem pokoleniowym dzisiejszych trzydziestolatków.

Spektakl jest wynikiem pracy kolektywnej „Grupy z Katowic”, której członkowie i członkinie piszą dramaty, tworzą wydarzenia teatralne i społeczne, windykują, promują kulturę, denerwują się na teatr i czasami robią spektakle.

Naprawdę „musimy już kończyć”!

 

fot. Jeremi Astaszow

 

———————————————————— „musimy już kończyć”

Tekst: Mariusz Gołosz, Daria Sobik

Reżyseria: Agata Kędzia

Obsada: Filip Jałowiecki, Maciek Pezdek, Wojtek Skowroński

Konsultacje: Ania Mysiak

Oprawa graficzna: Marcin Musialik

 

fot. Jeremi Astaszow

 

Filip Jałowiecki

Pracownik Teatru Zagłębia w Sosnowcu odpowiedzialny za tworzenie i koordynację projektów społecznych oraz rozwijanie komunikacji z widzami. Wcześniej aktor-amator, współtwórca grup teatralnych: Akademickiego Teatru „Remont”, „Na Niby”, „Delbrück Collective”. Obecnie w trakcie chwilowego powrotu do gry aktorskiej w spektaklu „musimy już kończyć”.

 

Mariusz Gołosz

Dramatopisarz i dramaturg, absolwent Filozofii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych SWPS (moduł: dramaturgia) w Warszawie. Laureat I nagrody w 33. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, finalista 15. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Jest autorem tekstów: „pieśni piekarzy polskich”, „jak umierają słonie duże i ciężkie?”, „Bił sobie Andrzej”, „Niezapominajka”, „Mały atlas katastrof”, „W pustyni, w puszczy i gdzieś jeszcze”. Razem z Darią Sobik napisał: „bierz co chcesz, wszystko weź, nawet deszcz”, „Z jednej tkaniny” i „musimy już kończyć”.

 

Agata Kędzia

Pedagożka teatru, animatorka kultury, badaczka. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i Performatykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pisze artykuły, tropi związki pomiędzy sztuką i edukacją, współtworzy projekty twórcze. Jako autorka koncepcji, koordynatorka i prowadząca warsztaty realizuje działania z zakresu pedagogiki teatru w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

 

Ania Mysiak

Absolwentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku Wentylacja i Klimatyzacja Przemysłowa. Techniczne wykształcenie i doświadczenie zawodowe łączy z życiową pasją, jaką jest szeroko pojęty ruch. Po zakończonej karierze siatkarskiej rozwija swoje umiejętności w obszarach tańca i ruchu intuicyjnego. Związana ze szkołą Nova oraz Art Academy w Katowicach. Świadomość ruchową rozwija na warsztatach z movementu organizowanych przez grupę Tera ino Tera. Zróżnicowane aktywności fizyczne zrodziły chęć do działań artystycznych w sferze choreografii i performatyki ruchu.

 

Wojciech Skowroński

Windykator z zawodu i zamiłowania. Współtwórca grupy teatralnej „In Omnia Paratus” we Wrocławiu. Autor scenariuszy teatralnych dla dzieci i aktor-amator dubbingowy. Obecnie gra w spektaklu „musimy już kończyć”, najbardziej lubi postać Kurzu na półce u terapeuty.

 

Daria Sobik

Dramaturżka, dramatopisarka. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim, wiedzy o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim i Laboratorium Pedagogiki Teatru, Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych w SWPS (moduł: dramaturgia). Półfinalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, finalistka takich konkursów jak: Młod(sz)a Polska w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, czy „Nigdy nie będziesz szła sama” w TR Warszawa. Pracowała przy spektaklach m.in. Martyny Majewskiej (Sprawa. Dzieje się dziś w Teatrze Polskim w Bydgoszczy), Justyny Łagowskiej (niezgoda.jpg w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu), Yojiro Ichikawy (Wycinanki. List z morza w Teatrze Polskim w Bydgoszczy i New National Theatre w Tokio), Pameli Leończyk (Tęsknica w Teatrze Powszechnym w Warszawie).

 

Maciek Pezdek

Absolwent Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży na AST we Wrocławiu oraz Animacji Społeczno Kulturalnej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Absolwent Wydziału Humanistycznego Akademii
Górniczo – Hutniczej w Krakowie na kierunku Social Media & Content Marketing. Członek kolektywu teatralnego „Lufcik na korbkę”. Od 10 lat zaangażowany w działania teatralne na terenie Śląska. Pomysłodawca i realizator wielu projektów społecznych, aktywizujących dzieci, młodzież i seniorów.

[FM_form id="1"]
Skip to content