KTO powraca z 34. Ulicą i otwiera nową siedzibę. „Teatr wreszcie ma dom”.

  • Już 4 i 5 września 2021 krakowski Rynek znów przemieni się w centrum międzynarodowego teatru
  • Wyjątkowości wydarzeniu nadaje fakt, że tuż po nim KTO zainauguruje swoją stałą, długo oczekiwaną siedzibę
  • – Po 44 latach wędrowania KTO nareszcie ma swój dom – komentuje Jerzy Zoń
  • Więcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl
Jerzy Zoń: Żywiołem Teatru KTO zawsze były, są i będą działania w przestrzeniach otwartych. Zwiedzamy świat i żyjemy na walizkach, ale świadomość, że nareszcie mamy gdzie wracać, jest spełnieniem naszego marzenia. Na dłużej, bo aż na 30 lat, zatrzymaliśmy się w baraku przy ul. Gzymsików, lokalu wynajmowanym od Arcybractwa Miłosierdzia. Kiedy w 2016 roku nas stamtąd wyrzucono, występowaliśmy gościnnie m.in. w Teatrze Zależnym na ul. Kanoniczej czy w Cricotece. Od września mamy pierwszy i ostatni dom. W Krakowie zacznie działać nowy budynek teatralny, to niesamowite! Czytaj więcej TUTAJ

Wielkie maski, garnitury i walizki. To kluczowe rekwizyty „Peregrinusa”, znanego na kilku kontynentach spektaklu Teatru KTO, który zobaczymy 20 sierpnia w Arenie Garden.

Czytaj więcej TUTAJ

Parada odbędzie się na Rynku Podgórskim. O lokalizacji opowiada Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO w Krakowie. – Aktywność sceniczną w nowej siedzibie Teatru KTO przy ul. Zamoyskiego 50 będziemy uzupełniać wpisaną od zawsze w nasze geny działalnością plenerową. Nie ma lepszej sceny niż Rynek Podgórski, legendarny, nasączony historią, kulturą, a także zwyczajami miejscowej ludności dawnego miasta Podgórza. Takie miejsce nadaje się idealnie, by prezentować przedstawienia, koncerty, warsztaty i wiele innych wydarzeń. Chcemy, aby Rynek Podgórski tętnił dynamiczną energią. Czytaj więcej TUTAJ

19 sierpnia na Rynku Podgórskim widzowie będą mogli posłuchać koncertu Karoliny Cichej, wokalistki nominowanej w tym roku do Fryderyków – najważniejszych nagród muzycznych w Polsce, zobaczyć występ znanego na całym świecie Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera” oraz wziąć udział w organizowanych przez nich warsztatach. Ale to nie wszystko. Tego dnia Teatr Migro zaprezentuje również dwa spektakle: „DROM – ścieżkami Romów” i „Ławka”.  

Pełny artykuł TUTAJ

– Cieszymy się z tej inwestycji, bo to będzie nowy dom naszego teatru. Po naszych pokoleniach przyjdą inne, a Podgórze zyskuje nowy, piękny obiekt teatralny – mówi Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO.

Teatr odlicza dni do otwarcia nowej siedziby, które ma nastąpić tuż po  wakacjach. „Nowy dom” teatru będzie się mieścić w miejscu budynku dawnego Kinoteatru Wrzos w Podgórzu. Autorami koncepcji i projektu są artysta Aleksander Janicki i architekt Mariusz Twardowski z zespołem.
Więcej TUTAJ

Podczas pierwszej odsłony festiwalu zespoły podejmowany tematy nawiązujące do pandemii, zamknięcia, kryzysu w kulturze. Wrześniowa Ulica będzie więc bardziej zabawowa. Pojawią się żonglerzy, muzycy, cyrkowcy. To będzie taki program, który łagodnie i z uśmiechem pomoże nam wejść w jesień – zapowiada Jerzy Zoń.

Cały artykuł TUTAJ

Podgórska Parada Teatralna rozpocznie się o godz. 16 występem Łemkowski Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera”, który następnie poprowadzi warsztaty tańców łemkowskich otwarte dla wszystkich – dorosłych i dzieci, którzy będą chcieli spróbować swoich sił w sztuce ludowej i nauczyć się podstawowych kroków tanecznych. Kolejną część wieczoru zdominuje Teatr Migro, który o godz. 18 wystąpi ze spektaklem „DROM – ścieżkami Romów”, poetycko-filozoficzną opowieścią o wędrówce i historii Romów, natomiast o godz. 19.30 zaprezentuje minisztukę „Ławka”, łączącą teatr ruchu z tańcem współczesnym. Cały artykuł TUTAJ

Początek września należeć będzie do Teatru KTO, 4 i 5.09, tuż przed otwarciem nowej siedziby, odbędzie się druga edycja 34. ULICA Festival. Na Rynku Głównym w Krakowie przez dwa dni wystąpią zagraniczne teatry uliczne, performerzy i akrobaci. Na wszystkie spektakle wstęp jest wolny.

