MARGULES. NIEOBECNOŚĆ – spektakl i spotkanie z twórcami już 22 kwietnia

Udostępnij:
Scena InVitro

Czy komuś z Was znane jest nazwisko Margules? Ludwik Margules?
Brzmi obco, egzotycznie, nie po polsku.
Tymczasem w Meksyku, każdy kto otarł się o teatr, kojarzy go z Polską i największymi reformatorami współczesnego teatru. Margules wymieniany jest jednym tchem z takimi nazwiskami twórców polskich jak Kantor, czy Grotowski.

 

Już 22 kwietnia Teatr KTO oraz Scena InVitro z Lublina zapraszają na spektakl „Margules. Nieobecność”.

PO SPEKTAKLU ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z TWÓRCAMI  – Łukaszem Witt-Michałowskim, Arturem Pałygą oraz zespołem aktorskim.

Podczas spotkania porozmawiamy o postaci Ludwika Margules, teatrze meksykańskim i… szczegóły wkrótce.

 

Bilety >>> tutaj

 

Spektakl Witt-Michałowskiego to transgresyjne spotkanie z nieżyjącym już reżyserem rozgrywające się w noc meksykańskich zmarłych. Według lokalnych obyczajów jest to czas kontaktu żywych z duchami. Tak też jest w tym przypadku.
Finalnie spektakl okazuje się być zdumiewającą fuzją dwóch artystycznych postaw. Witt-Michałowski niejako „przegląda się” w meksykańskim reżyserze. W zamian, nieżyjący już klasyk, otrzymuje na scenie coś w rodzaju „drugiego życia”. Wszystko to powoduje, że „Margules. Nieobecność” opowiada przede wszystkim o sile i trwałości artystycznej wizji.

 

Margules był dyrektorem Uniwersyteckiego Centrum Teatralnego, założycielem szkoły teatralnej El Foro Teatro Contemporaneo. Został laureatem Meksykańskiej Narodowej Nagrody Nauki i Sztuki w 2003 roku – najwyższego odznaczenia państwowego w Meksyku przyznawanego twórcom. Kolejne jego realizacje teatralne dzieliły publiczność na tych, którzy już je widzieli i tych, którzy jeszcze ich nie widzieli. Zmarł w 2006 roku.
Do dzisiaj polska krytyka teatralna i polscy historycy teatru nie zauważyli obecności Margulesa na mapie teatralnej świata. Spektakl Sceny InVitro jest wynikiem ekspedycji zrodzonej z potrzeby umieszczenia tego wybitnego twórcy w należnym mu miejscu.

 

 

 

Scenariusz i reżyseria: Łukasz Witt – Michałowski na podstawie sztuki Artura Pałygi „Margules. Nieobecność” i książki Rodolfo Obregona „Ludwik Margules Wspomnienia”

Reżyseria scen meksykańskich: Dana Stella Aguilar

Choreografia: Wojtek Kaproń

Opracowanie muzyczne: Piotr Bańka

Zdjęcia: Grzegorz Filipiak

Montaż: Piotr Mleko Miłkowski, Bart Wolniewicz

Produkcja audiowizualna scen meksykańskich: Carlos Montaño

Elementy scenograficzne: Kamil Filipowski

Światło: Marcin Kowalczuk

Współpraca zagraniczna: CONJURO TEATRO

 

Występują: Marta Bartczak, Klaudia Cygoń, Anna-Maria Sieklucka, Jarosław Tomica, Michał Barczak, Kamil Drężek, Héctor Hugo Peña

 

Premiera: 13 października 2020 r.

 

 

Scena InVitro – działając od 2007 roku w Lublinie wykorzystuje do swych spektakli teksty nieznane lub słabo znane polskiej publiczności, autorstwa najciekawszych, współczesnych dramaturgów. Dyrektor teatru i reżyser Łukasz Witt-Michałowski współpracuje z uznanymi aktorami teatralnymi i filmowymi z całej Polski, ale także wyróżniającymi się twórcami młodego pokolenia. Ideą Sceny InVitro jest funkcjonowanie poza organizmem teatru instytucjonalnego, jednocześnie tworząc konkurencyjną dla niego ofertę.

 

Spektakl „Margules. Nieobecność” prezentowany jest w ramach projektu Teatru KTO „Cztery odcienie teatru”.

[FM_form id="1"]
Skip to content