Więcej TUTAJ

Karolina Cicha TRIO „Koncert pieśni tatarskich”

Już 19 sierpnia na Rynku Podgórskim w Krakowie pojawi się Karolina Cicha – wokalistka, kompozytorka i multiinstrumentalistka zafascynowana tradycyjną muzyką mniejszości północno-wschodniej Polski. Od swojego debiutu w 2009 r. Cicha podąża w kierunku muzyki etnicznej, specjalizuje się w grze na różnorodnych instrumentach ludowych, łącząc ją ze współczesnymi brzmieniami. W Krakowie podczas Podgórskiej Parady Teatralnej Karolina Cicha TRIO o 20:00 zagra „Koncert pieśni tatarskich”.  Więcej TUTAJ

Działający od 44 lat Teatr KTO, doczekał się wreszcie swojej siedziby. Czy oznacza to, że dotychczas wędrujący, uliczny teatr zamknięty zostanie w czterech ścianach? Zdecydowanie nie! Budynek stworzony specjalnie dla teatru (choć częściowo wpisany w ramy historycznej zabudowy, ale o tym później) to obiekt otwarty — zarówno symbolicznie, jak i zupełnie dosłownie.

Pełny artykuł jest TUTAJ

…architektura z duszą

Nowa siedziba teatru to połączenie nowoczesnej przestrzeni dedykowanej teatrowi z zachowanymi fragmentami XIX-wiecznego Przytułku Zgromadzenia Św. Wincentego á Paulo, zmienionego później w kultowe kino Wrzos, działające od 1956 do 2016 roku. 

To zwieńczenie naszej długiej drogi po różnych scenach świata, Polski i w szczególności Krakowa. Tu graliśmy w ponad 50 miejscach – mówił dyrektor Teatru KTO Jerzy Zoń podczas ostatniego posiedzenia komisji kultury. Cały artykuł TUTAJ

„Słowem – wróci wczoraj. Znów będzie, co było, nim zaczęliśmy przemykać się chyłkiem pod ścianami – rozpocznie się ULICA Festival” – pisze Paweł Głowacki.

Innymi słowy, wracają monumentalne widowiska, fenomenalne spektakle teatralne, happeningi oraz inne festiwalowe wydarzenia – „powtórzy się stary wakacyjny rytuał teatralny Zonia”, który przyniesie szczęśliwe chwile i zadziwienie. Nadzieję splątaną z refleksją, by rozbudzić radość życia, która tętni w każdym z nas.

Pełny artykuł TUTAJ

Aktywność sceniczną w nowej siedzibie Teatru KTO przy ul. Zamoyskiego 50 będziemy uzupełniać wpisaną od zawsze w nasze geny działalnością plenerową. Nie ma lepszej sceny niż Rynek Podgórski, legendarny, nasączony historią, kulturą, a także zwyczajami miejscowej ludności dawnego miasta Podgórza. Takie miejsce nadaje się idealnie, by prezentować przedstawienia, koncerty, warsztaty i wiele innych wydarzeń. Chcemy, aby Rynek Podgórski tętnił dynamiczną energią – tak o organizacji Parady Podgórskiej mówi Jerzy Zoń, Dyrektor Teatru KTO w Krakowie. Pełny artykuł TUTAJ

To już 34. edycja festiwalu i jednocześnie pierwsza, podczas której wydarzenia zostały zaplanowane w dwóch odsłonach. Pierwsza odbyła się w lipcu i zgromadziła publiczność na spektaklach takich zespołów, jak m.in. Teatr KTO, Akt, Pinezka, Pjoter czy Teatr HoM. Już po raz trzeci artyści występowali nie tylko na krakowskich placach, ale również w Tarnowie, na Rynku i boisku Pałacu Młodzieży. Druga odsłona tej edycji odbędzie się 4 i 5 września na Rynku Głównym w Krakowie.

Pełny artykuł TUTAJ

Chcemy, aby 34 ULICA dostarczyła widzom nie tylko wzruszeń, ale również uprzytomniła z całą siłą, że w teatrze nic nie zastąpi żywego kontaktu aktora z widzem, człowieka z drugim człowiekiem. Festiwal przypomni publiczności nieuczęszczane ostatnio ulice i place Krakowa. Pokaże je w nowych, niespotykanych i dziwnych kontekstach. Zapraszam na „Dziwne zdarzenia. Reaktywacja” 34 ULICY – mówi Jerzy Zoń.

Pełny artykuł TUTAJ

[FM_form id="1"]
Skip to content